Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

toldi pisze:
lucy206 pisze:Witam doradzi mi ktoś chodzi o plantacje pH ziemi pomiedzy 6 a 8.Co zrobic żeby posadzić ?Jak kupie torf kwasny wykopie dołek wymieszam z ziemi wszypie posadze na góre kore to się przyjmnie?
Przyjmie się, ale tak naprawdę to glebę pod plantacje przygotowuje się na rok wcześniej. Torf kwaśny 1;3 do 1:1 wymieszany z wierzchnią warstwą ziemi ( dołek) i nie mieszaj nic innego typu trociny kwaśna ziemia czy igliwie bo narobisz rewolucje w podłożu i skończy się na niedoborach i nadmiarach składników. Zanim jednak zaczniesz mieszać swoją ziemie podlej ją obficie zakwaszoną wodą. Łyżeczka kwasku cytrynowego na 10l konewkę lub inny kwas ale to musisz wtedy zmierzyć ile, żeby woda miała 4-4,5 pH.
Zobacz też to https://www.youtube.com/watch?v=rkv1im1LPis
Hehe, torf wymieszany z wierzchnią warstwą ziemi, pytanie tylko jaka to ziemia? Pod plantację to trzeba zrobić analizę gleby w wielu miejscach pola. Co do mieszanki to właśnie daje się dużo materii organicznej typu przekompostowane trociny sosnowe. Jak dasz tylko torf pod borówkę to po dwóch latach zamieni się to wszystko w zwykłą ziemię i będziesz się musiał nakombinować żeby utrzymać odpowiednie pH no i krzewy nie będą najlepiej rosły w takim stanowisku. Ja bym kupił trocin i wypełnił nimi rowy pod nasadzenia i dał siarczanu amonu żeby się przekompostowały i po badaniach gleby ewentualnie siarkował pole. Po roku w tych rowach z przekompostowanymi trocinami robił bym niewielkie rowki wypełnione mieszanką torfu(przewaga torfu) i piasku i w to bym sadził borówki. Ściółkowanie korą sosnową będzie na pewno na korzyść krzewów.
Takie składające się z dużej ilości materii organicznej stanowiska są najlepsze dla borówki i sprawdzą się na lata a po jakimś czasie i tak będzie trzeba się zaopatrzyć w przekompostowane trociny i podsypywać krzewy tymi trocinami co roku.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Mieszanie kilku składników zaraz przed posadzeniem skończy się pytaniami na wiosnę co jest moim borówkom bo robi się im to i to, sami odpowiadaliście na wiele takich pytań. Ponieważ każda gleba ma swój odmienny kompleks sorbcyjny zachodzi po pomieszaniu gwałtowna wymiana jonowa i rośliny cierpią z powodu różnego rodzaju chlorozy. Sam tego zjawiska wielokrotnie doświadczyłem.O dodaniu trocin to też już były posty typu- co z moimi borówkami, że takie żółte i nie rosną. Jeżeli chodzi o skalę to bardzo prosto można to co napisałem przenieść na plantacje liczoną w hektarach. Rozlewanie kwasu cysterna do gnojowicy też było poruszane a zamiast dołków robi się redliny pługiem do ziemniaków.Oczywiście jeżeli chodzi o większą ilość należało by zrobić chociaż kontrolę pH pewien czas po posadzeniu. Przy odrobinie wprawy plantator nawet bez analizy gleby zorientuje się czego brakuje jego krzakom.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Toldi sadzenie borówki w rowy z trocinami to norma na plantacjach. Trociny są przekompostowane i nie zabierają już azotu roślinom. Zobacz jakie wielkie pryzmy trociny znajdują się często przy plantacjach borówki. Te trociny służą nie tylko do przygotowania stanowisk pod nowe nasadzenia ale również do podsypywania/ściółkowania gleby wokół roślin. Jest to praktyka stosowana i sprawdzona od dziesięcioleci. Ja tak sadziłem wiele borówek w tym i w tamtym sezonie i nie miałem absolutnie żadnych problemów ze wzrostem roślin. Jak będę miał wenę to zrobię zdjęcia ile urosły moje borówki sadzone w tym sezonie w 10-12 litrowych pojemnikach. Też były głosy że będą z taką uprawą problemy a jest wręcz przeciwnie. Taki sposób uprawy w kontenerach też jest coraz częściej praktykowany.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Wniosek. Można zostać bogatym człowiekiem zakładając plantację borówki, jest tylko jeden warunek. Wcześniej trzeba być bardzo bogatym ;:306 .
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tomala3d pisze:Toldi sadzenie borówki w rowy z trocinami to norma na plantacjach. Trociny są przekompostowane i nie zabierają już azotu roślinom.
Z pytania zrozumiałem, że chodzi o szybkie przygotowanie stanowisk, a osoba zajmująca się tym nie ma ochoty studiować chemii rolnej.. Pytanie było o torf i korę. Podejrzewam, że gdyby dysponowała przekompostowanymi zakwaszonymi trocinami to by o to zapytała. Ściółkowanie to sprawa na przyszłość. Może dajmy szansę wypowiedzieć się zainteresowanej.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

No dobra to niech zrobi plantację na samym torfie. Kto bogatemu zabroni.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Za worek trocin (surowych nie ubitych) nie przekompostowanych i bez dodatku azotu płaciłem w tartaku 3,5żł a słyszałem że biorą 5, doliczając czas robotę i nawozy wyjdzie podobnie jak za torf, tyle, że torf jest od razu gotowy do użytku można go kupić prawie wszędzie i jest to najprostsze rozwiązanie dla początkującego. A ściółkować w przyszłości można trocinami.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Ja po ogromnych niepowodzeniach w uprawie jednego z trzech moich krzaków borówki, wykopałam wszystkie trzy jakie posiadam. Te dwie, które rosły w miarę ok, bez objawów niedoboru, miały fajnie rozwinęty system korzeniowy (korzenie rozluźniałam w każdej plus mikoryza). Teraz wykopałam doły, borówki trafiły do kilkunastolitrowych doniczek, które wypełniłam ściółką spod drzew iglastych, kawałkami sosnowych gałązek, przekompostowanymi trocinami i odrobiną torfu. Serio jak i teraz będzie im u mnie źle to sie pożegnamy. Nie mam sił. U znajomego, który swoje borówki po prostu wkopał rosną i owocują jak szalone.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

darstenka pisze: U znajomego, który swoje borówki po prostu wkopał rosną i owocują jak szalone.
Świetnie to ujęłaś, czasami nadmierna gorliwość kończy się niepowodzeniem,próbowałem to wytłumaczyć we wcześniejszych postach.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
lucy206
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 wrz 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi ale sie pogubiłam .Zróbmy może tak ze mam odczyn gleby pH 6 A 8 co mam zrobic od 1 do 10 żeby założyc plantacje?Jakby chciałby mi ktoś ewentualnie pomóć zapraszam o napisanie na krupa-lucyna@wp.pl
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Podaj dokładnie jakie jest pH tej ziemi.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
lucy206
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 wrz 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tesciowa sprawdział mówiła że pomiedzy 6 a 8 jeszcze sprawdzę za tydz bo przyjdzie ten kwasomierz glebowy
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Ja bym zdał próbkę do profesjonalnej analizy gleby w stacji.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”