Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Zablokowany
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Marry, postaram się rzetelnie odpowiedzieć Ci na pytania.
Przy okazji wytłumaczę, że użyte przeze mnie słowo KIEDYŚ..., wynika z mojego przepracowania i chronicznego zmęczenia.
Włączenie komputera jest dla mnie często nieosiągalnym luksusem, a ta odpowiedź wymagała ode mnie czasochłonnego szperania
i przeszukiwania starych zbiorów zdjęć sprzed iluś lat, które przechowuję na dysku przenośnym.

Nie mogłaś znaleźć żadnych zdjęć na interesujący Cię temat, gdyż w I i II cz. mojego wątku zdjęcia zostały niemal wszystkie
wykasowane przez Imageshack. Widocznie przekroczyłam wtedy darmowy limit.
Na szczęście zdążyłam je skopiować do swoich zbiorów.

Mój najstarszy storczyk żył ok. 8 lat. Po 6 latach system korzeniowy zmarniał, zestarzał się. Przyczyn mogło być wiele, a ja wciąż się wszystkiego uczyłam.
Postanowiłam go odmłodzić wycinając martwe korzenie z częścią zdrewniałego trzonu.
Podłożem obsypałam całą wiązkę korzeni powietrznych, które po kilku miesiącach przejęły rolę tych starych.
Ponieważ wykonywałam taki zabieg już u kilku innych falenopsisów, zaobserwowałam, że po jakimś czasie trzeba zrobić kolejny przegląd korzeni,
bo tylko pewna ich część aklimatyzuje sie w podłożu, a reszta obumiera. Te obumarłe usuwam.

Teraz zdjęcia dla zilustrowania:

Hybryda Phalaenopsis na 2 lata przed odmładzaniem.
Już widać z góry, że korzenie w podłożu marnieją pomimo dobrego wyglądu rośliny.

Obrazek

Poniżej kilka miesięcy po odmłodzeniu - widok z różnych stron. Storczyk odbudował sobie system korzeni powietrznych.

Obrazek

Obrazek

A to jego kwiaty (ten na górze). Donica o średnicy prawie 20 cm i ciężka osłonka dla giganta, bo przez ciężar własny
był bardzo wywrotny.

Obrazek


Po zabiegu odmładzania żył jeszcze 2 lata. Złapał jakąś dziwną chorobę - plamistość liści i odszedł.
Ale... nic co żywe nie jest wieczne :wink:
Obecnie, podobnie jak Mirka, nie liczę im lat. Staram się, by było im u mnie dobrze :)

Mireczko ;:196 (wiesz za co) :)
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Pięknie to napisałaś ;:196
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Ja również dziękuję za ten opis. Bardzo ładne napisane. Zapamiętam sobie tą informację o powrotnym przeglądzie korzeni powietrznych, które to już nie są powietrznymi ;:333
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Kochani, niech te Święta Bożego Narodzenia będą pełne
Miłości - bo to sens życia, Wiary - bo to pozwala przetrwać trudne chwile i Nadziei - bo wtedy niemożliwe jest możliwe...
Radosnego świętowania dla Was Wszystkich ;:4

A żeby było również storczykowo, to właściwy kształt kwiatu na tę właśnie okazję ;:227

Obrazek
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Pokaż no Asiu co tam kwitnie u Ciebie :wit
Już się tych pięknych kwitnień doczekać nie mogę ;:65
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu Wspaniałego Nowego (całego) Roku obfitującego w zakupy i piękne kwitnienia .



Angraequm cudowne , moje wypuszcza nowy listek (pamiętasz złamałam chcąc zrobić zdjęcie ;:145 ) ale korzonków nie widać jak na razie mimo oprysków biocanny i huwa :( Pocieszam się ,że skoro wypuszcza listek to i pojawią się korzonki.
Aby do wiosny ;:65
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Dziękuję kochane, że tu zaglądacie :)
U mnie nie ma aktualnie zbyt wiele kwitnień, a to co mogłabym pokazać, w tych ciemnościach egipskich
jest nie do sfotografowania :/
Jak słoneczko pokazuje się na chwilkę to mnie nie ma w domu i tak w kółko...

Jeszcze troszkę cierpliwości i może się uda za jakiś czas.

Będę miała za to dla ciebie Olciu zagadkę, podobną do Twojej ;:183
No i pokażę jak sobie poradziłam z problemem u jednego ze storczyków.

Dziękuję Mireczko za ciepłe życzenia ;:168. Żeby te zakupowe sie mogły spełnić, musiałabym porozdawać moje Phal. hybrydy
bo ścisk na parapetach. Ty już to dawno zrobiłaś :wink:
Nowości (niekwitnące) też pokażę :D
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Ooo to widzę wielkie plany z nowym rokiem ;:306 niestety przyszedł moment, że trzeba się czegoś pozbyć, żeby mieć coś nowego. Niech tylko hybrydy trafią w dobre ręce. Szkoda niektóre były piękne. ;:174 Może będziesz mieć kwiaty na imieniny dla znajomych i rodziny ;:215

Czekam na prezentację nowości i na słoneczne zdjęcia kwitnień ;:215
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Angraecum sesquipedale, które pokazałam przy okazji życzeń świątecznych.
Oto jeszcze kilka ujęć:

Obrazek

Obrazek

Widać, że tu już trzeci kwiat i jego rozmiar (poprzedni zdążył przekwitnąć)

Obrazek

I cała roślina

Obrazek

Długość ostróg ok. 26 cm. W ich końcowej części znajduje się nektar, który jest wypijany przez motyla nocnego -
ćmę Xanthopan morgani, mającą trąbkę ssącą o długości ostrogi kwiatu. Przy okazji kwiat zostaje zapylony.

Można pooglądać krótki minutowy filmik TUTAJ jak to wygląda w naturze :)

Marto, co do hybryd Phalaenopsis, to na pewno nie pozbędę się tych dwóch:

'śpioszkowy róż' i żółty gigant w spadku po Mamie (pomimo, że w ogromnej donicy)

Obrazek Obrazek

Za to ten z prawej wyląduje w pracy:

Obrazek

I jeszcze obiecana zagadka dla Olci :D
Co to za Phalaenopsis po lewej stronie (Paweł, nie podpowiadaj przypadkiem, bo wiesz :wink: )
A z prawej - też dla Ciebie Olciu - moja Phal. stuartiana budująca po kwitnieniu bazę. A jak tam Twoja, kwitnie wreszcie ?

Obrazek

Ciąg dalszy jutro (czyli dzisiaj ;:60 ) lub w niedzielę :)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Ciąg dalszy :)

Krótka historia Blc Maikai
Dostałam od Pawła -sibeliusa kawałeczek z rozrośniętej rośliny. Storczyk ładnie się przyjął i ukazały się młode przyrosty:

Obrazek

Po pewnym czasie zdziwiło mnie, że roślina nie ma przyczepności do podłoża. Wyjęłam ją i ukazał się taki widok:

Obrazek

Po przycięciu
Obrazek

Korzenie w większości zgnite i parę młodych zielonych. Przycięłam większość martwych i ustabilizowałam storczyka w podłożu za pomocą patyczka umocowanego w dziurkach wypalonych w plastikowej doniczce. Pokazuję ten sposób, bo już wielokrotnie się u mnie sprawdził.
Zauważyłam, że roślina nie wrośnie w podłoże jeśli kiwa się i przewraca.

Obrazek

Niedawno miło mnie zaskoczyła, bo nie minęło zbyt wiele czasu od tych zabiegów i zakwitła


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

I kilka innych kwitnień:

Jagodowe Dendrobium typu Phal. - miało być tak pięknie, a zostało 6 pąków na 13 :(

Obrazek

Obrazek

Phalaenopsis liodoro zakwitła pięcioma kwiatami i dosyć szybko przekwitła zaczynają tym rzem zrzucanie kwiatów od najmłodszych.
Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam. Pocieszający jest kolejny dość duży już pęd :)

Obrazek

Paphiopedilum, hybryda amerykańska, która kwitła ostatnio parę miesięcy temu i utrzymywała kwiat też parę miesięcy

Obrazek

Phalaenopsis Jadegreen 'Sweet' - w słońcu i pod słońce

Obrazek

Obrazek

I moje nowości na przestrzeni roku 2017. Kwitnącą kupiłam tylko jedną - Phal. violacea Red

Obrazek

Pozostałe to spełnienie moich marzeń w przypadku Phal. cornu - cervi chattaladae (po prawej z jasnymi liśćmi),
i Phal equestris alba na dole zdj. Trzecia to kupiona spontanicznie Blc Yung Min OrangeGolden Satisfaction

Obrazek

I tyle właśnie się u mnie dzieje. Teraz pewnie dłuuuuga przerwa :D
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Ooo oo to żeś zaszalała ;:138 gratuluję wszystkiego i każdego z osobna.

No historia Blc Maikai z początku smutna z wielkim heppy end-em. I chyba się w niej zakochałam. Jest prześliczna a jak bogato Ci zawitła. ;:63 chyba taka sobie muszę kupić ;:306 rany oczopląsu dostaje a poziom chciejstwa przekracza racjonalności i możliwości. Bo i Phalaenopsis Jadegreen 'Sweet piękny. ;:oj
A odnośnie zwykłych hybryd to też urocze. Jak nie lubię różowego koloru to jest "śpioszkowy" taki delikatny a żółty też mnie powalił na glebę.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Witaj Art! :wink:
Piękne kwitnienia phalaenopsisów.
Dla uściślenia ten "śpioszkowy róż" to Phalaenopsis Salinas ;:167
Może Ci się to przyda :wink:. Jest cudna, spadek po mamie też niczego sobie.Widać, że długowieczny.Gratuluje kwitnień ;:63
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”