Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Witam ponownie, dziś zrobiłem mały zwiad na działce, a jutro postaram się wykopać rowy na działce od północy i południa i na nieużytkach od wschodu, aby sprawdzić czy to pozwoli odsączyć ziemię.
Z myślą głównie o teorii KaLo zrobiłem więcej zdjęć i filmik aby pokazać więcej tej okolicy, może pozwoli to na ustalenie czy to rzeczywiście jest ten łęg.
Niektóre zdjęcia mogą wydawać się dziwne, a dlatego że są panoramiczne, i obracałem się do 180 stopni aby ująć jak najwięcej otoczenia.
link do zdjęć: http://www.mati.nstrefa.pl/dzialka/
link do filmiku z pracujących wód termalnych :) https://youtu.be/fO1ggk3-3uo
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Te zdjęcia tylko potwierdzają to co pisałem o terenach łęgowych ale dodają też nową jakość.
Na terenie działki są czynne źródła i to jest prawdziwy problem. Nie chce mi się wierzyć, że sprzedający o tym nie wiedział ,natomiast PZD powinien Cię o tym poinformować. Stan tych domków wskazuje na to, że zostały opuszczone kilkanaście lat temu, pewnie wtedy, kiedy zaczęły się problemy z wodą. Zainteresuj się też kiedy powstał zbiornik o którym pisałeś wcześniej. Dowiedz się też w nadleśnictwie czy w okolice nie sprowadziły się bobry.Być może zbudowały tamy na rzeczce poniżej działek , co spowodowało podniesienie się wód gruntowych.Podobne problemy z bobrami były u nas.Położyły kilka drzew i zbudowały tamę na rzeczce o której było wcześniej, tak że woda była o kilkanaście cm poniżej jezdni a 2 lata temu strażacy wraz z leśniczym łapali agresywnego bobra spacerującego po osiedlu.
Cały dowcip polega na tym, że bydlę ma immunitet i robi co chce :wink:
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

kaLo pisze:Te zdjęcia nie tylko potwierdzają to co pisałem o terenach łęgowych ale dodają nową jakość.
Na terenie działki są czynne źródła i to jest prawdziwy problem. Nie chce mi się wierzyć, że sprzedający o tym nie wiedział ,natomiast PZD powinien Cię o rym poinformować. Stan tych domków wskazuje na to, że zostały opuszczone kilkanaście lat temu, kiedy zaczęły się problemy z wodą. Zainteresuj się też kiedy powstał zbiornik o którym pisałeś wcześniej. Dowiedz się też w nadle śnictwie czy w okolice nie sprowadziły się bobry.Być może zbudowały tamy na rzeczce poniżej działek , co spowodowało podniesienie wód gruntowych.Podobne problemy z bobrami były u nas.Położyły kilka drzew na drogę, a 2 lata temu strażacy wraz z leśniczym łapali agresywnego bobra spacerującego po osiedlu.
Działką zajmowała się 80 letnia osoba, która ma problemy zdrowotne z racji wieku i nie miała głowy na zarządzanie i globalny stan działki, poza tym, że jeszcze w kwietniu posiała tam pomidory, ziemniaki i szczypior. Rok temu podobno było sucho. To jest znajoma osoba i wiem, że sama miała to na głowie. Najwięcej pretensji mam do Zarządu Ogrodu, brak informacji o stanie ogrodu, brak jakichkolwiek planów i spychologia. Gdy uiszczałem wpisowe i inne opłaty to wszystko poszło bardzo gładko. Ogólnie na warmii każdy obecnej jesieni ma problemy z wodą, znajomy gospodarz stracił połowę plonów przez zalanie pola, no ale ja ewidentnie przejechałem się na braku mojej wiedzy. Będę pisał do nadleśnictwa. Co do zarządu, czuję się trochę bezsilny, zacząłem myśleć o zakupie minikoparki... ale mi już chyba odbija, bardzo chcę to ogarnąć, mam osoby które pomogą mi kopać jutro, ale demotywuje to że może to nie mieć żadnego sensu.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

kaLo pisze:...
Cały dowcip polega na tym, że bydlę ma immunitet i robi co chce :wink:
Ale jest też
Mięso bobra ma znakomite własności kulinarne i było niegdyś uważane za delikates, a zwłaszcza jego tylne nogi, wątroba i ogon. Można z niego przyrządzić kotlety, kiełbasę, a nawet szaszłyki czy zupę.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

A jak się zdecydowałeś kopać?
Aż mi się wierzyć nie chce, żeby tam przy granicy biło źródło, prędzej bym sąsiada podejrzewał o rozwalenie melioracji i 'przysposobienia' miejsca na podręczną wodę do podlewania, przecież nie zawsze jest takie bagno. Ta rura ucięta na nieużytkach jest na zapleczu Twojej działki? Leje się z niej teraz woda?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

O źródle świadczy czysty, przemyty piasek.Doskonale widać to na filmiku, klasyczna "kurzawka" o sporej wydajności. Argument z niszczeniem melioracji też do mnie nie przemawia bo po co robić studnię na bagnie? Co prawda na zdjęciu z żółtym wężem trudno ocenić czy woda do niego wpływa czy z niego wypływa ale strumyk płynący obok jest również pokaźny. Kłopot z wodą jest taki, że nie da się zatkać , trzeba odciąć dopływ.Znajomy mieszka na wsi w 100 letnim domu.Jak go kupił to w piwnicy było ponad metr wody.Po wypompowaniu wody okazało się, że ma w piwnicy źródełko.Wydał mnóstwo pieniędzy.Nawet jakaś f-ma z Warszawy próbowała to jakoś zaczopować i nawet im się udało. Na jakiś czas.Po kilku miesiącach posadzka w miejscu źródełka podniosła się o kilkanaście cm względem reszty wylewki.Różdżkaż stwierdził, że dom stoi na żyle wodnej i jak się zatka tutaj to wypłynie w drugim miejscu i podmyje fundament. Został zrobiony głęboki wykop, położona solidna rura i teraz woda zasila niewielki stawik z karpiami.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Możliwe Kalo, ale możliwe tez jest to że grunt jest średnio żyzny nieco głębiej, no i poza tym tak sobie gdybamy..i tyle. Na samych źródliskach to nie wiem czy mogły powstać ROD, w okolicy, poza źródłami, przy ciekach tak. I to nie jest rzadkość właśnie ze względu na dostęp do wody.
Pytałem nawet Metzgera czy tam może są źródliska..
Wiemy tyle, że działka jest w jarze, wyżej jakieś stawy, na terenie działek jest odbiornik wody (staw 200 m dalej) to i woda musi po całości teraz płynąć. Moze kiedyś była sztucznie uregulowany spływ lub był naturalny ciek, dopóki nie powstały ogrody. Znane mi są takie miejsca Kalo, z bijącymi źródłami też.
Rozumiem, że kolega Metzger liczy na konstruktywną pomoc, to że spływającej czy bijącej wody nie da się zatkać korkiem, to hmmm chyba każdy wie. Dopływu nie da się odciąć, trzeba sensownie uregulować przepływ, moim zdaniem oczywiście.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

No i pokopane, zdjęcia z dziś: http://www.mati.nstrefa.pl/dzialka/kopanie/
Pierwsze zdjęcia staw, kolejne to sąsiad za nieużytkami od którego leci woda na moją działkę ze wschodu po nieużytkach, a dalej moja melioracja :)

Na pierwszych zdjęciach gwóźdź programu! Staw o którym pisałem, że jest wyżej niż działka i niedaleko. Ktoś zasypuje go gruntem! Staw "przesunął się" bliżej niż na mapie bo po prostu przelewa się, gdy grunt wypiera wodę. Czy to zgodne z prawem? Może właśnie on rok temu zaczął zasypkę i dlatego mamy tak mokro na RODzie?
pelikano11 pisze:A jak się zdecydowałeś kopać?
Aż mi się wierzyć nie chce, żeby tam przy granicy biło źródło, prędzej bym sąsiada podejrzewał o rozwalenie melioracji i 'przysposobienia' miejsca na podręczną wodę do podlewania, przecież nie zawsze jest takie bagno. Ta rura ucięta na nieużytkach jest na zapleczu Twojej działki? Leje się z niej teraz woda?
O jaką rurę chodzi, które zdjęcie?
Kopałem tak jak na poniższej mapce i tak jak sugerowałeś, jednak rów na nieużytkach nie mógł iść pionowo w dół za sąsiadem bo na granicy mojej działki i tej poniższej teren podnosi się o 1 metr, więc nie poprowadzę tam rowu tak głęboko ręcznie.
Pozostaje mi jutro sprawdzić czy coś leci rowem na nieużytkach, bo wykopałem go ok. 50cm niżej niż teren mojej działki, więc wody gruntowe łatwiej miałby wybić w nim, a nie na mojej posesji.
Obrazek


Rozumiem, że kolega Metzger liczy na konstruktywną pomoc, to że spływającej czy bijącej wody nie da się zatkać korkiem, to hmmm chyba każdy wie. Dopływu nie da się odciąć, trzeba sensownie uregulować przepływ, moim zdaniem oczywiście.
Nie chodzi nawet o konstruktywną pomoc, ja się cieszę, że mam coraz więcej wiedzy o tym co tam się dzieje i wiele argumentów do rozmowy z Zarządem ROD. Poza tym motywujecie mnie do pracy :) Bardzo trudno coś wywróżyć coś przez internet bez pełnego obrazu sprawy, a dowiedziałem się od Was bardzo dużo, fajnie że można zasięgnąć takich porad :) Najwięcej zapewne powiedziałby mi badania, najpierw opracowania geodetów i inwentaryzacja a następnie opracowanie i odkrywki geologów, ale za takie rzeczy się płaci i to nie mało. Powinno to być wykonane moim zdaniem przez ROD.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

A miałem napisać wcześniej, że staw przecieka i stąd ta woda a on się przelewa ! Jeżeli grunt jest prywatny to teoretycznie facet może staw zasypać.Chyba, że jest ostoją jakiejś rzadko występującej żabki czy roślinki ale to powinni wiedzieć lokalni ekolodzy :wink: . Może zna się ktoś na prawie wodnym i pomoże w tej kwestii?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Nie można tak sobie zasypać stawu, na zmianę tzw stosunków wodnych trzeba mieć papiery, zgody, pozwolenia, a nowe prawo wodne (od 1 stycznie 2018) jest jeszcze bardziej restrykcyjne niż obecne. takie rzeczy można zgłaszać do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.
Ale jeśli jest zasypywany to powinny już tonąć działki między nim a nieużytkiem - tak przynajmniej zrozumiałem że najwyżej jest ten staw, .., potem działki z których się leje na nieużytki, nieużytki i znowu działki w tym Twoja, potem aleja i kolejny staw 20x20 który zbiera wodę i prowadzi kanałem dalej.

Warto sprawdzić do kogo należy ten zasypywany staw (masakrycznie to wygląda na zdjęciu), może do lasów? w każdym razie to może być główna przyczyna.
edit
Metzger pisze: jednak rów na nieużytkach nie mógł iść pionowo w dół za sąsiadem bo na granicy mojej działki i tej poniższej teren podnosi się o 1 metr, .
Prawdopodobnie Twój sąsiad poniżej z mapki posypał żeby się odgrodzic od wody, działka starszej kobiety to wiadomo, takie moje teorie spiskowe :wink: ale tacy są ludzie
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

pelikano11 pisze:Nie można tak sobie zasypać stawu, na zmianę tzw stosunków wodnych trzeba mieć papiery, zgody, pozwolenia, a nowe prawo wodne (od 1 stycznie 2018) jest jeszcze bardziej restrykcyjne niż obecne. takie rzeczy można zgłaszać do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.
Ale jeśli jest zasypywany to powinny już tonąć działki między nim a nieużytkiem - tak przynajmniej zrozumiałem że najwyżej jest ten staw, .., potem działki z których się leje na nieużytki, nieużytki i znowu działki w tym Twoja, potem aleja i kolejny staw 20x20 który zbiera wodę i prowadzi kanałem dalej.

Warto sprawdzić do kogo należy ten zasypywany staw (masakrycznie to wygląda na zdjęciu), może do lasów? w każdym razie to może być główna przyczyna.
edit
Metzger pisze: jednak rów na nieużytkach nie mógł iść pionowo w dół za sąsiadem bo na granicy mojej działki i tej poniższej teren podnosi się o 1 metr, .
Prawdopodobnie Twój sąsiad poniżej z mapki posypał żeby się odgrodzic od wody, działka starszej kobiety to wiadomo, takie moje teorie spiskowe :wink: ale tacy są ludzie
Trudno mi trochę dokładnie to opisać, więc załączam kolejną mapkę. Na wjeździe na ten zasypywany teren jest znak o "teren prywatny", a obok jest dom który widać na mapce, więc pewnie to jest właściciel. Pewnie kroi się osiedle domków, to miejsce jest 5km od miasta wojewódzkiego, więc ceny to ok. 80zł/m2.
Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

No nawet podobnie naszkicowałem to sobie żeby się połapać o co chodzi :D teraz rozumiesz co miałem na myśli kiedy prosiłem Ciebie o tak z grubsza ogląd sytuacji..Jeszcze jedno - widać że z tego zasypywanego stawu biegnie ciek/'koryto' którym woda płynie w dół - widziałeś gdzie to spływa miedzy stawem a główną drogą oddzielającą prywatną działkę od ROD? /patrząc na Twoją mapę/ W drodze nie ma przepustu?

Drugi staw ten 20x20 -ROD, patrząc na mapę, jest dużo niżej przy twojej alei? (przedłużenie na południe niebieskiej linii) Drożny jest ten rów prowadzący do stawu?? bo tam odprowadzasz teraz wodę.

Na Twoim miejscu zrobiłbym alarm z powodu zasypywanego stawu, na moje oko ktoś tam chałupe chce wystawić /z pięknym oczkiem.

edit
Nie wiem czy ja bym kopał ten drugi rów, strach q. czy nie sprowadzisz sobie nadmiar wody..zwłaszcza, że tam wybija
Twój sąsiad powyżej powinien przeciąć aleję rowem i wyprowadzić do tego wzdłuż.
Chcesz po obwodzie mieć rowy? potem to tylko niewielki terp jak Kalo radził i będzie ok :lol:
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Zrobiłem błąd na tej mapce, wklejam poprawkę. Tam nie biegnie woda na powierzchni od drogi, tylko od studni (zapewne przepełnionej) którą widać na zdjęciu: http://www.mati.nstrefa.pl/dzialka/kopa ... 46_Pro.jpg
I wklejam mapkę z poprawką
Obrazek

I nie wiem o jaki staw 20x20 chodzi, chyba w czymś się nie zrozumieliśmy. Ja odprowadzam te wszystkie wody nie do stawu a do rowu na dole na lewo od alejki, dalej spływa ona w niezbadane krzaki.
Nie widziałem też żadnej stróżki wody od stawu w stronę ROD, to jakby płynęło może pod ziemią do studni o której piszę wyżej w rurze, a potem wybija.

Alarm zrobię w Zarządzie ROD, ale pewnie dowiem się że nic się nie da zrobić. Nie koniecznie chcę mieć działkę pociętą rowami, zobaczę czy będzie odsączać się w te rowy które dziś porobiłem i będę planować dalej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”