Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tydzień temu sadziłam nowe krzaczki borówek, czy powinnam je teraz podlać siarczanem potasu?
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

A masz rozpuszczalny siarczan potasu czy w takich jasnych granulkach? Możesz trochę podsypać.
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Siarczan mam w granulkach, ale rozpuszczam go w ciepłej wodzie i tym podlewam. Daję łyżkę stołową siarczanu na 10 l wody, tak podlewałam starsze borówki. Ogólnie siarczan bardzo trudno się rozpuszcza w wodzie, dlatego zrobiłam to w ciepłej.
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
michal_q
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 kwie 2017, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

toolpusher pisze:Tomala a te 12l to na ile starcza? Jaka jest docelowa pojemność pojemnika?
Ja, podobnie jak Tomala3d, eksperymentalnie posadziłem kilkanaście borówek w pojemnikach. Obecnie mam trzy pojemności: 15 litrowe donice szkółkarskie, 20 litrowe wiadra budowlane i 35 litrowe donice szkółkarskie. Sadziłem wiosną tego roku, kilka tygodni temu przesadzałem jedną z borówek z 15 litrowej donicy do 35 litrowej. Mogę powiedzieć, że bryła korzeniowa objęła całą powierzchnię donicy 15 litrowej.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Korzenie w całej objetości czy tylko na styku z doniczką?
michal_q
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 kwie 2017, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Z tego co pamiętam na całej objętości. Tzn. cała średnica donicy była wypełniona korzeniami, na spodzie było jeszcze ok 5 cm miejsca (donica ma wysokość ok 22 cm, na spodzie była mała warstwa kory). Co prawda krzaczek rozwinął się najbardziej ze wszystkich posadzonych sadzonek 2 letnich i zanotował zaskakująco duże przyrosty, mimo to byłem zaskoczony tak dużym rozwojem korzeni.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tu na filmie w gospodarstwie Wiczewskich dobrze widać jak duża jest bryła korzeniowa borówek
https://www.youtube.com/watch?v=_YeZ2ckrhig
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Dlatego ja kupiłem kastrę budowlaną 90 litrów i mam nadzieję ze na parę ładnych lat wystarczy. Moje pojemniki z borówkami są wkopane w ziemię i dzięki temu nie mam obaw co do przezimowania krzewów. Rok temu wsadziłem 3 borówki, w tym jednej dół wyłożyłem folią, dwie wsadzone bez osłony od macierzystej gleby, ta w folii ma największe przyrosty i to mnie przekonało żeby sadzić pojemniki.
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Te pojemniki 90 l. to 1/3, 1/4 pojemności zalecanego dołka dla borówki sadzonej w gruncie. Czy zatem może ktoś spotkał większe pojemniki tego typu o pojemności 300-350 litrów, tak na całe "życie" dla borówki. Zapewne lepsze to rozwiąznie niż folia.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Przesadzałem 20 letnią borówkę to muszę przyznać że ciężko by było zmieścić korzenie w 90 l pojemniku, ale rosła w piasku więc w poszukiwaniu składników pokarmowych korzenie się rozrosły. Moim zdaniem borówka która będzie miała odpowiednie warunki (pH, wilgotność i ściółkę) to system korzeniowy nie będzie musiał się tak rozrastać, czy dobrze myślę :?:
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Na pewno coś w tym jest. Kiedyś widziałem film z borówką rosnącą na piaszczystym wzniesieniu blisko morza i było jej widać korzenie które były bardzo duże w porównaniu do tych rosnących na plantacjach.
Z tego co zauważyłem to borówki rosnące w donicach mają bardziej krępą budowę coś jak na tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=l6G0CkhKX0k
Ta borówka da na prawdę duży plon a biorąc pod uwagę wysokość beczki to sama roślina nie jest wysoka.
borowka111
50p
50p
Posty: 52
Od: 1 lip 2017, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Mam pytanie dotyczace ściółkowania. Co lepsze trociny czy kora sosnowa bo z dostepnością trocin to u mnie słabo łatwiej z korą, czy kore tez trzeba przez jakis czas przekompostowac jak trociny bo wszedzie pisze o trocinach a o korze nigdzie nie znalazlem. I jaka lepsza drobna czy średnia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Przygotowuję się do sadzenia krzewów borówki. Przyznam się szczerze, że ogrom 9 części wątku mnie przeraża :roll: Jakie odmiany najlepsze, najzdrowsze? Glebę mam brunatną dość ciężką, zdjęcie gleby w linku, gdyż jest dość duże. pH tej gliny muszę zmierzyć. Do pomieszania z tym glińskiem mam już zużyte plastry borowinowe, muszę zerknąć do faktury ile miały pH, ale z tego co pamiętam to w okolicach 4. Krzewów ma być kilka maksymalnie 5.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/db6cc3ae20074339
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”