Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Już się dowiedziałem. Zatem parametry Weissburgunder to 22,5 Brix i 9g/l kwasów w moszczu. Na paru krzewach zostawiłem jeszcze po kilka gron. W weekend zmierzymy Rieslinga.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zrezygnowałem z weekendowych pomiarów ze względu na Ksawerego i deszcze. Wczoraj po południu nawet się rozpogodziło, a dzisiaj ma być - o dziwo słonecznie. Na większe rozpogodzenia musimy jednak poczekać do czwartku, dlatego na krzewach wiszą jeszcze grona Rieslinga, Białego Burgunda i Silvanera, czekając na słońce.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Od czwartku nie pada, a od soboty jest słońce i ciepło ( wczoraj prawie 23 st. C ), zatem wczoraj po południu sprawdziłem cukier w Rieslingu. Wynik to nieco ponad 21 Brix ( tyle osiągnął rok temu 25 września, zanim padł ofiarą szpaków ). Wobec tego potrzymam owoce na krzewach do czwartku lub piątku, do kiedy ma być nadal ciepło i słonecznie ( występują różnice w prognozach zapowiadających opady ), a następnie zerwę prawie wszystkie grona i będę mierzyć kwasy.
Riesling
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wyniki z sobotnich wieczornych pomiarów ( od niedzielnego poranka pada deszcz z przerwami ) :
Silvaner - podniósł cukier do 18 Brix ( przypomnę, że na początku miesiąca miał 20 Brix, po deszczach spadł do 17 ). Potwierdza się zatem przyczyna słabych wyników - wrześniowe deszcze i szpeciele pozbawiające krzewy liści.
Riesling - 19,5 -20 Brix - spadł z nieco ponad 21 Brix mierzonych 15 października. Owoce słodkie, pestki wybarwione i chrupkie, a jednak spadek.
Biały Burgund - 23,2 Brix ( grona z paru krzewów ). Potwierdza swoją przydatność w mojej lokalizacji nawet w tak niekorzystnym sezonie.
Wiszą jeszcze grona na Rieslingu z 2013 r. Kwasów nie mierzyłem, zostawiłem pół buteleczki środka do miareczkowania na tę właśnie resztkę Rieslinga.
Riesling i Biały Burgund rosną obok siebie na glinie ( pod nią, na gł. ca. 40-50 cm piasek ). Gleba miała 5,6 pH wg badań z zeszłego roku, jednak dwukrotnie wzbogacałem glebę popiołem ( podobnie jak rosnące w pobliżu krzewy w uprawie historycznej, z tą różnicą, że tu popiół sypałem już od jesieni ubiegłego roku, a krzewy również przesadzane wiosną miały ponad dwumetrowe przyrosty ). Wkrótce zrobię ponowne badania gleby, by zorientować się w jej parametrach i przygotować ją na nowy sezon i pod kolejne krzewy z Kościerzyc.
PS
A stada szpaków stołują się nadal na sąsiednich polach. Przechytrzyłem je w tym roku, ale zostawiłem im aronię na krzewach.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Riesling 2013 zjedzony przez szpaki. Zatem koniec winobrania. :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przepraszam, celem uzupełnienia. Tydzień temu zmierzyłem kwasy w Rieslingu, zatem mogę podać jego pełne parametry na ostatni tydzień października. I tak cukier to 19,5-20 Brix, a kwasy 9,5-10 g/l. Szkoda, że nie zmierzyłem kwasów nieco wcześniej, gdy Riesling miał cukry na poziomie 21 Brix.
kt70
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Brzesko

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W minioną sobotę, 18 listopada miało miejsce spotkanie winogrodników i winiarzy w Wygiełzowie k. Alwerni, na południowo-zachodnim krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnicy zlotu zwiedzili skansen i niewielką winniczkę, która jest położona na jego terenie oraz ruiny zamku Lipowiec. Pogoda była znakomita. Po zwiedzeniu zamku odbyła się biesiada winiarska na poddaszu karczmy "Zagroda" na terenie skansenu. Uczestnicy w trakcie degustacji ocenili 19 różnych polskich win. W spotkaniu wzięły udział 22 osoby.
W imieniu uczestników zlotu pragnę serdecznie podziękować dyrektorowi Muzeum-Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec panu doktorowi Markowi Grabskiemu za udostępnienie sali na biesiadę winiarską oraz bezpłatny wstęp jego uczestników na teren zamku i skansenu.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Grzegorzu, jeżeli masz, proszę podaj nam kilka zdjęć. Jakie wina były degustowane i skąd pochodziły ? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

21 grudnia przyszła astronomiczna zima, witając nas szampańską pogodą, to znaczy było deszczowo i ciepło. To również data zakończenia przesadzania starych vinifer z mojej kolekcji w Kościerzycach. Plan na ten rok wykonany, co do dnia. Od stycznia zacznę prace nad przesadzaniem starych, lokalnych odmian, czyli 18 krzewów tzw. blauerów i weisserów.
A jak Szampania to Chardonnay, a w takim razie i stary sposób prowadzenia na "rogi". Poniżej, wczorajsze zdjęcie przedstawiające Chardonnay tuż przed wykopaniem. To ostatni krzew starych odmian winorośli szlachetnej z kolekcji w ogrodzie po babci w Kościerzycach. To również ostatni z czterech krzewów z winnicy "Jaworek" w Miękini koło Środy Śląskiej, gdzie kupiłem pierwsze moje sadzonki w 2010 r. (Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot i Riesling), które do wiosny 2013 r. rosły w ogrodzie drugiej babci w Brzegu.
ObrazekObrazekObrazek
P.S.
Chardonnay 2010 i wykopany również wczoraj Riesling 2010 zostaną dzisiaj posadzone w ogrodzie winoroślowym w Oldrzyszowicach. Teraz muszę tylko trzymać kciuki, by wszystkie przesadzone jesienią krzewy przyjęły się i zaczęły żyć wiosną.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Pysznie wyglądają winogrona na fotkach powyżej :D
Powiedz mi, czy teraz powinno się przycinać winogron??? Bo jest ciepło i czy to nie zaszkodzi im. Czy lepiej zaczekać na mrozy.... jak przyjdą w ogóle :D
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Raczej nie teraz. Jeśli nie ma innych przyczyn to należy przyciąć po mrozach, czyli koniec lutego, początek marca.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

szukacz
ok dzięki :)
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

buum pisze:Powiedz mi, czy teraz powinno się przycinać winogron??? Bo jest ciepło i czy to nie zaszkodzi im. Czy lepiej zaczekać na mrozy.... jak przyjdą w ogóle :D
buum, to o wiele za wcześnie. Należy poczekać, jak pisał Kolega wyżej, do końca lutego. W naszej część kraju to nie zima, a wczesny start winorośli jest zagrożeniem. Wiosną ubiegłego roku pisałem, że moje krzewy na początku marca miały pąki w stanie w jakim powinny być pod koniec miesiąca. Skutkowało to tym,że część winorośli otworzyła pąki z początkiem kwietnia, a niestety później trzystopniowy przymrozek w połowie miesiąca uszkodził je.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”