Podkładki wegetatywne - samodzielnie ukorzenianie pędów pół i zdrewniałych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3709
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Oczywiście zaszczepić możesz różne jabłonie. Pytanie, czy warto? Rana po ucięciu korony jest bardzo duża i może w szybkim tempie doprowadzić do próchnicy pnia.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Masz rację bo już zauważyłem kilka miejsc w korze zarażonych i pewnie długo nie postoi ale dalej mnie ciekawi klucz szczepień co z czym można szczepić , czy wszystko do wszystkiego czy np śliwki ze śliwkami jabłka z jabłkami , mam klka śliw młodziutkich dwie grusze 1 jabłoń i nie ukrywam że chętnie bym zaszalał byle durnia z siebie nie robić i np szczepić śliwki na jabłoni czy na gruszy i odwrotnie , czy jest jakiś klucz
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Podplemię Pyrinae tutaj można się ewentualnie pobawić w obrębie plemienia. Z sukcesem zaszczepiłem Faworytę na głogu. Plemię Amygdaleae tutaj też chyba tylko w obrębie plemienia. Ale szczepienia różnych rodzai na sobie mogą dawać niezgodność czyli przypadek szczepienia moreli na ałyczy daje słabe miejsce szczepienia i częste wyłamywanie drzew.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Plemię nie wiem co masz na myśli bo ja laik jestem , rozumieć to jako tylko tego samego owocu np jabłka z jabłkami , grusze z gruszkami , o to chodzi ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Mniej więcej tak. Jabłoń na jabłoni, śliwa na śliwie, modrzew na modrzewiu itd. Po za nielicznymi przypadkami jak grusza i pigwa, nieszpułka i głóg. Ale to wyjątki potwierdzające regułę :wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

W powyższym przypadku, jest taki klucz, by mieć z tego miejsca jakiś pożytek, czyli albo odbudować koronę drzewa wycinając nadmiar pędów i przyginając początki konarów, albo przeszczepić odmianę na inną jabłoń.
Byleby nie zamienić tej jabłoni na tuję i trawnik.
Całkiem fajnie na takie przeszczepianie w konarach na wiele odmian nadaje się Antonówka, ładnie się przyjmuje.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3709
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Mam jabłonie wieloodmianowe, składające się z wieli "części". Temat podkładek jest bardziej złożony. Nowoczesne podkładki pod czereśnie są mieszańcami wielu gatunków. To takie hybrydy wyhodowane tylko w jednym celu. Próżno by ich szukać gdzieś po miedzach, .polach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

No to dzięki pięknie przynajmniej teraz wiem co z czym bo moja fantazja jest nieograniczona :tan ale co z tego jak nie ma potem pożytku
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Lex pisze:Witam,

Tez bawię się w ukorzenianie ale nie winorośli tylko podkładek pod jabłonie/czereśnie/grusze i śliwy. Moja temperatura ukorzeniania zgodnie z zaleceniami klasyka (Gartner) to 21 st. C tak wiec o wiele niższa niż Wasza 28 st C. Trwa to jakieś 3 tygodnie, już jadę druga partie w tym roku. Mam pytanie, kiedy normalnie wyciągacie patyczki z perlitu? Czy robicie to jak pokarze się poważniejszy kalus (takie zgrubienie na patyku), czy dopiero jak pojawia się pierwsze korzonki? Ja wyciągnąłem jak były korzonki 2 tygodnie temu, dziś przeglądałem i w sumie te które były (korzonki) to obumarły, natomiast zaczynają odrastać nowe. Z drugiej strony na podkładkach pod jabłonie pojawił się spoty kalus, czy to już znak, żeby przesadzić?

Pozdrawiam serdecznie
Lex mógłbym prosić o napisanie które jabłoniowe ukorzeniły się? Wyżej pisałem o M26, która cały poprzedni sezon spędziła wsadzona do ziemi pomiędzy malinami i jedynie co udało się uzyskać, to odrobinę Callus'a
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

wyczytałem w starej książce, że śliwy najlepiej ukorzeniać jeszcze nie całkiem zdrewniałe - półzdrewniałe. No to czyli jesienią i w gruncie i z listkiem,
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

szukacz dziękuję serdecznie pomoc jak zwykle nie oceniona, jaki tytuł ma ta publikacja? Duży procent da się tak ukorzenić, lub który typ śliw najchętniej tak się ukorzenia?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Książeczka formatu kieszonkowego z 1965r, autor zagubiony ze stroną tytułową a tytuł : "Sliwy" recenzent prof. Rejman.
cytuję:"Pędy zielne ścina się w połowie lata i dzieli na małe odcinki, pozostawiając na każdym parę liści, można przyciąć blaszki liściowe do połowy. Dolne cięcie wykonuje się tuż pod pączkiem a górne tuż nad pączkiem. Sadzonki wysadza się do szklarni lub inspektu, a dopiero na wiosnę do szkółki."
Proponuję podrapać korę na najniższym węźle do zielonej miazgi i zastosować ukorzeniacz w talku. podobno dobry jest wyciąg z wierzby (antybiotyk) i miód pszczeli (ukorzeniacz).
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

KamilK02 pisze:
Lex pisze:Witam,

Tez bawię się w ukorzenianie ale nie winorośli tylko podkładek pod jabłonie/czereśnie/grusze i śliwy. Moja temperatura ukorzeniania zgodnie z zaleceniami klasyka (Gartner) to 21 st. C tak wiec o wiele niższa niż Wasza 28 st C. Trwa to jakieś 3 tygodnie, już jadę druga partie w tym roku. Mam pytanie, kiedy normalnie wyciągacie patyczki z perlitu? Czy robicie to jak pokarze się poważniejszy kalus (takie zgrubienie na patyku), czy dopiero jak pojawia się pierwsze korzonki? Ja wyciągnąłem jak były korzonki 2 tygodnie temu, dziś przeglądałem i w sumie te które były (korzonki) to obumarły, natomiast zaczynają odrastać nowe. Z drugiej strony na podkładkach pod jabłonie pojawił się spoty kalus, czy to już znak, żeby przesadzić?

Pozdrawiam serdecznie
Lex mógłbym prosić o napisanie które jabłoniowe ukorzeniły się? Wyżej pisałem o M26, która cały poprzedni sezon spędziła wsadzona do ziemi pomiędzy malinami i jedynie co udało się uzyskać, to odrobinę Callus'a
Witaj,

Ukorzeniałem MM111 i MM106. W sumie wyszło OK. Nie wiem, czy Ci się cos ukorzeni bez podgrzania od dołu.
MM111 idzie dobrze ukorzenić w wiaderku, ale jak potrzebujesz kilka tys. podkładek to nie da rady inaczej niż z podgrzewaniem.

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”