Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Grzyby na trawniku.

Post »

Jak czytałem różne artykuły o chorobach trawnika to śluzowce najbardziej mi pasowały, ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia czy powinny "dymić"?
Zabić to, czy pokochać, bo czytałem, że nie są zbyt groźne?
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: grzybki na trawie pomocy

Post »

Odświeżę temat, ponieważ nie jestem pewna "stanu faktycznego" na mojej działce...
To działka w większości leśna, 1500 m, spora jej część jest zalesiona (drzewa mieszane z przewagą iglastych), za ogrodzeniem zaczyna się las mieszany.
Na tym leśnym kawałku rosną muchomory, purchawki, ale było też kilka maślaków... na ziemi raczej ściółka -igły, trochę liści z brzozy.
Będąc wczoraj na działce, zauważyłam, że na tym kawałku leśnym jest mnóstwo małych, cienkich biało-brązowych grzybów (trujące, z blaszką), jeden obok drugiego, nie było gdzie stopy postawić, żeby w nie nie wdepnąć...
Dodatkowo, po drugiej stornie działki, gdzie zamierzam zrobić ogródek kwiatowo-warzywny, na trawie pojawiły się purchawki białe, wcześniej podobno mąż widział pieczarki...
i tutaj pojawia się moje zmartwienie - czy te małe grzybki w lesie oznaczają, że ziemia jest słaba, chora? Czy powinnam się ich pozbyć jakimś specjalnym środkiem? Czy ta strona leśna, może przenosić choroby na drugą stronę działki?
Olga.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

oitz Ja mam podobnie i się nie przejmuję.
Mój ogród jest tuż przy lesie typu grąd. Mam na trawniku zajączki, purchawki, gołąbki, piaskowce, jakieś muchomory i wiele innych niezidentyfikowanych grzybów owocnikowych. Nie zrywam ich ani nie niszczę ich niczym specjalnie. Czasem tylko przy koszeniu trawy mąż zetnie owocniki. Część z nich wchodzi w mikoryzę z drzewami więc są pożyteczne. Nie zauważyłam nigdy ujemnego wpływu grzybów na rośliny rosnące w ogrodzie. Wyrywam i wywalam tylko tęgoskóry żeby pies się nimi czasem nie zainteresował ;:185
Oczywiście jak trawnik ma być idealny to grzyby szpecą, jak jest bardziej naturalny to moim zdaniem dodają uroku.
Grzyby owocnikowe, o których tu mowa to nie to samo co grzyby atakujące nasze uprawne rośliny jako patogeny. To są odrębne, konkretne gatunki grzybów. Jeśli Masz wątpliwości, postaraj się najpierw zidentyfikować gatunki, które u Ciebie rosną, poczytać czy trochę o nich i potem zadecydować co z nimi zrobić ;:333
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

Z mojego ogrodu jest daleko do najbliższego lasu, ale rośnie na trawniku czernidłak i w sporej ilości twardzioszek przydrożny. Ten ostatni podobno bardzo smaczny, ale jakoś nie miałem odwagi spróbować :wink: . W czasie wysypu twardzioszka (lipiec-sierpień), trawa w jego pobliżu zrobiła się wysuszona, spalona z powodu wydzielania przez tego grzyba amoniaku. Teraz są to najbardziej zielone miejsca na trawniku.
Kilka dni temu znalazłem w ogrodzie innego grzyba:
Obrazek
Poszedł na patelnię i ... żyję! :wink:
Pozdrawiam
Adam
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim razie również nie będę przejmowała się tym naturalnym środowiskiem ;) grzybki jak wskazane wyżej,rosna właśnie u mnie tak samo, w części zalesionej.Zobaczymy na następną jesień jak to będzie z nimi dalej ;)
Olga.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

Kupiłem Purchawicę olbrzymią w balocie (czy w jakimś pudełku, jutro będę wiedział) i zastanawiam się czy można ją rozmnożyć na trawniku? Z tego co wiem można łatwo rozmnożyć grzybnię poprzez gotowaną i wystudzoną pszenicę, "zarażenie" ją grzybnią purchawicy i.. no właśnie i co potem? Rozrzucić ją na trawnik i czekać?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

Moja koleżanka już kupiła grzybnię purchawicy w 2012 roku i nadal czeka ale u niej nawet trufle, borowiki, smardze i rydze się nie pokazały. Wniosek ma pecha dziewczyna.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

Czarcie kręgi pojawiają się u mnie głównie w brzozowniku. Olszówki i jakieś białe - nie znam ich. Nie niszczę ich. Wręcz bardzo mi się podobają. Nieopodal mam posadzone sosny zwykłe i czarne w kilku miejscach. Tam 8 lat temu,pod drzewami jak i w na trawniku, zaszczepiłam grzybnie. Zakupiłam ją i postępowałam wg instrukcji - tj najlepszy moment do szczepienia gdy ziemia ma min temperaturę ok 10 st, w rowki nasypać po łyżeczce granulatu (grzybnia w granulacie) w pobliżu drzew iglastych i liściastych (u mnie brzozy), regularnie podlewać i jesienią oczekiwać na efekty.
Jakież było moje zdziwienie jak zobaczyłam pierwszego maślaka na idealnie zadbanym trawniku! Nadmienię ,że system nawadniający regularnie podlewał część mojej działki ok 5 tyś m2. reszta czekała na opady z nieba.Lato było bardzo ciepłe. W następnym roku zebrałam mały koszyczek maślaków (tych z brązowymi łepkami i żółtymi ). I tak mam do tej pory. W tym roku już ok 5kg maślaków. Uwielbiam te grzyby! Marynuję je , suszę w plasterkach (polecam), gotuję i zamrażam.
Ale chcę Wam powiedzieć, że dwa lata temu padł rekord - 5 skrzynek maślaków! Oraz pierwsze koźlarki pod brzozami!
Rosną również na trawniku pieczarki i purchawki.
Jadł ktoś może potrawy z purchawek? Są jadalne! i Pyszne!. To również rodzina z pieczarkowatych. Zbiera się je młode, kroi w plasterki, pruży. Cebulka zeszklona na osobnej patelni. Łączy się je i przyprawia! I troszkę śmietanki! :D
Dodam, że mam ziemię piaszczystą.
Pozdrawiam wszystkich ''Grzybowalnietych'' :wink: i trzymam kciuki za wasze zbiory. Jak i tych co nie podobają się im niechciane okazy! :wit
Trzymajcie kciuki bo w ten weekend zaczynam urlop i jadę na prawdziwki i podgrzybki!
:wit :wit :wit ;:333
Izabela
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

hmm to mi dało do myślenia bo przecież u rodziców w ogrodzie mam też stare dwa drzewa świerku i jedną młodą sosnę pośród Thui. Może warto zaszczepić maślaczkami. Czy ma znaczenie wiek drzewa bądź ilość? Czy taka jedna młoda sosna wystarczy? Czy maślaki lubią świerk? Z tego co się dowiedziałem to pod świerkami rosną:

- gąski zielone, siwe.
- kurki ( pieprzniki jadalne )
- zajączki
- rydze

Czy ktoś próbował pod świerkami zaszczepiać kurki i rydze? Czy do ich wzrostu potrzebne są mikoryzy innych grzybów, muchomorów?
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

dedert, maślaki lubią piaszczystą glebę, przepuszczalną. U mnie się podlewa codziennie i nawozi nawozem raz w miesiącu połową dawki. Trawa zieloniutka i grupami maślaki. Gdy szczepiłam moje sosenki były młode ok 1m wysokości do pępka. A teraz w pępek kują mnie gałęzie jak zbieram :D .
A co do świerków, nie wiem. Nigdy w lesie nie spotkałam się z maślakami pod świerkami. Owszem w thujach "Szmaragd" zbierałam u siebie, ale podejrzewam, że to obecność jednej sosny zwykłej w pobliżu i rozprzestrzenionej już grzybni!
Jak masz sosenkę - to spróbuj !
W mieszczance do szczepienia było wyszczególnione bardzo dużo gatunków grzybów. Ale u mnie wystąpiły tylko odmiany maślaków i koźlarzy. To zależy od wielu rzeczy- ziemi, pH, warunków zacienienia, wilgotności......
Izabela
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

Sosenka jedna jest, młoda pośród thuii, ale tam gleba raczej ciemna. Może spróbuje wymieszać nieco z piaskiem, zobaczymy. Te świerki mają wystawę południową także raczej dla grzybów nie za bardzo, mógłbym spróbować jakoś to osłonić bądź przykryć glebę korą. Zapomniałem jeszcze dodać ze kupiłem niedawno działkę pod zabudowę, która graniczy ok 2 m od brzozy sąsiada. U niego dookoła brzozy jest regularnie koszona trawa, a ja swoją ziemię przeorałem bo będę siał gorczycę i łubin pod poprawę gleby (więc jeśli były jakieś grzybnie koźlaka to na pewno zostały zniszczone). Ale zastanawia mnie czy z czasem nie dosadzić na granicy thui żeby nieco zaciemnić (bo również wystawa południowa) i zaszczepić szczepionką z koźlakami i może coś się po mojej stronie coś kiedyś się pojawi.

yanka po jakim czasie od zaszczepienia pojawiły się u Ciebie grzyby?
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

W pierwszym roku - sztuk jeden! :D
Szczepiłam wiosną, ciepłego dnia w październiku pierwszy zbiór! może to przypadek - nie wiem. Ale to był tez pierwszy rok regularnego podlewania a jak wiadomo grzybnia lubi wilgoć! I towarzystwo różnych grzybni innych gatunków grzybków. Tak więc zachwycam się nawet muchomorami pod brzozami. :D
Izabela
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Grzyby na trawniku(Czarcie kręgi i inne postaci)

Post »

Hmm skoro masz muchomory to i prawdziwki powinny się udać :P W okolicach tych thui też można jakieś małe grzybki spotkać ale to pewnie raczej jakieś psiaki są. Zeszłego roku posadziłem kanie z podłożem w miejscu raczej zaciemnionym przy krzakach porzeczki czarnej. Muszę zerknąć czy coś zaczyna kiełkować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”