Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Jak tam Wasze Strelicje, a może u kogoś zakwitła :?: ;:65
Pozdrawiam:)
ninad
200p
200p
Posty: 498
Od: 10 mar 2010, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Moja strelicja już przekwita , miała 7 kwiatków w tym 2 podwójne. Kwitła od października .
Pozdrawiam
Nina
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Jaka szkoda, że jej nie pokazałaś. :? Napisz proszę, czy trzymasz ją w domu, czy może masz cieplarnię. Niby jest bezproblemowa, bo ładnie rośnie, ale nie wiem czy w domowych warunkach jest szansa na kwiaty.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Jak najbardziej jest. I to nie na jeden. Koleżanka ma okaz tuz pod południowym oknem, duży,stary, kwitnie przepieknie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Ale jak? Cały rok na zewnątrz?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Nie - no w domu, tylko stoi tuż przy południowym wielkim oknie, więc jasno ma bardzo, tyle traci, co szyba zabiera, bo firankami nie ogranicza.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemia gliniasta - pytania,porady

Post »

Dla kwiatka doniczkowego potrzebuję ziemi gliniastej i nie wiem gdzie mogę taką kupić. Wszystkie ziemie w kwiaciarniach są za bazie torfu. Nie mam ogrodu, ani działki, a zresztą bałabym się takiej ziemi przez jakieś zanieczyszczenia. Szukam w necie, ale oferty są dla ogrodników i sprzedają całe wywrotki. Może ktoś mógłby mi coś doradzić.
Pozdrawiam:)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ziemia gliniasta - pytania,porady

Post »

Konkretnie o jaką roślinę chodzi? To wcale nie jest tak jak gdzieś napiszą, że ma być domieszka gliny to być musi :wink:
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemia gliniasta - pytania,porady

Post »

Chodzi o Strelicję. Moja posadzona jest w mieszance ziemi uniwersalnej z piaskiem. Rośnie bardzo powoli i zastanawiam się, czy przyczyną nie jest właśnie ziemia, bo jak na bylinę powinna rosnąć szybko. Wszędzie czytam, że musi mieć ziemię gliniastą.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ziemia gliniasta - pytania,porady

Post »

Kilka dobrych lat uprawiałam Strelicję od nasionka.Nawet się rozdzieliła na dwie, i naprawdę duża była.
Rosła w ziemi uniwersalnej z kwiaciarni.Co jakiś czas dosypywałam roślinie nawóz, najczęściej obornik granulowany, żadnej gliny nie dodawałam.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Witam
W lato tego roku zakupiłem przez internet m.in. strelicję królewską za 40zł niby mało niby dużo... ale czy to odmiana 'Humilis'? Nie wiem... Na stronie sklepu pisali jedynie "Strelicja królewska" ... Humilis ponoć najlepiej się do domów nadaje. Widziałem jeszcze białą ale ona rośnie tak, że musiałbym chyba mieszkać w pałacu i umieścić ją w holu haha. W każdym razie już musiałem ją przesadzić (ok miesiąc temu) bo korzenie zaczęły wyginać doniczkę. ;:124 No i to trochę nasz problem - uprawa tego w domu... Strelicja ponoć lepiej kwitnie, kiedy ma ciasno ale z drugiej strony wiadomo... W pewnym momencie bałem się, że któregoś dnia po prostu rozsadzi mi tą doniczkę. :lol: Ile lat ma moja strelicja nie wiem, niestety nie była chyba przechowywana należycie - wiele liści w momencie dostarczenia było połamanych ale na szczęście jest to dość "wigorna" roślina. Praktycznie co 2 tygodnie rośnie nowy, coraz to większy liść. Ziemia, w której ją dostałem to był najprawdopodobniej torf - chyba nieco kwaśny. Po przesadzeniu posadziłem ją jak zwykle w mieszance... Trochę piasku, torfu ale i ogrodniczej ziemi. Nie używałem żadnych chipsów. Jedynie trochę styropianu no i keramzyt na dno.

Sam się pouczam, że roślin nie należy przelewać szczególnie teraz. Podlewam więc od czasu do czasu aż z wierzchu dość mocno przeschnie ziemia. Czekam i czekam na cud tzn na kwiat ale chyba jednak za wcześnie. (Bez doniczki roślina ma ok 45cm wysokości) Postaram się wkleić jutro zdjęcie.

Pozdrawiam

--- 22 paź 2017, o 12:07---

Obrazek
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Ja też mam strelicję. Niestety z nasionka mi nie wzeszła więc kupiłam sadzonkę. Już mam przetestowane, że u mnie dobrze jej na oknie północnym, gdyż tam się najlepiej zregenerowała po tym jak we wakacje dałam ją na balkon na pełne słońce i spaliło jej wszystkie liście. Najbardziej ucierpiał liść najmłodszy. Była tak brzydka, że obcięłam jej wszystkie liście jak tylko zobaczyłam, że wychodzi nowy młody liść. Teraz mam liść nowy co miesiąc. Jak jeden wyrośnie to już pojawia się następny. Moja Strelicja jest z tych mniejszych. Liście dochodzą do 60cm i już większe nie rosną. Dlatego jak zobaczyłam tu wasze okazy i wyczytałam, że duże strelicje to te z białymi kwiatami - Strelicja nicolai to zakupiłam nasiona i wysiałam. Jestem na etapie wyczekującym kiełkowania, choć wiem, że to może długo trwać lub po prostu nie wykiełkują. Jednak mam pozytywne nastawienie i muszą wykiełkować wszystkie
Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
kamea
100p
100p
Posty: 157
Od: 25 gru 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

U mojej strelicji jest tak, że każdy kolejny liść rośnie większy (teraz ma ok 1,5 m), więc możliwe, że z twoją nie jest tak źle ;)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”