Richie i Orchidee

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Richie i Orchidee

Post »

Witam was wszystkich w moim świecie. Świecie pełnym storczykówObrazek Z chęcią podzielę się z wami, moimi spostrzeżeniami w uprawie określonych gatunków, z którymi miałem do czynienia. Pochwalę się także tym co mam w swojej niewielkiej w prawdzie kolekcji.Obrazek

Mam nadzieję, że znajdziecie w nim coś dla siebie i, że będziecie stałymi bywalcami. Na początku kilka słów, mianowicie storczykami zajmuje się już od kilkunastu lat. To pozwoliło mi na sprawdzenie, jakie gatunki storczyków będą się dobrze czuły u mnie. Sam uczyłem się na swoich błędach, nie miałem nikogo kto by mi pomógł na starcie w uprawie tych roślin. Przez to kilkadziesiąt roślin zabiłem w wyniku braku wiedzy w ich uprawie. Chociaż i teraz zdarza się, że jakaś roślina padnie. W mojej kolekcji przeważają storczyki z gatunku Phalenopsis, ale można też znaleźć min. Howeare, Paphiopedilum, Phragmipedium, Psychopsis.

Aktualna lista storczyków (aktualizowana)
Doritaenopsis Purple Gem ?Aida?
Doritaenopsis Purple Gem ?Snowflake? x7
Dortis pulcherima (2n x 4n) yellow
Howeara Chian Tzy Sunset
Paphiopedilum Maudiae Femma
Phalaenopsis Almap x2
Phalaenopsis Avila
Phalaenopsis Banana
Phalaenopsis bastianii
Phalaenopsis Dreichi star
Phalaenopsis gersenii x2
Phalaenopsis hybryda biała
Phalaenopsis hybryda różowa
Phalaenopsis hybryda limonkowa
Phalaenopsis Joey
Phalaenopsis lueddemanniana x2
Phalaenopsis Sogo Pearl
Phalaenopsis Sweet Memory ?Liodoro?
Phalaenopsis Valera
Phalaenopsis violacea indigo blue x self
Phragmipedium Andean Fire
Psychopsis Mariposa var. alba
Wilsonara Pacific Panache 'Fireside Fever'

Obrazek
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Zaprezentuje wam kilka archiwalnych kwitnień. Zacznę od Vand, których już nie mam. Zajmowały za dużo miejsca. Niemniej jednak to piękne i bezproblemowe rośliny Obrazek

Zdjęcia usunięte z hostingu/Wanda
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Po vandach kolej na phalaenopsisy. To moja ulubiona grupa storczyków i największa pod względem krzyżówek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Witam kolegę po fachu. Widzę że masz duże doświadczenie i różnorodną kolekcje.
Ja oczywiście jestem fanką Doritis i Doritaenopsis.
Piszesz że Vandy bezproblemowe :wink: ja się ich nie podejmę - nie mam czasu moczyć ich co 4 dni :wink: Niemniej jednak Vandy są bardzo ładne, ale tak jak piszesz dużo miejsca zajmują...
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Witaj Marto :wit
Vandy moczy się latem dwa razy w tygodniu. W pozostałym czasie już raz w tygodniu. Do każdego moczenia można dodać niewielkie ilości nawozu. Najlepiej przygotować sobie dzień wcześniej wodę z nawozem najlepiej w bańce 5l i wtedy podlewać storczyki.
Dużo ludzi posiada Vandy, ale i dla Ciebie jest rozwiazanie. Zobacz sobie na ascocentrum, neofinetia i ich krzyżówki. Takie rośliny nie zajmują już tyle miejsca. Są małe i w pełni kompaktowe. Zwłaszcza, że każdy storczykomaniak ma problem z parapetem ;:306
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Ascocentrum, neofinetia - już zanotowałam na przyszłość , bo na tą chwilę mam jeszcze za małe doświadczenie na takie zabawy. 8-) pytanie czy będę mieć tyle cierpliwość żeby je tak często podlewać. :wink:

Powiedz mi Ryszardzie czy swoje storczyki masz w hydroponice? Jaki tak to jakie masz doświadczenia z taką uprawą? Bo ja na razie wierna jestem korze, ale ma swoje minusy niestety. Ciekawa jestem czy hydroponika też ma jakieś minusy. Dużo osób sobie ją chwali, ale też słyszałam opinie, że to dobre rozwiązanie ale tylko na krótką metę.

Odnośnie parapetów :;230 tak jest to problem, ale przy ponad 50 storczykach jeszcze tego nie odczuwam ;:306 ale pewnie kiedyś przyjdzie kryska na matyska ;:145
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Z hydroponiką mam do czynienia od 5 lat. Sprawdza się świetnie. Polecam ją także dla osób zaczynających przygodę z storczykami. Najlepiej nauczyć się hydroponiki na storczykach, które ratujemy przed śmiercią w marketach. Nie mamy wtedy nic do stracenia, tak naprawdę.

Co do Ascocentrum, Neofinetii to te gatunki jak i ich krzyżówki można uprawiać w normalnym podłożu dla storczyków i podlewać raz na tydzień lub półtora tygodnia. Także nie będzie to problemem Obrazek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Richie i Orchidee

Post »

Witam :wit :wit :wit :wit Piękna kolekcja się zapowiada, już nie mogę doczekać się na resztę zdjęć. Zdaje się, że będzie co podziwiać.
Pozdrawiam - Justyna
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Richie i Orchidee

Post »

Niezła kolekcja storczyków. Gdzie Ty sie tyle ukrywałes ze swoimi pieknosciami.
Czy renanthera citrina x philippinensis to duza roslina?
Co do ascocentrum i neofinetii to faktycznie nie są one duze jednak oba wg mnie raczej nalezą do trudniejszych storczykow.
Łatwiej jest zacząć od prostszych w obsludze i chetniej kwitnących krzyzówek tu polecam neofinetia x vanda testacea lub ascofinetia peaches.
Co do uprawy to faktycznie mozna je uprawiac w korze i podlewac raz w tygodniu.
Nie sprawiaja kłopotu pieknie wygladają i ładnie pachną
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Witaj Justynko :wit Jeżeli lubisz Phalaenopis to na pewno się nie zawiedziesz zdjęciami ;:224 Jest jeszcze kilka innych gatunków ale wszystko w swoim czasie. Muszę przecież dawkować wam to wszystko w małych ilościach. Bo nie chcę, by ktoś zawału dostał ;:306 :;230

Witaj Kasiu :wit
Pamiętam Cię jeszcze ze storczykarzy. Troszkę się błąkałem po różnych forach, ale z czasem doczekałem się swojej strony na fb.
Renanthera citrina x philippinensis, to nie duża roślina. Kiedy ma około 20 cm jest już zdolna do kwitnienia. Nie idzie w szerokość, ale w długość i może trochę przypominać kij od szczotki.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Ryszard powiedz mi tak z doświadczenia ciężko jest z uprawą w hydro ? Można przedstawiające się z kory na hydro pozabijać co nieco? Rany kiedy ja już dogadałam się z korą i poczułam o co w tym wszystkim chodzi to człowiek musi się od nowa uczuć :;230
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

U mnie to wygląda tak, że mam wsadzone storczyki do keramzytu i podlewam je normalnie jak by rosły w zwykłej korze ;:224 To co potem jeszcze wyleci z doniczki zostaje w osłonce. Natomiast wspomniany w twoim wątku Psychopsis ma zawsze około 2 cm wody w osłonce ;:173
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Aha czyli nie stosujesz żadnych wymyślnych doniczek do hydro tylko zwyczajnie koszyczek czy doniczka z keramzytem dodatkowo w osłonce i tyle filozofi ? po prostu namaczasz jakby były w korze ? A jaka grubość keramzytu ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”