Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Dla mnie nie ma znaczenia pochodzenie rozsady. Czy to własna ,czy kupna podobnie rośnie jak jej się zapewni dobre warunki. Mi się sprawdza sadzenie selera oraz innych żarłocznych warzyw w jednym lub max dwóch rzędach obok siebie.I seler w rzędzie chyba lubi też swobodę, ja sadzę co 30 cm. Dobrym sąsiedztwem są ogórki, posadzone ok. 1 metr od rzędu z selerami. Ogórki sadzę z rozsady, więc przygotowanie stanowiska i sadzenie przypada w podobnym czasie. Dodam jeszcze,że z drugiej strony ogórków sadzę kapustę. Stosuję taki schemat od kilku lat i naprawdę jestem zadowolona, polecam spróbować.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Ja może faktycznie zrobiłem błąd w sadzeniu selera w kwadracie. W kolejnyn sezonie pomyśle o dwóch rzędach na mijanke. :)
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Patrząc na Wasze warzywniaki , mój to okruszek . Z braku miejsca a z ogromu chciejstw , co roku upchany na maxa , rządek na rządku . Jedyne co to selery i pory sadzę w dużych odstępach w rządkach na przemian , po dwa rządki . Z tego co widzę , służy im ten luzik . Kolejny rok jedne i drugie rosły zdrowo i porosły na ładne okazy . Nie chce mi się bawić w robienie rozsady więc akuratnie w sadzonki tych dwóch warzyw w przyszłym sezonie tez zaopatrzę się na targu . Cebulę sadzę przy groszku i fasoli , tak jakoś wychodzi bo nie przykładam jakiejś szczególnej uwagi do konkretnych powiązań , kto z kim powinien a kto z kim nie .
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

W kwadracie może rosnąć. Ja tak mam co roku i na zgrubienia nie narzekam. Przecież na plantacjach towarowych rosną tylko w kwadracie.

http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/13 ... _10753.jpg
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Co roku sadzę selery w kwadracie i w rządku i te rosnące w rządku zawsze dwa razy większe były. Ale to głównie dlatego, że w kwadracie za bardzo je stłaczam.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Pierwszy rok mam tak wielkie selery. To za sprawą deszczowego lata, wszak seler to roślina błotna, a do tego pod uprawę dałem dosłownie kilka taczek przekompostowanego obornika końskiego z pieczarkarni.
W 2017r. miałem trzy odmiany: Giant Prague, Maxim i jakiś z bazaru ( to te co urosły największe).
Maxim poszedł w piach i urósł wielkości dużych rzodkiewek ;:224

Selery dopiero wykopane 29 grudnia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Pięknie selery! ;:63 Moje nie urosły ładne, w dodatku jakaś mieszanka się znalazła korzeniowego z naciowym. W kolejnym sezonie planuje spróbować selera giant prague ale z oryginalnych nasion. Doświetliłem sporą część działki tej zimy, to mam nadzieje, że i większe plony będą. Czas pokaże. :)
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Piękne selery, tylko pozazdrościć ;:7
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Olbrzymy! Gratuluję! ;:138 Miałam ta samą odmianę, ale u mnie znacznie słabiej urosły. Nie wiedziałam, jak długo mogę potrzymać je na grządce i tylko zielniku zostawiłam dwa na nać, ale ostatnio je obejrzałam i od października urosły nieznacznie.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Kiedy siejecie selery?
Pozdrawiam
Dorota
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Ja mam zamiar posiać seler na początku marca.Nasiona mam od poprzedniego roku, odmiana Talar.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

Ja siałem rok temu na przełomie lutego i marca. Ogólnie to chyba sobie daruję bo szkoda mi miejsca w growboxie. Planuje tylko jedną odmianę naciową bo na rynku trudno o rozsadę.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa cz.2

Post »

ABC wysiewu nasion selera. Po wysiewie nasion należy utrzymywać temperaturę ok. 25*C a po ukazaniu się siewek (przeważnie 10-14 dni) należy obniżyć temperaturę do 16-18*C w dzień i 12-14*C w nocy. Ja podkiełkowuję nasiona ale jeżeli ktoś pikuje siewki (faza rozwiniętych liścieni i pojawienie się pierwszego liścia) to przez pierwsze kilka dni po przepikowaniu należy podnieść temperaturę do ok. 20*C. Do podlewania zaleca się używać wodę o temperaturze 20-25*C.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”