Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Proponuję do tych danych podchodzić z ostrożnością. Zostały podane nazwy środków bez symbolu oznaczającego formulację a ta na przestrzeni lat zmieniła się u wielu środków. Inny ciężar nasypowy będzie miał proszek WP a inny granule WG.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

:wit Gęstość nasypowa jest podana w karcie charakterystyki danego śor, na pewno warto tam sprawdzać.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Czy ten wywar z aksamitki na zgorzel siewek to tylko ze świeżego ziela, czy może być suszone? Na wiosnę raczej trudno o świeże ziele!
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Ziele? na zgorzel siewek? To ma być profilaktycznie przeciw chorobom odglebowym?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

To wynalazek min. z bloga "Ogrodnik Tomek" . Aż dziwne, że nie polecają kadzidełek. Kilka trociczek z pewnością załatwiło by tą brzydką zgorzel . ;:108
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Nie wiem czy ta paskudna zgorzel pochodzi z ziemi używanej przy rozsadach. Staram się używać ziemi do rozsad. Faktem jest, że od jakichś dwóch lat to parszystwo niszczy mi rozsady. Wcześniej wszystko pięknie rosło, mimo że używałem zwykłej ziemi z worka. Czyżby zarodniki pochodziły ze skrzynek balkonowych?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Dziadku przyjmij życzenia z okazji wczorajszego święta :D .
Zarodniki są zawsze, chyba że ziemia zostanie wysterylizowana termicznie albo chemicznie. Jeżeli wschodzące rośliny mają mokro a temperatura podłoża jest niska to są doskonałe warunki do rozwoju choroby. Dawniej kiedy nie było tylu świetnych ŚOR radzono sobie w ten sposób, że siano nasiona do ziemi , którą pokrywano kilkumilimetrową warstwą gruboziarnistego, płukanego piasku. Teraz wystarczy podlać wschodzące rośliny Previcurem Energy . Aby zapobiec chorobie dobrze jest zaprawić nasiona przed siewem jedną z dostępnych zapraw nasiennych lub jakimś środkiem zawierającym mankozeb np. Dithane lub Acrobat.
Można też jak matuszka Unia zaprawić naparem rumianku ale jak uczy doświadczenie nic to nie daje.
http://blog-ogrodniczy.pl/porady-ogrodn ... j-uniknac/
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Dziękuję pięknie. ;:180 Na wszelki wypadek wywalę starą ziemię ze skrzynek, wyskrobię je,i....czym je odkazić? A do rozsad kupię ziemię "rozsadową" ; mam nadzieję że to nie kit (znaczy jest na prawdę zdezynfekowana )! Jestem trochę zdezorientowany, bo w czasach ojcowej działki niepotrzebne były żadne opryski; wszystko pięknie rosło bez chemii. Przez dwadzieścia lat nie "grzebałem" w ziemi, i teraz pod naciskiem Mojej Pani znów muszę wrócić do grzebania. A nauczyć się muszę nowego ogrodnictwa, tego z chemią pod rękę. ;:223
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

A macie jakieś sprawdzone sposoby na ćmę bukszpanową? Zima była taka że to diabelstwo opędzlowało mi cały żywopłot i dalej radośnie żre....
Mam w zanadrzu Mospilan ale że moja styczność z chemią jest żadna to może podpowiecie kiedy pryskać?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Ćma bukszpanowa to dość nowy nabytek. Działanie ŚOR w znacznym stopniu zależy od temperatury. Dostępne Mospilan czy Kohinor podobno nie sa na nie wrażliwe, ale w instrukcjach napisali, ze najlepiej działają w temp. powyżej 15 st. Pyretroidy mają ujemny wsp. temperaturowy i powinny być stosowane do pierwszych oprysków, kiedy temp. nie przekraczają 20 st. Dolną granicą jest +5 st. http://www.abcochronyroslin.pl/media/me ... RWv8he.pdf
Poszukaj w wykazie odpowiednich środków, które są dostępne w Twoim sklepie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Ok. Poszukam,choć już sama nie wiem co robić. Wszyscy sąsiedzi wycięli bukszpan,a ja tak bardzo nie chcę ;:145

W dodatku nikt nie stwierdził jednogłośnie jeszcze żadnego środka,więc metoda pr?b i błęd?w. My p?ki co Decis i Mospilan. Jak wrotycz urośnie to teź spr?bujemy,bo kilka os?b pisało że działa. Ostatnio znajoma m?wiła że spryskała krzewy ludwikiem do naczyń i pomogło.
Ciekawa jestem na ile.

Dzięki za link,przeglądnę i poszperam w necie. Może kiedyś coś znajdę..
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Decis to pyretroid, możesz go zastosować do pierwszych oprysków. Wybierz cieplejszy dzień z temp. ok.10 st. Jak wrotycz urośnie to zetnij przy ziemi, zrób z tego solidną wiązkę i bij nią robactwo, aż zatłuczesz na śmierć . To jedyne, w 100% pewne owadobójcze zastosowanie wrotyczu. :D
Przygotuj się na twardą walkę. Jest takie przysłowie, że jak się wytnie las i zostawi tylko jedno drzewo, to wszystkie ptaki siądą właśnie na nim.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Post »

Nabijasz się z wrotyczu ale to nic nie szkodzi,bo do tej pory usuwałam trzepiąc grabiami i podsunąłeś mi myśl. Gdzieś pisano że gąsiennica jak spadnie to umiera,ale nie wydaje mi się jak widzę w jakim tempie zaiwaniają po krzakach (ba,nawet się chowają i uciekają na widok człowieka).

A przysłowie no c?ż.... słuszne. I chyba ja zgarnęłam całą plagę gąsiennicy. Możecie mi być wdzięczni - jak przegram i zetnę moje krzaki to przefruną do was ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”