Cięcie winorośli cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie winorośli

Post »

Dzień dobry.
Od 3 tygodni mam działkę, na której przez ok. 10 lat nic się nie działo i winorośl rosła sobie jak chciała.
Mam w związku z tym pytanie - jak ją przyciąć, żeby zachować ładny stary "pień" i jednocześnie pozwolić jej pokazać, co potrafi bez zbędnego obciążania.
Nie chciałabym usuwać jej całkowicie, nawet jeśli okaże się, że to nie najlepsza odmiana. Z góry dziękuję za wskazówki.
Winorośl o której mowa na zdjęciach poniżej:


Obrazek



Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cięcie winorośli

Post »

Mnie nie wyświetlają się zdjęcia.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie winorośli

Post »

To może raz jeszcze wrzucę (mi się wyświetlają), wrzucam przez "dodawanie zdjęć przez Fotosik"


Obrazek



Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Sabina1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 22 mar 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cięcie winorośli

Post »

Witam forumowiczów, kilkanaście dni temu zasadziłam winorośl z donicy, miała kilkadziesiąt centymetrów, niestety kilka dni temu mój pies całkowicie odgryzł 3/4 łozy na 4 oczku. Czy roślina jest w stanie się zregenerować, czy raczej sadzić następną.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Cięcie winorośli

Post »

Spokojnie, na pewno się zregeneruje. Tylko zabezpiecz ją przed jakimś następnym kataklizmem. :)
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Sabina1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 22 mar 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cięcie winorośli

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że masz rację i coś z tego kikuta jeszcze wybije. :D Pozdrawiam serdecznie!!!!!!
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie winorośli

Post »

A czy do moich postów ktokolwiek się odniesie?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
megi1402
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 1 lis 2010, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Köln

Re: Cięcie winorośli

Post »

Black Rose, ja specjalistą nie jestem, ale tak na babski rozum:
najpierw wycięłabym wszystkie pędy suche, z których w tym roku nic nie wyrosło, a następnie przerzedziłabym na górze, gdzie jest bardzo gęsto. Dolne długie pędy (zielone z liściami) nagięłabym i puściłabym poziomo i umocowałabym do podpory w tych miejscach gdzie jest pusto. One zdrewnieją (wtedy nazywają się łozy) i na wiosnę z każdego pąka wyrosną pionowo latorośle. Winorośl owocuje na dwuletnich pędach, czyli na tych które w tym roku wyrosły ze zdrewniałych pędów. Właściwe cięcie przeprowadzisz w marcu, jesienią skróć tylko to co najdłuższe i czego na pewno nie chcesz zostawiać.
Uważaj, żeby nie wyciąć za dużo zdrewniałych pędów (brązowych, z których teraz wyrastają zielone), bo pozbawisz się owocowania.
Czy ta winorośl owocowała w tym roku? Czy owoce są smaczne? Z cięciem pędów wstrzymaj się aż owoce dojrzeją, teraz wytnij tylko pasierby (młode zielone pędy wyrastające spomiędzy liścia i łodygi) oraz niektóre liście, które zasłaniają owocom słońce.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Cięcie winorośli

Post »

Black Rose pisze:A czy do moich postów ktokolwiek się odniesie?
To ja Ci napiszę tak, ja bym to wyciął prawie do ziemi, poświęcił bym jeden rok na odbudowę krzaków. Taki dżihad zrobiłem koledze ku jego wielkiemu oburzeniu, że zniszczyłem Jemu cały "winogron". :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Po takim ostrym cięciu kolega dopiero zobaczył jakie ma pyszne (jak się wyraził) winogrona, które tak wyglądają obecnie po cięciu i poprowadzeniu na owocowanie.
:wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek Tak wygląda krzak po odbudowie.
Pozdrawiam Józef
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Cięcie winorośli

Post »

Czeka mnie to samo, tylko nie wiem czy robić takie radykalne cięcie na jesień czy na wiosnę :). Twój winogron przy moim to jest młodziutki. u mnie drewno ma średnicę 6-7 cm :heja a że rośnie u mojego ojca, to on go broni jak niepodległości. :)
:)
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Cięcie winorośli

Post »

jabu pisze:to on go broni jak niepodległości.
Dokładnie tak jak z moimi działkowymi kolegami.

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Tyle zostało z tego krzaka, zostawiłem po jednej łozie jak na fotkach.
Obrazek
Jak kolega to zobaczył to nie odzywał się do mnie aż do owocowania, bo przez ten okres przebywał za granicą u syna. Ale jak zobaczył taki efekt to do dzisiaj jestem jego najlepszym kolegą i ja teraz opiekuję się winoroślami w obu przypadkach. :D
Obrazek
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie winorośli

Post »

Dziękuję za odpowiedzi.

Czekam aż owoce dojrzeją (przycięłam nieco w czerwcu "na czuja" i to był dobry pomysł - na przyciętych pędach owoce są o niebo okazalsze niż na tych nietkniętych), żeby spróbować, jak smakują. Winorośl jest ogromna, to, co na zdjęciu to niewielki fragment.

To teraz mam zagwozdkę - przyciąć z grubsza, czy jednak bardziej drastycznie?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Cięcie winorośli

Post »

Ja bym to w marcu przyciął raczej bardzo drastycznie. Cała czapa u góry była by u mnie wycięta, te grube wygibasy również były by znacznie zredukowane. Coś w tym stylu.
Obrazek

Obrazek Zostawiłem tylko te cienkie jasno brązowe wilczki na pierwsze owocowanie w przyszłym roku.

Obrazek Tyle tylko zostało z tego krzaczka, zostały tylko dwa dłuższe czopki na rozbudowę krzewu.
Obrazek Na następny rok po tym cięciu już był około 15 takich gron jak na fotce. W tym roku jest już ponad 30 grubych i mięsistych gron ale krzak jeszcze się rozrasta ale tylko tyle na ile mu pozwolę. :)
Pozdrawiam Józef
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”