Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

@Fellowens, zmiana podłoża to jest musik w Twoim przypadku. Mogę z czystym sumieniem polecić ten skład, który zastosowałem u siebie ( ten który zacytował wyżej @norbert 76).
U siebie stosowałem dwa rodzaje podłoża - to przytoczone wyżej i jeszcze jedno z forum, w ogóle bez dodatku ziemi). Nasiona wysiewałem mniej więcej w tym samym czasie na przełomie lutego/marca. Część siewek dostała podłoże całkowicie mineralne, część to z domieszką ziemi i włókna kokosowego.
Na zdjęciu po lewej stronie 3 roślinki w podłożu z ziemią i kokosem są wyraźnie wyższe, mają większe liście. Te po prawej rosną bez ziemi i włókna, mają mniejsze rozmiary, choć moim zdaniem ładniejsze kaudeksy. Same się też rozkrzewiają, choć nie wiem czy to dzięki podłożu. Wszystkie rośliny miały takie same warunki słoneczne i były podlewane tą samą wodą z nawozem. Choć trzeba przyznać, że przez to podłoże bez ziemi i kokosu to woda "przelatywała" błyskawicznie.
Nie wiem, może to też różne rodzaje adenium i dlatego tak różny jest ich rozwój (miałem mix nasion i niestety nie opisałem doniczek przy wysiewie), ale podłoże z ziemią i kokosem jest naprawdę świetne.

Obrazek
gnat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 7 wrz 2017, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Czym może być spowodowane takie żółknięcie? Wszystkie siewki były traktowane tak samo - ta żółknie jako jedyna. Są doświetlane, rosną w kokosie z ziemią i drobnym żwirem, w temperaturze pokojowej. Zaczeło się pod koniec listopada, mniej więcej kiedy dostały mocniejszą żarówkę.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Jeśli masz pewność, że korzenie są zdrowe roślina najprawdopodobniej wchodzi po prostu w stan spoczynku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Ostatnie w tym roku spojrzenie na moje ulistnione Adenium
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Taką niespodziankę dziś przyuważyłam: pąk na A. obesum z wysiewu styczeń/luty (nie mam niestety zaznaczone, które roślinki wysiewałam w styczniu, a które w lutym - ale różnica jest niewielka).
Wiem, że pewnie nie da rady rozkwitnąć, bo nie mam go jak doświetlać. Ale ogromnie się cieszę. Moje roślinki mają zaledwie 11 miesięcy, a pojawił się pąk. Normalnie samo szczęście. Jest szansa, że w przyszłym roku zobaczę jakieś kwiaty. :heja
Obrazek
gnat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 7 wrz 2017, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

norbert76 pisze:Jeśli masz pewność, że korzenie są zdrowe roślina najprawdopodobniej wchodzi po prostu w stan spoczynku.
Z tydzień temu kot rozbił doniczkę w ramach oględzin - wtedy korzenie wyglądały OK. Od czasu mojego posta adenium wypuściło dwa nowe listki, więc to chyba jednak nie to. Wcześniej za to nie rosło przez kilka tygodni (albo szło tylko delikatnie w kaudeks) - czy to możliwe, że pod koniec października uznało, że już zima po czym rozmyśliło się na widok mocniejszej żarówki? Może jakieś niedobory? W sumie podłoże miało niewiele części organicznych a ja nie szalałam za bardzo z nawozem.
AleksandraBdg

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Mała aktualizacja sierpniowego wysiewu Adenium Arabicum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Fenomenalne masz Adenium AleksandraBdg! Czy będziesz kiedyś jeszcze sprowadzała nasionka?
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Bardzo ładnie rosną i ;:oj już są pierwsze zapowiedzi nowych gałązek ;:138 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Żarówka ledowa do roślin to chyba mój najlepszy zakup w tym roku. Parę złotych a efekty widoczne gołym okiem. Roślinki się ładnie rozkrzewiają i cały czas wypuszczają nowe listki :)

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Na listkach Adenium pokazanym na ostatniej fotce to jest kurz czy ... "niepożądani goście" ?
Jakiej żarówki LED używasz o jakiej mocy, jakiej - długości fal świetlnych (na wzrost, na kwitnienie) i ile godzin doświetlasz swoje sadzonki ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

AleksandraBdg w 3 miesiące takie okazy juz masz? ;:oj
Przyznaj sie jak je hodujesz
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

@Akwelan_2009
Na listkach jest kurz, nie przetarłem listków, mój błąd ;) nie zauważyłem żeby tam się coś ruszało, więc na razie śpię spokojnie.
Żarówka jaką kupiłem to Led grow 48 o mocy 3W. Szczerze, to nie znam specyfikacji, zaufałem poradzie użytkownika @Jerzyk i jestem zadowolony z efektów doświetlania.
Żarówki używam jako przedłużenia dnia, mam ją ustawioną tak, że włącza się o 5 i świeci do 8 a później od 15 do 18. Czyli w sumie doświetlam je 6 godzin dziennie.
Mam małe roślinki i nie jest ich dużo, z tego co pamiętam to producent na opakowaniu napisał, że żarówka skutecznie doświetla obszar 0,5x0,5m, więc jeżeli masz większe rośliny i nie dasz rady ich "ścisnąć" na tak małej powierzchni, to lepiej rozejrzeć się za jakąś mocniejszą żarówką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”