Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Sorki, ale duża ilość azotu powoduje raczej nadmierny wzrost liści u roślin chyba, że u sępolii jest odwrotnie.
Ta "żarówka" to jakieś dziwadło. Ponad 120 ledów i tylko 15 W ( w rzeczywistości pewnie jeszcze mniej) wygląda na jakąś garażową produkcję. Micro Tomy u Marcina mają wyłącznie ledy i wyglądają wzorcowo.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

U mnie pojawiły się pierwsze 3 zielone pomidorki. Jeden krzak nieźle wyprzedził ten drugi na tamtym tylko kwiaty.

Obrazek

Na zdjęciu widoczne 2, ten ostatni schowany gdzieś w liściach.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Mógłbyś je wyjąć z growboxa i zrobić zdjęcie w świetle dziennym? Będzie widać prawdziwy kolor liści.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Oczywiście.

Obrazek

Obrazek

EDIT;
Jeszcze przy świetle dziennym ;)

Obrazek

Obrazek
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo pisze:;:333 Bardzo ładne, gratulacje.
Nie dziękuje co by nie zapeszać ;)

Wracając do diod LED jafhar Faktycznie jakieś "lewe" tylko czerwone i niebieskie diody u mnie wg. specyfikacji jest;
Full Spectrum: 15Red + 7Blue + 4White + 1IR + 1UV
A u jafhar tylko 90 red + 26 blue Ewidentnie im czegoś brakuje
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Twoja lampa ma teoretycznie 28 W z 28 ledów. Pomijam fakt dodatkowych kolorów białego, podczerwieni i UV. Nie jest to niezbędne, podobnie jak dioda bursztynowa w niektórych lampach. Lampa jafhar najprawdopodobniej jest zrobiona ze zwykłych kolorowych diod świecących służących do sygnalizacji procesów w urządzeniach automatyki przemysłowej, o parametrach 10 krotnie słabszych niż LEDy mocy stosowane w źródłach światła. Takie diody najczęściej są zasilane prądem 10-20 mA a nie 300-350 mA jak u Ciebie. Wg mnie lampa jafhar może mieć 3-5 W.
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

@kaLo - rzecz w tym, że najefektywniejsze energetycznie są te małe ledy ;) PowerLED to LED który z małej powierzchni uzyskuje duży strumień światła (ale też i dużo mocy traci na ciepło). Natomiast ledy jafhar to zwykłe LED SMD 2810 lub jeszcze mniejsze. Czerwone LED mają Vf rzędu ~2V, niebieskie ~3.2V, łatwo policzyć jaka jest ich moc przy prądzie nominalnym 20mA. Żeby ta lampa miała 15W musiałyby te LEDy być "podkręcone" tj. przestawione na prąd ~30mA (Vf wtedy też wzrośnie trochę i z 1,5x większego prądu można uzyskać ponad 2x większą moc). Rzecz w tym, że to odbija się na żywotności i do tego przesuwa spektrum :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Chyba jednak nie do końca się zgodzę ze wszystkim co napisałeś . W 1841 roku pan Joul zauważył , że podczas przepływu prądu przez przewodnik wydziela się ciepło a jego ilość jest wprost proporcjonalna do iloczynu oporu elektrycznego przewodnika, kwadratu natężenia prądu i czasu jego przepływu i o ile mi wiadomo , nikt jeszcze tego nie odwołał. Jeżeli weźmiemy ledy wyprodukowane wg. identycznej technologii 10 szt o mocy 0,1W i 1 szt o mocy 1W , pracujące w identycznych warunkach termicznych (złącze), to wszystkie otrzymane parametry takie jak strumień świetlny , barwa światła czy ilość wydzielonego ciepła powinny być identyczne. Skąd więc wyższa efektywność diod o małej mocy? Jako ciekawostkę podam, że power LED , które są stosowane w źródłach światła to nic innego jak kilka małych ledów upakowanych na wspólnym podłożu. Spadki napięcia na takich chipach, w zależności od typu , wynoszą od 2,5V do ponad 12V .
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo - coś tam dzwoni tylko nie wiesz w którym kościele. Uważasz, że opór to stały współczynnik - to błąd. Rezystywność większości materiałów jest nieliniowa. Dwa - uważasz, że w półprzewodnikach jest ta sama zależność. Błąd! Diodę LED można zastąpić źródłem napięcia i szeregową rezystancją (z nieliniową charakterystyką). I teraz dodatkowo te ch-ki zmieniają się w zależności od temperatury złącza
Wystarczy spojrzeć na dokumentację techniczną:
http://www.farnell.com/datasheets/18258 ... 1505852110
Czy koledze mówi coś drugi wykres? A wartości w pierwszej tabelce? (szczególnie druga i 4 z 5 ostatnich). W CoB i CoG ( te 7, 12, 24, 115 i 230V wersje) to owszem te diody są łączone szeregowo (i czasem gałęzie równolegle) co bez dodatkowych zabezpieczeń skutkuje tym czym skutkuje. A co do reszty to proszę spojrzeć na filmiki YT jak działają CoB oryginalny (np. epistar) a jak marne chińskie podróby za kilka dolarów przy... TYM SAMYM POBORZE PRĄDU! Dalej... LED SMD 5050 stosowane w taśmach ledowych nie pobierają setek mA, a służą do oświetlania. Są łączone szeregowo po 3 z rezystorem ograniczającym/wyrównawczym w każdej gałęzi, a wszystkie gałęzie podłączone do wspólnego zasilania 12V. Jak myśli kolega dlaczego tak jest? Po co te rezystory? Nie lepiej byłoby dobrać LED 3V i połączyć 4 w gałęzi i bez rezystora? :) Przez ujemny współczynnik temperaturowy przy stałym wymuszeniu prądowym właśnie DOBRZE jest PowerLED grzać tylko jak widać z ch-ki nawet wtedy relatywna wartość strumienia się zmniejsza więc trzeba szukać "złotego środka". PowerLED to jest rozwiązanie charakteryzujące się tym, że złącze PN pracuje z większym prądem (i temperaturą) niż w małych ledach. Z jednej strony jest dobrze, bo teoretycznie zmniejszamy straty, ale z drugiej jest źle, bo i sprawność świetlna maleje. Nie wiem czy kolega zauważył, ale 3W LEDy w zasadzie mają identyczną budowę jak 1W, a różnią się tym, że mają 3x większy prąd (i zazwyczaj gorszą sprawność właśnie!!). I tak się to właśnie skaluje. CoG jeszcze gorzej, ale tylko one mogą dać jasność 100W żarówki dla gwintu E27 (bo i pracują w temperaturach przekraczających 150°C co znów... z jednej strony dobrze, z drugiej źle) niemniej wypadają jeszcze gorzej pod kątem efektywności. A jeśli się dojdzie do "naświetlaczy" 50 i więcej W to się okaże, że efektywność spadła już bardzo drastycznie i jest niewiele lepsza niż HPS. Coś za coś. To że coś jest wykonane w tej samej technologii nie oznacza, że się liniowo skaluje z parametrami!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Z tym dzwonieniem w kościele to trafiłeś w samo sedno tarczy. Mieszkam akurat dokładnie pomiędzy dwoma i za cholerę nie wiadomo w którym szarpią za sznur.:D .
Co do reszty to nie będę się wypowiadał tak autorytatywnie jak Ty, ponieważ te 4 semestry elektroniki , które miałem ze 40 lat temu nie upoważniają mnie do toczenia naukowych dysput, ponieważ sporo już z tego zapomniałem. Mogę jednak zapewnić, że podstawy pamiętam dość dobrze i wiem jaką charakterystykę ma złącze p-n i co wpływa na jej zmiany.
Uważasz, że opór to stały współczynnik - to błąd. Rezystywność większości materiałów jest nieliniowa. Dwa - uważasz, że w półprzewodnikach jest ta sama zależność. Błąd! Diodę LED można zastąpić źródłem napięcia i szeregową rezystancją (z nieliniową charakterystyką). I teraz dodatkowo te ch-ki zmieniają się w zależności od temperatury złącza
Nic takiego nie napisałem . Masz irytującą manię przekręcania lub nadinterpretacji tego co napisali inni, do tego jeszcze w tonie wysoce napastliwym. Z mojej strony to wszystko.
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Masz irytującą manię przekręcania lub nadinterpretacji tego co napisali inni
Nie ja do dyskusji o półprzewodnikach wprowadziłem prawo Joule'a - Lenza zdefiniowane dla przewodników. A co do reszty to wystarczy się przyjrzeć powoli popularyzowanym zestawieniom jak względem luminous efficacy (lm/w) lub od razu efficiency (w %). Dodam, że stosowane w oświetleniu zamienniki żarówek/świetlówek z reguły korzystają właśnie z dużej ilości 2812 itp. Miałem takie na kilku power led i niestety nie sprawdziły się zupełnie. Jedynie "upstrzone" małymi ledami, albo CoG (te z takimi pomarańczowymi karuzelami), tyle tylko CoGi (szczególnie tanie) są wrażliwe na przepięcia. Z 4 pierwszych zakupionych 1 padła po 5 włączeniu. Pozostałe służą po dziś dzień od 2 lat. Teraz... porównując wyniki growboxów na PowerLED i na taśmach LED nie widzę różnicy (z wyjątkiem tego, że PowerLEDy mam na MCPCB bo tak się grzeją, a taśmy "luzem". Taśmy są też praktyczniejsze (choć uwzględniając straty na rezystorach powinny wypadać gorzej), a do PowerLED trzeba było do każdej płytki driver zrobić stałoprądowy (i zasilacz nie 12, a 24V). Zatem moje zdanie jest takie, że PowerLED to fajna technologia jak ktoś potrzebuje dużej mocy z małej powierzchni. W każdej innej sytuacji lepiej sprawdzą się standardowe diody smd mniejszej mocy.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Odniosę się może do samego oświetlenia led ( a nie do grow led ) korzystałem z led`ów do oświetlenia domów ceny różne od 31 PLN za "żarówkę" do takich kupionych u majfrienda za 1 dolara. Niestety wszelkie kupione za większe pieniądze w większości przepalały się kiedy chciały i jak chciały. Jedne E27 do tej pory działają choć kosztowały 27 PLN za szt. ale rzadko z nich korzystamy.

Reasumując teraz kupuje zwykłe żarówki, kosztują grosze działają dłużej. Dlaczego?
Koszt energii elektrycznej której weźmie ten LED płacimy za żarówkę 31 PLN to w cenie 0,6PLN/kWh to 51kWh ta żarówka wcześniej się spali zamin tyle prądu zużyje. A zwykła żarówka weźmy G11 75W mam 6 takich w salonie kosztuje 1,6 PLN liczymy 29PLN modę zapłacić za prąd (różnica LED standard).
29 / 0,6 = 48kWh
Różnica jakaś niewielka
75W pracuje bez przerwy dzień i noc 75 * 24 = 1,8kWh DOba
48 / 1,8 = prawie 27 DÓB świecenia non stop a zgodnie ze zmową żarówkową może pracować MAX 2000h co znaczy że to dopiero 1/3 jej życia. Ale kto oświetla pokój 24/7 :) A ja mam 6 takich żarówek 6 * 75W = 450W w samym salonie + taśma LED...

Oczywiście weźcie pod uwagę że prąd dla mnie "bierze się z przyrody" i prądu nie oszczędzam a wręcz marnuje na każdym kroku. Nawet wychodząc z domu często światło w nim nadal się pali, kocioł grzeje ale żona włącza klimatyzację do ogrzewania. Praktycznie całe lato pompa głębinowa podlewa trawnik. Ale mając coś za darmo zawsze marnotrawimy to.
A ja muszę do końca marca zmarnotrawić 1MWh energii elektrycznej, ktoś blisko zapraszam z przedłużaczem ;)
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Co polecacie na zimową uprawę growbox odcięty od światłą słonecznego czy z jego dostępem.
Oświetlenie ledowe myślałem o jakiś żarówkach na typowym gwincie e27 czy podobnym.
Chciałbym jak najszybciej zacząć od jednej żarówki.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”