Wysiewanie kaktusów cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

blabla, jakie polecasz gatunki na tak późny siew?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Lobiwie, echinopsy, trichocereusy, także rebucje, sulki, echinocereusy, astrofyta: wszystkie te, które maja duże nasiona i szybko rosną po wysiewie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

W czerwcu ubiegłego roku wysiałem m.in. Eriosyce odieri i Blossfeldia minima. Jedne i drugie zimowałem z dorosłymi roślinami, przy czym wyniosłem je na zimowanie miesiąc później, a wybudzanie zacząłem miesiąc wcześniej. Jedne i drugie mają się dobrze, a zatem i wybitne kurduple, rosnące b. wolno, mogą sobie poradzić.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Długo odwlekałem z napisaniem, lecz wreszcie napiszę:
Kilka tygodni po wykiełkowaniu ( wykiełkowało 36 nasion) wszystkie w kilka dni zginęły, lecz obok inne kaktusy wyglądały wspaniale. Dlaczego tak się stało? i ile % astrophytów wam zostaje z wysiewu?

Teraz nowsze pytanie:
Siewek nie pilnowałem przez 2 tygodnie. Straty mam ogromne : 53 siewki zginęły i jeśli już coś pozostało to 1 lub dwie z każdego gatunku oprócz hylocereus undatus. Wysiałem 160 nasion i mam 160 siewek! Tego się nie spodziewałem!
Mają niecałe 3 miesiące , od 2 do 5 cm wysokości i od 4 do 8 km średnicy.
Wyciągnęły się? Były 1 m od południowego okna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Raczej za daleko dla kaktusów...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Sukulentowy pisze:Kilka tygodni po wykiełkowaniu ( wykiełkowało 36 nasion) wszystkie w kilka dni zginęły, lecz obok inne kaktusy wyglądały wspaniale.
"Inne kaktusy" to znaczy co - starsze, czy tez siewki? "Obok" to w tym samym pojemniku, czy w osobnym?
Mają niecałe 3 miesiące , od 2 do 5 cm wysokości i od 4 do 8 km średnicy.
No to niezłe wyniki! :;230 :;230
Wyciągnęły się? Były 1 m od południowego okna.
Zdecydowanie za mało światła.

A w ogóle fotkę daj.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Przymierzam się do pierwszego wysiewania nasion, posiadam rodzaje Mammillaria i Coryphantha. W związku z tym mam do Was kilka pytań. Jestem w trakcie czytania pierwszej części tego działu, jednak żeby dokładnie przewertować całe 80 kilka stron, trochę czasu na to potrzeba.

Wysiać chciałem w kuwecie (plastikowe opakowanie spożywcze) na południowym oknie. Mam możliwość doświetlania kilka godzin dziennie bo rozumiem że teraz za oknem słońca mamy malutko. W pokoju temperatura waha się od 18 do 22 stopni, pod parapetem jest kaloryfer i w tym miejscu pewnie wieczorami będzie kilka stopni cieplej. Jako drenażu użyłbym żwiru kwarcowego 2-8 mm, a wysiać chciałem do tego samego żwiru pomieszanego z piaskiem. Do nawadniania chciałem użyć dwóch rurek ustawionych na przeciwnych rogach pojemnika.

Jeśli ktoś jest w stanie poświęcić kilka minut będę bardzo wdzięczny.

1. Czy taka temperatura jest w porządku do wysiewu?
2. Ile czasu i w jakich godzinach najlepiej doświetlać nasiona?
3. Jaką lampę do tego kupić? Prosiłbym o nazwę, moc, cokolwiek bo kompletnie się na tym nie znam. :D
4. Czy drenaż i substrat są w porządku?
5. O co właściwie chodzi z tym przykrywaniem nasion? Jaką to pełni funkcję? Czy przykrycie musi być szczelne?
6. Jak wygląda podlewanie siewek? Jest to taki sam proces jak przy dorosłych roślinach czy wygląda inaczej?

Wszelkie uwagi, podpowiedzi, krytyka mile widziane. Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

W prostych żołnierskich słowach
1. tak - lepsza ta 22st.
2.nasion nie doświetlaj - dopiero siewki
3.rozglądnij się za lampą nakierowana na wzrost a nie kwitnienie.... najlepsze to ledy o szerokim spektrum
dość mocne w świeceniu
4.drenaż nie konieczny o ile użyjesz grubszego piachu kwarcowego (grubość kaszy jęcziennej) piasku nie dodawaj
bo na zbyt drobnym podłożu korzenie siewek nie zagłębią się i będą je przewracać. Jak masz posyp wierzch substratu grubszym zeolitem.
5.Zakup pojemnik na ciasta - taki przeźroczysty i ustaw tam doniczki 4x4 cm. Po siewie zamknij szczelnie .... po ok. kilku dniach będą siewki ....
po kolejnych kilku delikatnie zacznij wietrzyć
6. wyląda trosze inaczej... aby kiełkowały nasiona to wilgotność podłoża i powietrza musi być bardzo wysoka.Gdy zaczniesz wietrzyć to po kilku dniach
wilgotność podłoża spadnie i to moment gdy delikatnie nawadniam ( raczej nie wskazane aby doniczki stały w głebokiej wodzie i cały czas było bardzo mokro bo
grzybki i glony się uaktywnia)

Przemyśl termin wysiewu ..... moim zdaniem na coryphanthy i mammillarki najlepszy jest okres marzec - kwiecień
Dlaczego ? - duuuuuuuuuuzo lepsze kiekowanie , mniejsze straty od grzybów, rosliny posiane w listopadzie , grudniu a w marcu / kwietniu na koniec sezonu niczym sie nie różnia a nawet te późniejsze są większe - wybór należy do ciebie :D

Jeśli jakiś gatunek nie skiełkował to nie wyrzucaj nasion tylko wystaw doniczke z nasionami na zewnątrz i przesusz - po miesiącu
znów wstaw i nawadniaj - czasem kiełkowalnosć jest bliska 100%

Niektóre gatunki - szczególnie te mające stanowiska bliżej północy w warunkach zimowych nie kiełkują a posiane wiosna idą jak piana. np. Mammillaria tertrancistra

a miało być krótko ;:306
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Wg mnie dla ciepłolubnych roślin temperatura wysiewu na poziomie 22*C może być za niska. Dobrze, jakby była na poziomie 25-30*C. Także sugeruję wiosenny wysiew. Odpada konieczność ogrzewania i diametralnie spada ryzyko pojawienia się infekcji grzybowych.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Oczywiście z wielkim entuzjazmem chciałem sobie wysiać i obserwować efekty podczas zimy ale skutecznie mnie musieliście powstrzymać. :( Dzięki za wielką pomoc i obszerne opisy. Czekam do wiosny ale pewnie znowu się w jakimś miejscu skuję i będę musiał tutaj napisać. :D Jedyny plus czekania to to że na pewno nie zdołam się powstrzymać przed kolejnymi zamówieniami i będę musiał wysiać dwa razy więcej nasion. :;230
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Od przybytku głowa nie boli :wink:
Na pewno też coś z czasem wypadnie, więc dasz radę ;:333
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Arash37 pisze: Wysiać chciałem w kuwecie (plastikowe opakowanie spożywcze) na południowym oknie. Mam możliwość doświetlania kilka godzin dziennie bo rozumiem że teraz za oknem słońca mamy malutko. W pokoju temperatura waha się od 18 do 22 stopni, pod parapetem jest kaloryfer
Jeśli okno jest faktycznie centralnie na południe to wg mnie możesz wysiewać już w drugiej połowie stycznia. Temperatura musi być jednak ok25*C lub więcej w ciągu dnia (w nocy wystarczy temp pokojowa), sam kaloryfer pod oknem nie wystarczy. Nawet to lepsze bo na takim oknie na przełomie lutego i marca słońce może być za mocne dla siewek i w słoneczne dni konieczne będzie cieniowanie.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Chciałbym zabrać się za wysiew astrophytum oraz aztekium jako mój drugi wysiew metodą Fleishera.
I mam pytanie -czy siać czy jednak dla początkującego ( mam 1 wysiew za sobą) byłoby nie najlepsze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”