Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Te kamienie z filmu , który wrzucił wolq to pewnie po to by dogrzewać glebę ?
Wygląd nietypowy . Zaczynam żałować , że swoje zebrane kamienie z działki
wywiozłam . ;:223 Zastanawiam mnie dlaczego tam prawie liści nie ma .
jacekban
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 maja 2014, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Rawy Mazowieckiej

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witam .
Kamienie w winnicy spełniają rolę AKUMULATORA CIEPŁA .Przez swe nagrzewanie podwyższają temperaturę w winnicy ( przez co wpływają na przyspieszenie wegetacji ,co w rezultacie przyspiesza dojrzewanie gron. Drugim czynnikiem jest to ,iż to skumulowane ciepło oddawane jest późnym wieczorem i nocą ,co b. pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój rośliny ( największy przyrost roślin odbywa się nocą ) no i oczywiście estetyka ---ale są i minusy takiej uprawy (coś za coś - jak kto woli)
Pozdrawiam Jacek.
jacekban
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 maja 2014, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Rawy Mazowieckiej

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witam.
To zależy w jakim etapie rozwojowym usuwamy te liście , ile oraz na jakich odmianach w jakim czasie . Przedwczesne usunięcie liści grozi oparzeniem słonecznym gron i zachwianiem biologicznym rośliny - zakłóceniem fotosyntezy .
Pozdrawiam .Jacek.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Też mi się wydaje , że te ogolone pędy z liści to wbrew naturze . Pierwsze co mi przyszło
do głowy to to , że były zainfekowane i dlatego je oberwali .
A tak na marginesie , to gdzie mogę obejrzeć uprawy Jacka .
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

A tak na marginesie , to gdzie mogę obejrzeć uprawy Jacka .
Wystarczy śledzić wątki i wszystko będzie jak na dłoni :wink:
viewtopic.php?p=5950515#p5950515
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Dzięki , już znalazłam , super . ;:333
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jacekban pisze:Witam .
Kamienie w winnicy spełniają rolę AKUMULATORA CIEPŁA .Przez swe nagrzewanie podwyższają temperaturę w winnicy ( przez co wpływają na przyspieszenie wegetacji ,co w rezultacie przyspiesza dojrzewanie gron. Drugim czynnikiem jest to ,iż to skumulowane ciepło oddawane jest późnym wieczorem i nocą ,co b. pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój rośliny ( największy przyrost roślin odbywa się nocą ) no i oczywiście estetyka ---ale są i minusy takiej uprawy (coś za coś - jak kto woli)
Pozdrawiam Jacek.
Przepraszam, ale jakie wady? To wygląda na super pomysł, jeszcze chodniki wyłożyć tkaniną odbijającą światło. Tylko może nie tak gęsto te kamienie, żeby ziemia miała trochę powietrza.
Awatar użytkownika
Przylepa
50p
50p
Posty: 80
Od: 25 sty 2016, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Też się zastanawiam nad kamieniami. Usunęłam korę, którą nieświadoma jej negatywnego wpływu na winorośl, grubą warstwą przykryłam ziemię. :oops: Tylko jakie mają być te kamienie, jakieś wapienie, czy wystarczą polne?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Na prawdę takie, jakie Ci się podobają!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie nadawajmy kamieniom zbyt wielkiego znaczenia. :D Przypomnijmy: Najpierw pisano tu o użyciu kory jako elementu raczej dekoracyjnego (ale zakwasza ona glebę, więc nie pasuje do winorośli) a potem pojawił się temat użycia kamieni (więc też jako elementu bardziej dekoracyjnego). Użycie kamieni nie jest konieczne do uprawy winorośli, jedyny plus widzę w kwestii kumulacji ciepła i estetyce (jak komuś taka pasuje).
Winorośl lubi ciepło i słońce, a kamienie nagrzewają się w słońcu i oddają ciepło, zwłaszcza w nocy (ale czy tak nisko będą ramiona i latorośle, żeby to miało z tego poziomu znacząco oddziaływać?). Dużo lepiej sprawdzają się ściany, mury, (płoty), bo z bliska oddają ciepło na całe krzewy a do tego chronią od mroźnych wiatrów a jak jest wystający dach to trochę też od opadów (zbyt mokre liście to łatwiejszy rozwój chorób).
Ponadto kamienie mogą trochę utrudniać nawożenie i okrywanie, bo będzie trzeba je odsuwać, a nawet wydobywać z gleby. Chwasty też między kamieniami będę próbowały rosnąć. (Mam sporo kamieni, więc wiem co piszę).
Jakie kamienie? To też chyba nie ma większego znaczenia, owszem może wapienne coś odkwaszą, ale czy to ma znaczenie jak możemy to zrobić nawożeniem, choćby popiołem drzewnym, wapnem itd.
Ja dla winorośli szukałbym bardziej ścian, murów a pod krzewy dał czarną agrotkaninę (nagrzewa glebę, chroni przed chwastami, łatwiej odsunąć przy nawożeniu) niż męczył się z kamieniami (no chyba, że to tylko o estetykę chodzi). Tak mam sprawdzone i u mnie to działa.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Kamienie były już rok temu... , na początku tego wątku viewtopic.php?p=5631289#p5631289
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Przylepa pisze:Też się zastanawiam nad kamieniami. Usunęłam korę, którą nieświadoma jej negatywnego wpływu na winorośl, grubą warstwą przykryłam ziemię. :oops: Tylko jakie mają być te kamienie, jakieś wapienie, czy wystarczą polne?
Ze względu na wymagania cieplne winorośli, korzystne jest usunięcie innych roślin z rzędów, czyli płytkie spulchnienie gleby przy krzakach, natomiast międzyrzędzia najczęściej wypełnia krótko strzyżony trawnik, może być też chodnik z płytek betonowych, cegły klinkierowej itp.
Jeśli mamy jakikolwiek kamień, naturalny lub sztuczny, to możemy zrobić klos - czyli zamknięcie. Jest to murek wokół ogrodu którego temperaturę chcemy podnieść. nawet podmurówka pod siatkę, ale im wyżej tym lepiej. Jeśli nie jest możliwe kamienne ogrodzenie z każdej strony, to z jednej północnej. Dziś murowane ogrodzenie pokazuje zamożność właściciela posesji, a kiedyś chroniło uprawy oraz podnosiło temperaturę wewnątrz.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 619
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Mam 2 , 3 letnie winorośle i dopiero teraz mamy większe przymrozki a więc czy już czas na przycinanie młodych krzewów i zabezpieczeniu na zimę .
Czy zdrewniały latorośla .
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”