Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja kocham peonie i dlatego postanowiłam ratować tę bidulkę, nie wiem ile lat rosła w krzaczyskach, ale mam nadzieję, że zmiana miejsca i głębokości sadzenia przyniesie dobre efekty. I że nie zaszkodzi jej to, że straciła niechcący liście. Kilka bulw nie miało liści a miało dobrze wyglądające "oczko" (nie wiem, czy tak to się nazywa, taki jakby różowy kiełek). Uważam, że to dobry znak.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Właśnie te kiełki sa najważniejsze.Jak te piwonie "wypasiesz" w przyszłym roku będzie ich dużo więcej.
Halina
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Dziękuję :) Spróbuję, na razie przed posadzeniem dałam na dno dołka nawóz do róż (akurat miałam taki świeżo kupiony nawóz do roślin kwitnących), nie wiem, czy zrobiłam dobrze. Mam nadzieję, że tak.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja chcę kilka piwonii przesadzić, i też wypróbuję sposób z chlebem i jajkiem może to w końcu odczaruje moje piwonie i będą kwitnąć. Tylko jak na razie w moich stronach susza i jeszcze gorąco więc nie bardzo jest jak przesadzać.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jesienny nawóz zawiera małe ilości azotu.
Halina
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Dzień dobry. Jestem nowy w tym wątku. Nie czytałem go jeszcze w całości więc wybaczcie, jeśli powtórzę problem. Kupiliśmy trzy sadzonki piwonii itoh. Sadzonki duże, rozrośnięte z częścią podziemną (karpy) i nadziemną (pędy o długości ok 15-20 cm). Wszystkie trzy sadzonki posadziliśmy do ziemi wczoraj wieczorem. Na jednej z nich, u nasady pędów, zauważyliśmy plamy pleśni. W związku z tym, że jesteśmy początkującymi ogrodnikami (ja i żona) to i tak ją posadziliśmy, tak jak pozostałe. Potrzebuję porady co z tym fantem mam zrobić. Znalazłem w necie dwie porady, obie dotyczą sytuacji, gdy w czasie wegetacji piwonia dostanie plam na liściach zmoderowane, szarotka66
Druga porada pochodzi z naszego forum http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=69487
Intuicyjnie zastosowałbym drugi sposób (oprysk z podlewaniem, a nie tylko sam oprysk), ale jakimi preparatami ? Topisn i Amistar można kupić wszędzie, te dwa inne z pierwszego linku są mniej popularne (ja pierwszy raz widzę takie nazwy). Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Nie znam się na ŚOR i być może tak jak piszą w drugim linku ma to sens. Przyznam się że, ja korzystam do zwalczania szarej pleśni Tymolem na alkoholu a do celów roślin ozdobnych w denaturacie. Jest tu na forum opisany. Jak na razie sprawdza się u mnie a jedna piwonia dochowała się w zdrowiu nasienników :D
Druga sprawa że , teraz jesienią szara pleśń dość mocno atakuje wszystkie podatne rośliny , nawet chwasty więc nieraz odczuwam to jak ,,walka z wiatrakami".
Jednak że, warto zadbać o rośliny i może inni forumowicze specjalizujący się hodowli tego pięknego kwiatka coś doradzą.
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Poczytałem jeszcze trochę w necie i wybrałem oprysk i podlewanie dwoma środkami naprzemiennie: Rovral Aquaflo 500 SC i Topsin. Już zakupione na all ... Zobaczymy jak to wyjdzie. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Pozdrawiam Irek
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Kiedyś tu już pisałam o chorobach moich piwonii w zeszłym roku.Na jesieni po ścięciu liści potrzepałam je przeterminowanym cynkotoksem,akuratnie taki mi sie gdzieś ostał.W tym roku piwonie były zdrowe,w środku lata opryskałam miedzianem,ale teraz jesienią zauważyłam,że niektóre pędy zamierają i znów potrzepię je grzybobójczo po ścięciu liści.Niestety,ale tyle tych chorób grzybowych,że bez pomocy roślinom ani rusz.
Halina
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Mam przed zejściem z tarasiku ( bo mały) taką wyspę zieloną. To na miejscu gdzie mialo być oczko wodne . Jest różnorodna , na srodku rosnie dorodny LUBCZYK zwany swojsko "magi" rózne zioła i kwiaty . Nie nawożę systematycznie ani tez nie plewię , nie zajmuję sie ogrodem na bieżąco . Bo mnie w domu często nie ma i to na dłużej . Bardzo lubie tą kępę . Działa na mnie pozytywnie zwłaszcza w czasie kwitnienia glicynii , ktora na pniu po starej papierówce pochyla się nad moja " zieloną wyspą " . Tam tez posadziłam piwonie drzewiastą , na razie 1 szt , dokupię jeszcze . Myśle , że miejsce dobre.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Okryj tą piwonię w pierwsza zimę.A posadziłaś troszkę głębiej?-bo w przeciwieństwie do bylinowej sadzi się ją troszkę głębiej.
Halina
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Właśnie kupiłam nowe karpy peonii, mam nadzieję, że tak późne posadzenie ich, nie będzie błędem?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ma ktoś doświadczenia z tak późnym sadzeniem peonii?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”