Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

To jeszcze zależy od nawadniania latem. Im bardziej przesuszone, tym chętniej potem kwitną.

-- 28 paź 2017, o 21:58 --

Zresztą - grudniki powinny przechodzić latem okres spoczynku.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Okres spoczynku raczej po kwitnieniu, kilka tygodni na sucho. Latem to okres wegetacji. :)

Edit: Od wiosny do jesieni czyli do kwitnienia są regularnie podlewane.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Onectica - tak, wiem, że muszą mieć okres spoczynku z mniejszą ilością wody. Stosuję się do tej zasady. Jak były mniejsze i przy oknie - przepięknie kwitły. W zeszłym roku zmieniło się tylko stanowisko, no i urosły, i choć kwitły to bardzo słabo.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Latem to okres wegetacji.
W wielu miejscach piszą o tym dwukrotnym okresie spoczynku u grudnika.
Letni przestój nie jest tu wyjątkiem - występuje też u innych sukulentów (kaktusów) z różnych powodów.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Wiem, choć ja jeśli chodzi o grudniki stosowałem tylko spoczynek zimowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Rozkwit na całego :)
Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
marta1044
50p
50p
Posty: 85
Od: 11 cze 2017, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Warszawska - Nizina Środkowomazowiecka

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Piękne te Wasze grudniki ;:167
Mam jednego, koralowego, ma ze 20 lat. Parę dni temu obsypał się pączkami. Kilka lat temu część macierzystej rośliny obumarła i ostała się 1/3. W tym roku nabrałam ochoty na zakup grudników w innych pięknych kolorach :D Czekam aż może pojawią się w Biedronce, to zaszaleję i kupię kilka :tan
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Raczkuję z tym kwiatkiem. Obecnie podlewam co 2 tyg. Mam młodą sadzonkę i chyba w tym oku nie zakwitnie. Wyczytałam że w okresie zimowym nie podlewa się wcale. Czy to prawda? mój stoi koło kaloryferów i bez podlewania chyba nie da rady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Zaprzestaje się podlewania po kwitnieniu przez parę tygodni. Jeśli u Ciebie nie kwitnie możesz przyjąć okres przełom grudnia/stycznia. U siebie u jednych robię przerwę ok. 3 tygodni, u drugiego grudnika w ogóle czyli przez zimę podlewam co około 2 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dlaczego te grudniki tak się spieszą z kwitnieniem, czyżby zapowiedź "wyjątkowej" zimy, ale kwiaty musowo pochwalić, są ;:215 wyjątkowej urody ;:138 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

onectica ma rację z podwójnym okresem spoczynku - i wynika to oczywiście z warunków, jakie panują w naturze, gdzie występują grudniki. Okres od lipca do września-października u nich w naturze to najchłodniejszy i najsuchszy okres w roku i stąd przesuszenie letnie pozytywnie wpływa na kwitnienie. Również widziałem gdzieś informacje, że okres spoczynku powinien być latem i po kwitnieniu ale poczytałem o ich siedlisku żeby się upewnić.
A teraz wynik małego doświadczenia :wink:
W domu rodzinnym mam kilka zygokaktusów, mają wystawę północno-wschodnią, słońce tylko latem i dosłownie chwile po wschodzie tam świeci, poza tym cały czas dość głęboki cień, stoją na parapecie przy oknie, dach domu jest wystający i dodatkowo zabiera światło. Prawie wszystkie rosły w pokoju gościnnym, który jest mało używany i ogrzewany tylko jeśli są goście. Ale pokoje gościnne są 2, z jednego przechodzi się w drugi. Oba mają tę samą wystawę, taki sam parapet, taki sam kaloryfer i taką samą wielkośc. Co je różni? ten drugi jest ciepły, ogrzewany cały czas. I na początku roku na tym parapecie został postawiony jeden grudnik z tego drugiego pokoju, zaraz po obfitym kwitnieniu. I jaki jest efekt po roku?

Tak wygląda grudnik w ciepłym, przytulnym pokoju:
Obrazek

A tak wyglądają rośliny w pokoju obok - ta sama wystawa, tyle samo światła ale pokój nieogrzewany lub tylko okazjonalnie:
Obrazek

Chyba nie muszę się powtarzać jaki wpływ ma temperatura na kwitnienie. Na obu zdjęciach za oknem widać ten sam murek czyli wystawa jest taka sama, tak samo ciemna. Zygokaktusy są epifitami, nie rosną w słońcu tylko w rozproszonym świetle lub cieniu. I żeby nie było - roślina na pierwszym zdjęciu też ma pączki kwiatowe, chyba nawet całe 4... a w zeszłym roku stała razem z pozostałymi w tym drugim pokoju gdzie kwitła tak samo obficie jak i one teraz.
Awatar użytkownika
Arletta
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 25 paź 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Wooow, dzięki wielkie za podzielenie się tym testem, tego szukałam! :o Efekt niesamowity, jaka różnica... Teraz już wiem, dlaczego mój nie raczył kwitnąć w przytulnym i cieplutkim mieszkanku z południową wystawą wiecznie pełną słońca :p

A co do dziwnie przedwczesnego kwitnienia, o ile mi wiadomo są trzy rodzaje "grudnika" (choć nie wiem, czy słowo rodzaje jest odpowiednie). Niech użyję angielskiej pomocy: Easter, Thanksgiving oraz Christmas. Czyli trzy różne sezony kwitnienia zygokaktusa.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Z tym ciepłem to nie jest tak do końca, bo ja mam grudniki tylko na północnym i właśnie południowym parapecie i jedne i drugie są bardzo obsypane pączkami (w sumie mam 17 doniczek z grudnikami - z czego właśnie 12 stało na południowym parapecie - bo tam mam najdłuższy parapet). W tych pokojach temp. jest właściwie taka sama, z tą różnicą, że od strony południowej świeci słońce (to nawet trochę jest cieplej), a jak pisałam w jednym z wcześniejszych postów - w tym roku po raz pierwszy zakwitną mi wszystkie, niektóre już zaczynają. To tak tylko z mojego doświadczenia oczywiście, bo na pewno wpływ na kwitnięcie ma również to, że wtedy, gdy zawiązywały się pączki jeszcze nie było palone w piecu i kaloryfery pod parapetami były zimne a okna w nocy rozszczelnione - więc duża różnica temp. między dniem a nocą - szczególnie na tym południowym parapecie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”