Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Drzewa owocowe
Zablokowany
diesello
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 wrz 2017, o 15:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Swoja droga jeszcze jedno pytanie, mam mozliwosc zakupy derenia po dobrej cenie ale sadzonki 20-40 cm. Jaki jest sredni przyrost tych drzewek, tak wlasciwie ciekawi mnie jak dlugo trzeba by czekac aby drzewka osioagnely wysokosc ok 2 metrow.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Mam dwie siewki rosnące przy kompostowniku. Przyrosty roczne około 30-40 cm.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Dziękuję za relacje; a te in vitro to pewnie są delikatniejsze na warunki pogodowe, ale to tylko zgaduję.
Basia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Skąd takie wiadomości? In vitro to też sadzonkowanie, tylko nie kawałka pędu a kawałeczka tkanki twórczej (merystemu) ze stożka wzrostu rośliny, więc garnitur genetyczny jest identycny jak rośliny macierzystej. Taka roślina jest 100% klonem więc nie może rosnąć czy owocować inaczej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Merystem_ ... %C5%82kowy
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Powtarzam tylko to co usłyszałem z kilku źródeł. Na pewno tkanka roślinna podczas procesu in vitro jest traktowana licznymi substancjami wspomagającymi proces podziału i ukorzeniania co może wpływać na genetykę rośliny. Rośliny mutują nie tylko pod wpływem promieniowania np słonecznego ale także pod działaniem różnych substancji chemicznych. Prof. Pluta mówił o substancji, której używa się do wymuszenia mutacji u rośliny jednak trzeba z nią być bardzo ostrożnym, ponieważ wpływa również silnie na organizm człowieka.
Dereń jadalny(cornus mas)
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Do wymuszania mutacji o których mówił dr Pluta pewnie służyła kolchicyna.

Dopracowanie technologii rozmnażania in vitro, szczególnie drzew jest b. trudne.

Przy niedopracowanej technologii rośliny z in vitro czasem są byt "odmłodzone", nie chcą owocować tylko silnie rosną, jak zauważył Zaorla strasznie się zagęszczają i mają mnóstwo drobnych gałązek.

Ze 20-30 lat temu były problemy z tak mnożonymi borówkami czy różanecznikami. Teraz już jest Ok. Pewnie trochę czasu minie i ktoś dopracuje technologię dla derenia a na razie pozostaje okulizacja lub loteria.
Pozdrawiam,

J
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Kiedyś były robione róże, a nawet drzewka owocowe. Do dnia dzisiejszego została okulizacja, jak pamiętam mówiło się o dużym udziale wypadów czy też przemarzaniu i degeneracji w późniejszym wieku. Jak jest z borówką nie wiem.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Witam,
Poprawiłem się i teraz zdjęcie z zestawieniem owoców różnych odmian na kartce w kratkę. Kilka odmian jeszcze nie do końca dojrzało. Jest kilka nowości z południa, które pozytywnie mnie zaskoczyły i zaczęły dojrzewać w drugiej połowie września a myślałem, że M= nie dojrzeją.
Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Kasanlak nie wygląda na tą odmianę. Owoc jest bardziej podłużny i dopiero za około tydzień lub nawet dwa - będzie dojrzewał. U mnie najbardziej wybarwione owoce 14g i 11g. Olbrzym ;)
Obrazek
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Owoce pięknie się prezentują. Mnie interesuje jeszcze
wielkość pestki. Jeśli owoc ma 3 cm. długości, to jak długa jest jego pestka.
Każdy chyba chciałby taką odmianę, aby pestka była stosunkowo mała.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Nie każdy :) . U mnie pierwsze przymrozki zdażają się w połowie września i wielkość pestki ma drugorzędne znaczenie.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

[quote="tytuseee"]Kasanlak nie wygląda na tą odmianę. Owoc jest bardziej podłużny i dopiero za około tydzień lub nawet dwa - będzie dojrzewał. U mnie najbardziej wybarwione owoce 14g i 11g. Olbrzym ;)

Wygląd owocu to też kwestia pogody, nawadniania. Owoc o normalnym kształcie wydłużonym potrafi w deszczowe lata mieć kształt prawie okrągły. Po drugi u derenia na jednym drzewku owoce potrafią mieć różne kształty.
Poniżej przykład Elegantnego z jednego drzewka:

Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
lagr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 maja 2016, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Cześć. Mam pytanie dotyczące x zapylania. Przyłączam plan mojego pola i posadzono rząd na czarownicy. Każda kolekcja jest inna odmiana.
Czerwone i niebieskie odmiany to 250 roślin w sumie i każda ma odległość 3,5 m, więc bardzo prawdopodobne jest, że pollinacje są bardzo dobre.
Zielony to 70 roślin.
Żółty to 40 roślin
Fiołek to 60 roślin.
Czerwone - Niebieskie - Zielone - Żółte sadzone są teraz w glebie.
W tym miesiącu posadzę fiołek.
Czy proponujesz mi zastąpić niektóre wiersze z odmiany 3 z odmiany 4 następujące 3-4-3-4 patern dla lepszej zapylania? Czy nie miałbym problemu?

Dziękuje bardzo.

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”