Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam dobre doświadczenia z Envidorem. Nie na skrzydłokwiecie, ale na bluszczu praktykowałam i udało się. A ten czarny liść wywaliłabym. Na chorobę grzybową stosowałam Saprol
Przy okazji, zieleniejąca spatka na mojej roślinie, z postu z 28 czerwca, wygląda tak:

Obrazek

Troszkę nieudane zdjęcie, bo spatka tyłem jest :oops:
bluebubbles
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 lut 2017, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Poratujcie!
Od kiedy dostałam skrzydlokwiat w marcu pięknie się u mnie odnajdywal. Ale w połowie lipca wyjechałam na 2 tygodnie i po powrocie zaczął mieć żółte liście, jakby podsychal, a opiekował sie nim moj maz :roll: . Próbowałam go podratować, ale potem znowu wyjechałam, wróciłam i zrobiło się jeszcze gorzej! :cry:
A wydaje mi się, że ziemia cały czas jest wilgotna
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pierwszy podstawowy błąd, jeśli jest się początkującym amatorem, nie wsadza się doniczki w osłonkę. Jeśli po każdym podlaniu nie odlejesz z niej ew. nadmiaru wody, to korzenie cały czas stoją w wodzie. W dodatku pewnie nieprzepuszczalne podłoże oraz nieprawidłowe podlewanie, efekt? Gnijące korzenie. Zakładamy, że na roślinie nie ma szkodników. W takiej sytuacji nie ma żadnej gwarancji, że roślinę da się uratować. Już to, że ziemia nie wysycha, źle to oznacza. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zajrzeć w korzenie, wyciąć martwe korzenie i jeśli zostanie coś zdrowych, wtedy przesadzić do nowego przepuszczalnego podłoża - mieszanki ziemi i perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mika2063
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 wrz 2017, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam mam problem z moim kwiatkiem, jeden mam od ponad 20 lat ale nie rośnie i ciągle ma żółte liście i nigdy nie wiedziałam żeby zakwitł. :( Drugi mam od jakiegoś tygodnia i widzę że liście już mu na końcach czarnieją, co robie nie tak?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Pewnie za ciemne stanowisko + nawozisz regularnie?
2. Przelany i pewnie też za ciemne stanowisko - za daleko od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Mam problem z moim skrzydłokwiatem. Posiadam go od kwietnia, ale w ostatnim tygodniu zaczęły mu żółknąć liście, a kwiaty są takie oklapnięte i również żółte. Mniej więcej po miesiącu od kupna kwiaty przestały być białe, ale z tym się już pogodziłam, bo pewnie ma za mało światła.
Kwiat stoi na wschodnim oknie. Podlewany jest co 2-3 dni, przegotowaną wodą. Zraszam go też co ok. 2 dni.
Zdążyłam już wyczytać tutaj na forum, że przyczyną tego może być to, że postawiony był w osłonce na kamyczkach, ale jednak woda po podlaniu, która się do osłonki przelała nadal miała kontakt z korzeniami. Czy to jedyna tego przyczyna czy coś innego mu mogło zaszkodzić?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Krótko - przelałaś go. Nie podlewa się roślin tak często, a zwłaszcza skrzydłokwiata.
Poczytaj wątek co trzeba zrobić, ale nie ma gwarancji że uda się uratować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

U mnie skrzydłokwiat wypuszcza nowe liście i zabiera się za kwitnienie. To miły widok w te ponure dni. Zastanawiam się tylko, dlaczego zawsze ma tylko jeden kwiat?

Obrazek
Mandarynka1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 sty 2018, o 07:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie !
Około 3 tygodnie temu kupiłam swojego pierwszego, pięknego skrzydłokwiata w Ikei i coś zaczęło się z nim dziać. Najpierw pojawił się żółty liść, wiec wyczytałam że może ma za dużo światła. Następnie zaczęły się pojawiać brązowe plamy, wyszukałam, że może został przelany lub ma grzybice. Fakt miał bardzo mokro gdy go kupiłam, więc go nie podlewałam. Teraz po 3 tygodniach mam wrażenie, ze dzieję się z nim wszystko co najgorsze a ja nie wiem jak mu pomoc. :(
Wklejam zdjęcia i liczę na Waszą pomoc. :roll:

Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Powinnaś zacząć wpierw od poczytania tego wątku.
Następnie przesadzić koniecznie, co powinnaś zrobić niezwłocznie po zakupie, z podłoża produkcyjnego do przepuszczalnej mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu albo żwirku. Przy przesadzaniu sprawdzasz system korzeniowy, który najpewniej będzie uszkodzony. Odcinasz chore zgniłe korzenie, odcięte miejsca posypujesz sproszkowanym węglem, pozostawiasz do obeschnięcia na parę godzin. Sadzisz do doniczki, której rozmiar może być tylko trochę większy od rozmiaru pozostałej bryły korzeniowej i nie wstawiaj później do osłonki.
Co do obiegowej błędnej opinii skrzydłokwiatom nie szkodzi nadmiar światła, a słońca. Można z powodzeniem, a nawet uwzględniając warunki mieszkaniowe gdzie istnieją niedobory światła, skrzydłokwiata powinno się postawić blisko okna, a nie w ciemnym kącie w odległości kilku metrów.
Podlewasz wtedy, kiedy wierzchnia warstwa zaczyna przesychać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mandarynka1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 sty 2018, o 07:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Skrzydłokwiat uważam za roślinę bardzo łatwą w uprawie.Przed dwoma miesiącami podzieliłem go na trzy części i przesadziłem do doniczek.Kupiona ziemia uniwersalna okazała się wyjątkowo paskudna, rodzaj błota.Przez 6 miesięcy mieszkam na wsi i do mieszkania zaglądam raz w tygodniu.Kilka razy zdarzyło się że z braku wody mocno przywiądł ale po podlaniu podniósł się bez uszkodzeń. Rośnie na parapecie przy oknie od północy, pod spodem jest grzejnik.Przez ok. 20 lat żadnych chorób ani szkodników.
Obrazek
Dzisiaj to wygląda tak.
Pozdrawiam ! Bolek
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zauważyłem na ziemi skrzydłokwiatu białe wypryski

Obrazek
Obrazek

Co to może być? Przy okazji skrzydłokwiat jest stale taki oklapnięty - uratowałem go z piwnicy gdzie długi czas przebywał i wygląda znacznie lepiej, posadziłem go do osłonki bez dziurki i chciałem teraz przełożyć go do zwykłej bezbarwnej doniczki i podlewać od dołu. Czy w takim przypadku do tej bezbarwnej doniczki trzeba dać keramzyt? Doniczka będzie w osłonce a na czas podlewania będzie wyciągana? Jakie najlepsze podłoże dla niego torf+piasek+perlit+włókno kokosowe? Wydaje mi się że on się dusi w zbyt zbitej ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”