Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niesobia 1
500p
500p
Posty: 616
Od: 21 kwie 2016, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

No to jak jest z tym chlebem i jajkiem. Dokarmniać czy nie i kiedy?
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja moim piwoniom już dałam jeść. Inne rośliny dostały nawóz jesienny a piwonie chlebek i jajeczko głębiej a pokrojoną skórkę banana pod powierzchnią.
Pozdrawiam Ela
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Eliza52 jaki ten chleb ma być? taki zwykły pszenny, czy razowy, a może jakiś jeszcze inny? - mam zamiar zastosować Twoja metodę i już pytałam wcześniej o ten chleb, ale nie otrzymałam jednoznacznej odpowiedzi. Poradź!
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Normalny chleb pszenny , zależy jak duże są piwonie i zależy jak wielki chleb. Kroję 1kg chleb na 4 części i wkopuję po 1 części pod piwonie,
obok kładę jajko-stukam kamieniem i zasypuję ten chleb i rozbite jajko. Pogadam do nich, powiem smacznego :D i do "zobaczenia wiosną" ;:215
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja mojej młodzieży dałam mniej więcej po 2 kromki na sztukę i po 1 małym jajku.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Eliza52 dzięki, moje są jeszcze małe kępki - to chyba dam trochę mniej tego chleba.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Dziś przesadziłam piwonię, którą wiosną sadziłam w innym miejscu ale miała tylko jeden rachityczny listek bo i ziemia tam słaba, dosadziłam do reszty w lepszym miejscu. Wykopując ją jednak zobaczyłam, że puściła dwa różowe jeszcze liście. Co z tym zrobić? Czyżby poczuła wiosnę przez te temperatury?
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Twoja piwonia się ukorzeniała. Listopad to nie jest czas na przesadzanie piwonii, trzeba to było zrobić w sierpniu. Może Ci ze złości nie kwitnąć przez kilka lat :wink:
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

W tym miejscu w którym była nie kwitła by na pewno, więc straty nie ma. Owszem korzenie ma lepsze niż kiedy ją sadziłam wiosną, ale czemu te liście też wypuszcza. No jeden to jest nawet dość spory.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Liście czy kiełki, bo to zasadnicza różnica. Jeśli kiełki to jest to normalny objaw u piwonii o tej porze roku.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Nie zgadzam się,że należy przesadzać piwonie tylko w sierpniu. Nie ujawniając nazwy bardzo dobrej szkółki w Polsce,chcę napisać,że w zeszłym roku otrzymałam 5 dużych karp piwonii pod koniec października,które w tym roku mi pięknie zakwitły,zwłaszcza Red Red Rose.W tym roku również o tej porze otrzymałam kolejne,wypasione,piękne różowe kły.Przysypuję tylko 3 cm ziemi i tak do wiosny.No może Picotee przyłożę jakąś jedliną bo ponoć bardziej wrażliwa.
Wiridiana,te różowe kiełki,to pędy piwonii,które ruszą na wiosnę. Po tym roku widzę,że odżywianie,a zwłaszcza podlewanie rozcieńczoną gnojówką,dało rezultaty- gdy podsypywałam jesiennym nawozem zagrzebując go, musiałam uważać na spore kły tych,które przez lata kupowane w różnych miejscach kiepsko rosły.
Ponieważ cały rok dopytywałam w szkółce o której pisałam powyżej,jak prowadzić piwonie by były takiej kondycji jak u nich,dowiedziałam się,że-mało azotu w sztucznych nawozach,naturalna gnojówka,a jeśli Ci państwo nie dają rady wsadzić wszystkich piwonii przed zimą,trzymają je w torfie i jak tylko wiosną trochę się ociepli wsadzają do ziemi.A efekty widać gołym okiem.Bo oni sprowadzają nawet z USA i czasem są to wysyłane takie kiepskie,że muszą róść u nich i dwa lata.
Obrazek
Halina
Azalia
50p
50p
Posty: 93
Od: 6 lut 2012, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Mam takie samo zdanie jak Halina. Z tej samej szkółki otrzymane pod koniec października dorodne karpy zakwitły w maju/czerwcu wieloma
kwiatami. Podobnie było z karpami od dostawcy znanego z allegro.Zdarzało się natomiast często, że sadzonki otrzymane w sierpniu czy na początku września nie zakwitły, ale były znacznie mniejsze. Tak więc kwitnienie zależy w większym stopniu od wielkości i jakości sadzonki,
w mniejszym od terminu sadzenia.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

szarotka66 pisze:Liście czy kiełki, bo to zasadnicza różnica. Jeśli kiełki to jest to normalny objaw u piwonii o tej porze roku.
Wygłada to tak

Obrazek

Więc nawet gdybym jej nie przeniosła to to coś by jej tak samo wystawało. Przy przenoszeniu starałam się obkopać ją dookoła i przenieść z bryłą ziemi, żeby jak najmniej jej zaszkodzić. Jak widać jej stan nie jest zbyt dobry, bo była kupiona w sklepie bardzo zaniedbana i teraz i tak wygląda lepiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”