Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Witaj awangardas na forum i dzięki za podpowiedź co do źródeł pozyskiwania niektórych owoców, ale póki co próbujemy ustalić co za odmianę ma tija. Z jej opisu wynika raczej,że mamy do czynienia z jabłkiem letnim. Wskazane przez Ciebie odmiany takie jak renety, antonówki to odmiany wczesnojesienne ( pora dojrzewania wrzesień a nawet później). Tylko Ananas berżenicki jest wcześniejszy (sierpniowy), ale jego wygląd (stożkowate jabłko) do opisu tiji nie pasuje. Ja chciałbym móc porównać smakowo odmiany letnie takie jak np. Biała Nalew. Na razie mam posadzone (w 2016 roku) z wczesnych: Papierówkę Słodką, Różowy Nalew, Cukrówkę Litewską, Oliwkę: białą (astrachańskie białe),żółtą (inflancką) i czerwoną (astrachańskie czerwone) , Suislepskie oraz z nowych: Early Geneva i Piros. Miałem kiedyś Celeste ale się jej pozbyłem ze względu na jej aromat (jak dla mnie zbyt perfumowany). Niestety na owocowanie niektórych z nich muszę jeszcze trochę poczekać. Wydaje mi się ,że takie rzadkie stare odmiany jak niektóre papierówki czy kitajki są raczej nie do zdobycia na targu, ale pewności nie mam... . :wink: Życzę przyjemnej lektury na forum i sukcesów w uprawie. :D
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Garom ale masz kolekcję ;:333
Spotkałeś się może z 'Antonówka Złota u sąsiadów ????????? ??????? , to wczesne jabłko, sierpniowe https://www.google.pl/search?q=%D0%90%D ... VQ-K2v_JqM :
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dziękuję, tak jakoś udało mi się znaleźć trochę starych odmian. :wink: Antonówki złotej nie spotkałem, jedynie co to znalazłem kiedyś opis na rosyjskiej stronie : http://frsad.ru/ao2-1.htm .
Nie wiem czy ktokolwiek w Polsce ma ją w uprawie...? A z opisu i wyglądu całkiem ciekawa to odmiana. :D
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Można by się dopytać jaka jest różnica http://dommik.com.ua/index.php?det=0&tip=90
Tam jest ????????? ??????? ????? (to ta złota) i ????????? 600 /Półtorafuntowa
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Antonówkę Półtorafuntową posadziłem w ubiegłym roku, ale Antonówki Złotej nigdzie nie spotkałem w polskiej ofercie. Kiedyś próbowałem sprowadzić z Czech Kalwilę Jesienną Czerwoną, ale pomimo wysłania kilku zapytań mailowych (w wersji polskiej, angielskiej i nawet czeskiej) nie dostałem żadnej odpowiedzi, więc dałem sobie spokój z zagranicą. Przy czym wersja czeska była tłumaczona przez google więc się nie dziwię ,że nie było odpowiedzi na tę wersję... . :D
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2836
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

A jak z smakiem tych odmian antonówek, wszystkie takie kwaśne jak antonówka zwykła?

Oszałamiający tegoroczny plon spadów z moich złotych renet NN, Dojrzewają na początku października, leżą do początku lutego. Jak widać robaczywe parchate dlatego spadły, zdrowych będzie może z kilka na 3 jabłoniach. Kiepski rok, zresztą wypadło, że miał być bez jabłek.
Landsberska nie, bo pomarańczowa się nie robi, bleinheimska nie wiem, kaselska?
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2836
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Po dojrzeniu miąższ robi się dość aromatyczny gruboziarnisty kremowo biały kruchy. A o szampańskiej poczytam :) dziękuję.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2836
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Słuchajcie chyba udało mi się zidentyfikować tą NN, a szukałem zdjęć Suislepper'a :shock: Ani Kaselska, Landsberska, Szampańska. Natomiast jabłka wyglądają identycznie jak owoce odmiany Kleiner Herrenapfel synonimy (Herrnknäcker (Franken), Drüwken (Sachsen),Traubenapfel (Norddeutschland)) Właśnie w miejscach parcha tworzą się takie same guzy, rumieniec identyczny, zagłębienie kielichowe,rurka kielicha itp. klik ;:138
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

No i po sprawie... . :)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

tija Gronselka jest właśnie taka jasna po wysyszeniu ;:173
Pozdrawiam Lucyna
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dałam sobie spokój z dochodzeniem co za odmiana :roll:
Ważne , że jabłka ładniutkie , i bardzo smaczne ,aromatyczne , nie je się ich a dosłownie "pochłania"
Wczoraj między ulewami zrobiliśmy wypad do sadku po kolejną turę do suszenia i na dżemiki .
Starodrzewie wygląda dobrze
Obrazek
Inne z rumieńcem, też smaczne
Obrazek

I taki malutki mix zebrany pod niektórymi drzewami podczas ucieczki przed komarami :roll:
Obrazek
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Mam drzewko z jabłkami wyglądającymi identycznie jak te średnio zabarwione - zielono-żółte z czerwonymi paskami. Obecnie jadalne, jak dojrzałe bardzo miękkie super deserowe i smaczne delikatna skórka, bardzo płodne. Zaoczkowane na P2 z drzewka po Niemcu. W tym roku strasznie dostało od parcha, lało okrutnie.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”