Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Rośliny doniczkowe
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Witam serdecznie!
Chciałabym się zapytać po jakim czasie można się spodziewać pojawienia gałązek z rozmnożonego zamiokulkasa. Swoje listki ukorzeniałam w zeszłym roku lutym.Wiem kiepska pora,ale akurat wtedy roślina padła(opieka mojej mamy odbiła mu się czkawką) i nie miałam innego wyjścia. Wiem,że część listków zawiązała bulwy,bo jakoś w tym roku chciałam wywalić tą doniczkę,ale miło się zaskoczyłam,znajdując w niej małe bulwy. Czy ktoś miałby pojęcie ile jeszcze muszę czekać nim zobaczę coś zielonego nad powierzchnią ziemi? Czy bulwy muszą osiągnąć jakąś konkretną wielkość nim zaczną puszczać pędy? pozdrawiam
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

honorata0 pisze:Witam serdecznie!
Chciałabym się zapytać po jakim czasie można się spodziewać pojawienia gałązek z rozmnożonego zamiokulkasa. Swoje listki ukorzeniałam w zeszłym roku lutym.Wiem kiepska pora,ale akurat wtedy roślina padła(opieka mojej mamy odbiła mu się czkawką) i nie miałam innego wyjścia. Wiem,że część listków zawiązała bulwy,bo jakoś w tym roku chciałam wywalić tą doniczkę,ale miło się zaskoczyłam,znajdując w niej małe bulwy. Czy ktoś miałby pojęcie ile jeszcze muszę czekać nim zobaczę coś zielonego nad powierzchnią ziemi? Czy bulwy muszą osiągnąć jakąś konkretną wielkość nim zaczną puszczać pędy? pozdrawiam
Nie ma żadnej reguły. Kiedyś miałam po 4 miesiącach, a ostatnio wyszły mi liście z bulwy zamioculcasa rozsadzanego prawie półtora roku temu- półtora roku bulwa siedziała w ziemi i nic :)
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi! Za radą kacpi3445 przeczytałam cały wątek. I teraz mam mieszane uczucia. Nie wiem czy dalej czekać,czy po prostu iść i kupić nową roślinkę. Jakiś czas temu przestawiłam te bulwy do najcieplejszego pokoju,może to i dłuższy dzień sprawi,że ruszą z kopyta.Oby,pozdrawiam

W zasadzie chciałabym jeszcze zapytać o pewną niejasność. Na stronie 10 tego wątku Norbert zaleca temp.ok 20 stopni lub więcej i jaśniejsze stanowisko,natomiast użytkownicy napisali,że im fajnie rośnie w chłodniejszym i ciemniejszym pomieszczeniu. Tu bym chciała prosić o informację gdzie wy trzymacie swoje Zamiokulkasy i jak Wam przyrastają. Naprawdę chciałabym ustawić tą swoją doniczkę na optymalnym stanowisku ze spokojem ducha i nadzieją,że coś z tego będzie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Zamiokulkasy są tolerancyjne na różne warunki uprawy, ale w ten sposób z czasem powstało trochę mitów, które są powielane. Jak każda roślina do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje światła, więc nie będzie dobrze rosnąć w ciemnym kącie, gdzie praktycznie nie dociera światło. Podobnie ma się rzecz z temperaturą. Weźmy pod uwagę, gdzie rośnie Zamiokulkas w naturze, jest to wschodnia i południowo - wschodnia Afryka, czyli klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy i z reguły są to sawanny, więc jest zarówno ciepło jak i jasno - o wiele jaśniej, niż w naszych mieszkaniach. Nawet uwzględniając, że rośliny sprzedawane są masowo produkowane w Europie, to i tak zachowują swoje genetyczne pierwotne cechy.
Oczywiście z tego co niektórzy piszą, niektóre egzemplarze rosną dalej od okna. Ale może to być mocniejszy egzemplarz, sprzedawane rośliny są nafaszerowane różnymi nawozami i przez pierwszy rok będą w miarę rosnąć w takich warunkach, ale po jakimś czasie zaczną po prostu stopniowo przechodzić w wegetację. Zresztą przecież one są produkowane w szklarniach, gdzie przecież jest o wiele jaśniej, niż w naszych mieszkaniach.
Dlatego powtórzę to jeszcze raz, Zamiokulkas będzie prawidłowo i dobrze rosnąć w ciepłym i jasnym stanowisku z ewentualnym lekkim półcieniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Dzięki wielkie Norbert! To co piszesz brzmi bardzo sensownie. Wezmę sobie Twoje rady do serca.pozdrawiam
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

No to będę się chwalić. Udało mi się, popatrzcie.
http://mrat.info/kwiaty/_data/i/upload/ ... e49-me.jpg
W czerwcu, ratując zamiokulkasa w parcy, zrobiłam sadzonki. Posadziłam do pojemnika adoptowanego, po pieczarkach. Zrobiłam dziurki w dnie i obcięłam go na wysokość ok. 5 cm To ten niebieski, widoczny na drugim zdjęciu. Podlewałam bardzo ubogo. Wodę podawałam strzykawką 20 ml, by nie zalać. Kilka dni temu nie wytrzymałam i delikatnie wyjęłam jeden listek i :heja Zobaczyłam piękną bulwkę z korzonkami. Wszystkie 8 listków, które wsadziłam, przyjęło się. Teraz wyglądają tak
http://mrat.info/kwiaty/_data/i/upload/ ... c9e-me.jpg

Chwalę się tak, bo trzy poprzednie próby ukorzeniania z pojedynczych listków skończyły się fiaskiem - wszystko zgniło.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

ivonar gratuluję cierpliwości i wspaniałego efektu ;:138
Jakiś czas temu ukorzeniłam kilka pędów przez wstawienie do pojemnika z wodą. Po pewnym czasie pojawiły się małe bulwki - jak podrosły poszły do doniczki z ziemią.
Zamiokulkas często dodaje się do kompozycji z ciętych kwiatów bo bardzo długo zachowuje świeżość i to od
pań z kwiaciarni dowiedziałam się o tej metodzie ukorzeniania.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Bardzo dziękuję. Nie chcę przechwalić. To połowa drogi. Staram się jak mogę. Mam też zamiokulkasa ukorzenionego w wodzie z całego liścia. W ziemi dają radę trzy szczepki.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zaoywałam bmiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Jak ukorzeniałam swojego w wodzie, to pilnowałam, by nie pływał za bardzo. Dałam wody ledwo na dno, tak by zakrywała tylko końcówkę liścia, jakieś 2cm. Hawaya Man, ja bym odlała tej wody. Powodzenia.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Moje ani z dużych łodyg, ani z liści nic nie puściły. Stoją jak zaklęte. Teraz martwię się czy przetrwają zimę.
A takie ładne bulwki udało mi się wyhodować.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Ivonar, wypuszczą tylko to strasznie długo trwa. Pewnie na wiosnę.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Agnesko, "Nocny Marku", mam nadzieję, że tak będzie. To prawie mój punkt honoru, by udało mi się wyhodować zamiokulkasa, po kilku nieudanych próbach. Dziękuję za wsparcie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

ivonar pisze:Stoją jak zaklęte.
Nie próbowałem, ale na mój nos szybciej by ruszyły, gdyby ukorzeniany był kawałek łodygi z parą liści czy liściem. Teoretycznie bulwka powinna się wytworzyć po ok. miesiącu i ruszyć.

Ivonar jeśli chcesz zaryzykować to obetnij jednemu liść (temu z wytworzoną bulwką), i może pod pet w jasnym ciepłym miejscu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”