Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Tak, doświetlam tylko w jednym pokoju, wschodnia wystawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

@norbert76
Jeżeli masz zwykłe żarówki ledowe "(2x 6500K, 1x 4000K)" to nic ci one nie dają.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Jak wiem z własnego doświadczenia, dla świetlówek liniowych 6500K to optymalna barwa, choć może w przypadku LED podział widma jest inny :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Grigor
Właśnie, że dają - wynika to z obserwacji wzrostu roślin. Przy storczykach sprawdzają się idealnie, mają normalny wzrost oraz kwitną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nie lepiej kupić led grow, ledy które są przeznaczone do doświetlania roślin ? :) na pewno dużo więcej by dały niż takie oświetlenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Skoro się takie sprawdzają, to gdzie sens żeby kupować inne (droższe) i napędzać kasy producentom? Tylko dlatego, że nazywają się grow? Skąd wiesz, że te których używam nie mają podobnego widma do tych grow? No nie wiesz i ja też nie wiem, ale skoro te się sprawdzają to nie widzę sensu żeby kupować tamtych, proste.
Nauczyłem się, że producenci wypuszczając podobne produkty tylko pod inną (specjalną) nazwą po prostu naciągają klientów. Oczywiście nie neguje tych grow, być może grow działają podobnie albo trochę lepiej, ale ja ich nie potrzebuję. Teraz chyba lepiej wyjaśniłem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

solshine pisze:Skoro pytasz o półki z fiołkami - tak wyglądają moje dwie. https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5AA24F96
Świetne rozwiązanie, muszę zastosować u siebie, tym bardziej, że mam akurat niewysokie półki z boku okna a z braku miejsca na parapecie drastycznie ograniczyłam ilość fiołków, czego ogromnie żałuję. To rozwiązanie daje mi nadzieję na powrót do ich uprawy (kiedyś miałam zawsze ponad 20 sztuk). Od dawna tak uprawiasz swoje fiołki, bo wyglądają rewelacyjnie?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

@norbert76 Uwierz mi że różnica i jest ogromna, widmo światła jest całkiem inne, specjalnie dobrane pod rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nie odpowiedziałeś na pytanie, skąd wiesz jakie widmo światła dają przeze mnie używane LEDy? A tym samym skąd wiesz, że nie są korzystne dla rozwoju rośliny. Czekam na odpowiedź.

6500K daje widmo z przewagą niebieskiego.
4000K tutaj może mieć więcej czerwonego, co korzystnie wpływa na kwitnienie.
Podkreślam to jeszcze raz, u mnie się sprawdzają akurat te zwykłe LEDy, rośliny rosną a storczyki dodatkowo kwitną. Więc nie widzę sensu przepłacania, żeby mieć żarówkę z napisem "grow".
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Black Rose

Około półtora roku. Gdybym robiła teraz te półki, zamieniłabym świetlówki na taśmę led w dwóch rzędach, bo to większa elastyczność wymiarów półki, no i prościej eksperymentować z rodzajem światła.
Ala
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

@norbert76 Barwa światła powinna być coś jak fioletowy, chyba że ma się lampe sodową która działa jeszcze lepiej na rośliny a można ją spotkać np. w latarniach. I wcale nie są droższe jak się dobrze poszuka, na aliexpress 30zł 80W żarówka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Barwa światła to jedno, istotne jest widmo jakie daje dana lampa. W przypadku zwykłych świetlówek T5 można znaleźć odpowiednie dane techniczne. I co do ich barwy, to w zależności od temperatury barwowej dają różną barwę, również nie tylko fioletową i są przeznaczone dla roślin, np świetlówki Aquastar których też używam.
Jeśli chodzi o LEDy sytuacja wygląda nieco inaczej, tzw zwykłe białe o temperaturze barwowej ok. 6500K dają światło o widmie z przewagą niebieskiego i zwykle małą ilością czerwonego. Takie widmo jest dobre na wzrost, ale niezbyt sprzyja kwitnieniu. Co ciekawe w przypadku storczyków jednak się sprawdzają, co trochę mija się z koniecznością używania LED-ów czerwonych i niebieskich sygnowanych jako "grow". Wiesz doświetlam rośliny od dość długiego czasu i trochę zgłębiłem ten temat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Grigor jasne że nie masz racji, masz masę porównań na youtubie czerwone i fioletowe diody vs białe barwa zimna 6500k.
U siebie także mam porównanie, bo miałem te i te, obecnie korzystam z białych COB 50w 6500k.
Może jako dodatek do moich cob by się sprawdziły, same w żadnym wypadku.
Niech nikt nie liczy na to, że kupi 3-5w grow led i coś pomoże, dużo więcej da zwykła świetlówka kilku watowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”