Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

"1234samnie"- dziękuję za odpowiedź.
1234samnie pisze:/ ... / więc jeżeli masz większe rośliny i nie dasz rady ich "ścisnąć" na tak małej powierzchni, / ... /
- Pytając o charakterystykę światła jakie "daje" Twoja żarówka, chciałem jedynie zorientować się jakie parametry światła wybrałeś dla doświetlania swoich sadzonek Adenium. O doświetlaniu nie myślę (jak na razie) i nie mam zamiaru stosować z prostej przyczyny, moje Adenium są zbyt duże. Część moich Adenium po formowaniu - rozłożeniu gałązek, zajmuje powierzchnię o wymiarach m/w 0,4 x 0,4 m. Jeżeli chciałbym doświetlać to musiałbym zdecydować się na zastosowanie podobnych lamp, jakie zastosował Jerzy i przeznaczyć na to jeden z pokoi w M-4, reasumując na zastosowanie takich lamp nie mam miejsca - warunków powierzchniowych. Moje Adenium stoją na parapecie południowego okna i mimo bardzo "skromnego" - oszczędnego podlewania, niektóre wypuszczają młode listki. Temperatura na parapecie w obrębie roślin wynosi +20 st. C i wyżej, jeżeli świeci słońce. Decydując się na doświetlanie, będę doświetlał tylko kilka moich Adenium, tz. tylko te, które są najładniejsze, mają najładniej ukształtowany kaudex, korzenie i korony z gałązek i już wiem jakimi kwiatami kwitły, tz. te, które zostaną na stałe na moim parapecie.
1234samnie pisze:/ ... /Żarówki używam jako przedłużenia dnia, mam ją ustawioną tak, że włącza się o 5 i świeci do 8 a później od 15 do 18. Czyli w sumie doświetlam je 6 godzin dziennie.
- nie wiem czy jest to najlepszy sposób doświetlania, a w zasadzie przedłużania dnia. W 2010 i 2012 roku jak wysiewałem nasiona Adenium, siewki i sadzonki Adenium doświetlałem non stop 12 godzin, tz. przez 12 godzin/dobę, rośliny miały m/w identyczne natężenie i identyczną "jakość" światła.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
AleksandraBdg

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Rośniemy, rośniemy :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

;:oj no, no, ładnie podrosły, a jak od wiosny dostaną naturalnego słonecznego światła i ciepła, to będą nabierać - pęcznieć w "taliach". Masz sporą ilość ładnie zapowiadających się sadzonek, aby do wiosny, do dłuższych z większą ilością słonecznych dni, będą rozgałęziać się i nabierać tuszy.
AleksandraBdg pisze:Obrazek
- w przezroczystej i czerwonej "skrzyneczce" to późniejszy wysiew Adenium arabicum czy sadzonki Adenium mini size ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
AleksandraBdg

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Mieczysławie,
dziękuję za miłe opinie!
Te mniejsze to sadzonki Adenium Obesum od Pana Ko, siane tylko w późniejszym terminie :)
Ogółem miałam ponad 200 sadzonek,ale zdecydowana większość znalazła nowe domy.
U mnie zostało około 12 sadzonek Arabicum i około 50 sztuk Obesum o pełnych kwiatach. Zostaną one u mnie aż do zakwitnięcia. W zależności od uzyskanych kwiatów,część zostanie a część nie.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Czy te listki w grudniu to naturalne zjawisko ?
Obrazek
Kinia34
Fellowens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 wrz 2017, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Witajcie moi drodzy.
Chciałem zapytać, czy nowe listki w okresie grudzień-styczeń to coś normalnego?

Obrazek


Obrazek

Chciałem jeszcze zapytać skąd wy macie swoje sadzonki? Kupowaliście nasiona czy może od kogoś dostaliście roślinki? Jeśli kupiliście, to czy możecie podzielić się źródłem na priv? Z góry dzięki za odpowiedź.
"Pamięć to podstawa naszego istnienia" - Autor nieznany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Młode listki na sadzonkach Adenium o tej porze roku, to może nie zaskoczenie, a nawet napisałbym pożądany widok, ale wygląd listków na Twoich sadzonkach Adenium i wygląd podłoża, powinny wzbudzić Twoje dużo większe zaniepokojenie. Twoje roślinki cierpią na brak światła, podłoże bardzo nieodpowiednio utrzymane - na jego powierzchni rozwinęły się strzępki pleśni. W takich warunkach, Twoje Adenium nie będą prawidłowo rosły, a nawet w najbliższym czasie, możesz je stracić.
Fellowens pisze:Chciałem jeszcze zapytać skąd wy macie swoje sadzonki?
- wysiewałem nasiona Adenium w 2010 i w 2012 roku.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Dodam tylko, że brzeg doniczki ( o wiele za dużej) zabiera sporo światła, no i dół ramy okiennej. Takie maluchy stawiam na podwyższeniu, aby nic im nie zasłanialo słońca.
gnat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 7 wrz 2017, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A wie ktoś jak Adenium reaguje na defoliację? Uszczknęłam czubki siewkom tydzień temu - te które były wyłysiałe już się pięknie krzewią z praktycznie każdego oczka, a te które nie pogubiły liści dalej stoją w miejscu. Zastanawiam się czy by ich nie ogolić chociażby połowicznie, żeby je trochę zmotywować.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Możesz pokazać fotki siewek, którym pousuwałeś stożki wzrostu, bardzo mnie ciekawi, jak takie siewki wyglądają, jakiej są wielkości, że była możliwość usunięcia siewkom stożka wzrostu, pozostawienie kilku oczek (uśpionych pąków) i ...
gnat pisze:Uszczknęłam czubki siewkom tydzień temu - te które były wyłysiałe już się pięknie krzewią z praktycznie każdego oczka, a te które nie pogubiły liści dalej stoją w miejscu.
... tak jak napisałeś, siewki rozkrzewiają się z każdego oczka.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Gdzie kupujecie nasiona Adenium, tak aby były pewne? Ostatni zakup nasion z pewnego znanego serwisu okazał się pomyłką. :(
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Ja wysiałam właśnie kupione 3 i 4 lata temu. Jak dotąd kiełkowalność super.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Jak trzymałaś nasiona w niezbyt ekstremalnych warunkach, to nasiona nie powinny utracić zdolności - siły kiełkowania, a wschody powinny być na poziomie, który Ciebie zadowoli. Jednym słowem, przybyło "podopiecznych" do doglądania i opieki ;:138 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”