Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

ODPOWIEDZ
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Opuncja figowa - Opuntia ficus-indica

Post »

A jak się sadzi nasiona opuncji figowej? Powierzchniowo czy po prostu przysypuje ziemią?
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuncja figowa - Opuntia ficus-indica

Post »

Warto przysypać je około 5-10mm warstwą ziemi.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
konradxxx3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 wrz 2016, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuncja figowa - Opuntia ficus-indica

Post »

Obrazek
Pierwotnie wklejone zdjęcie było zbyt dużej rozdzielczości. Wkleiłem jego mniejszą wersję.
Tomek/blabla


A o to moja opuncja figowa wys 38cm szer 25cm, kilka owoców już zjedzonych :)
Jak wam się podoba ?
kecul
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 wrz 2016, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuncja figowa - Opuntia ficus-indica

Post »

Ile ma lat?
Divine
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 paź 2016, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opuncja figowa - Opuntia ficus-indica

Post »

Przepiękna ta opuncja! Ostatnio choruję na takiego kaktusa - czy polecacie jakieś sklepy internetowe gdzie zakupię opuncje?
Po ilu latach pojawiają się owoce i czy wymagane jest zimowanie, aby się pojawiły?
zeeah
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 8 cze 2016, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opuncja figowa - Opuntia ficus-indica

Post »

Witam,
moje szkolne 'dzieci' przywiozły mi właśnie takie cudo z praktyk w Grecji, czy to jest opuncja figowa?
Zastanawiam się czy się przyjmie posadziłam w ziemi do kaktusów + żwirek.
Pozdrawiam



Obrazek
WujekTyczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sie 2017, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opuncja Figowa, nowy początek.

Post »

Witam, posiadam w doniczce kaktusy, opuncje figowe. W doniczce o przekroju ok 35 cm rosną dwie opuncje ponad 30 cm, jedna około 25 cm. Trzy 15 cm i jedna 5 cm, te trzy najwieksze mają około 3 lat, reszta wyrastała samoistnie. Doniczka stoi na dworzu od marca do października, potem jest chowana do domu. Ziemia z ogródka, piaszczysta i nie tłusta. Chciałbym podratować roślinki i na wiosne przesadzić do oddzielnych doniczek. Doczytałem sie ze ziemia uniwesarlna 2;3 z piachem i zwir na dnie, bedzie OKEY, czy dosypać czegoś do tej ziemi? Gdzieś wyczytałem że skorupki od jajek są dobre dla kaktusów. Najwieksza sposród opuncji, ma jakby popękaną "skórę". Wygląda jakby zrzucała z siebie naskórek, podspodem kaktus jest zielony i jędrny. Opuncja 25-cio cm, obawiam się że zaczyna gnić. Przy glebie kaktus ma kolor brązowy, jest to plama, jednak w tym miejscu nadal jest twardy, czy to gnicie? I ewentualnie jak go odratować? Czy można je przesadzić na jesień? I ostatnie pytanie, czy są szanse zeby kaktus zakwitł, i jak go w tym wspomóc?
Może mógłbym go przesadzić już teraz, i skonstruować dla nich jakiś niewielki foliak?
wites
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 sie 2017, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Opuncja Figowa- Grzyb, szkodniki czy uraz mechaniczny? Proszę o pomoc!

Post »

Cześć! Mam pewniem problem z opuncją, którą kupiłem 24-26 lipca (nie pamiętam dokładnej daty)? Miała dwie plamki, które zaznaczyłem kolorem czerwonym na zdjęciach poniżej. Wcześniej przekopałem różne fora i porównywałem zdjęcia innych, chorych opucnji do mojej. Napisałem również do jednej znanej mi osoby, która zna się na roślinach, lub mi się tak wydawało. Powiedziała mi, że to może być grzyb i żebym opryskał ją topsinem- oprysk zrobiłem w niedziele, choć teraz mam wątpliwości, czy to jest grzyb, została zaatakowana przez szkodniki, czy jest to uraz mechaniczny, który ukazał się po czasie, czy też poparzenia słoneczne, w dzien wystawiałem ją na balkon, a wtedy był skwar, pomyślałem, że nic się nie stanie, skoro kaktusy pochodzą z rejonów pustynnych. Choć aloesów, opuncji dorbnokolczastej innego kaktusa słońce nie popaliło. ;:14

+opuncja stała w zacienionym, chłodnym sklepie z roślinami.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia zostały wykonane przed opryskiem, po oprysku nie widzę żadnych zmian, czy róznic.
Opuncję odseparowałem od innych roślin w obawie żeby się nie zaraziły, nie miałem innego miejsca niż zachodni balkon.
Bardzo was proszę o pomoc!
krabczerwony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 kwie 2020, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chory kaktus?

Post »

Witam, zakupiłam kaktusa i chciałabym się dowiedzieć czy jest z nim wszystko w porządku? Dopiero zaczynam hodowle tych pięknych roślin. Niepokoi mnie kolor na dolnej części Opuncji. Dodatkowo mam pytanie czy mogę ją przesadzić czy jest już za stara i należy zmieniać tylko parę centymetrów gleby? Ma 35 cm.
Pozdrawiam :D
Obrazek
https://iv.pl/image/GtHOcu2
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Chory kaktus?

Post »

Ona tak ma ze starości po prostu, możesz, a nawet powinnaś przesadzić do podłoża gdzie ziemia to 20-40% a reszta to drobny żwirek. Z tego co widzę teraz trzymam opuncję w samej ziemi? Takie podłoże zwiększa ryzyko gnicia rośliny przez długie utrzymywanie wody.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
krabczerwony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 kwie 2020, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory kaktus?

Post »

Właśnie ziemia wydawała mi się zła, wczoraj go takiego kupiłam. Ciężko będzie go przesadzić... Dziękuję bardzo za odpowiedź :D :D
krabczerwony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 kwie 2020, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opuncja figowa

Post »

Czesc! Dostalam dzis takiego kaktusa. Opuncja Figowa. Mam pytanie odnosnie jej owocow. Kiedy beda gotowe do zerwania? będę mogla je zjesc? Co polecacie z nich zrobic? Czytalam o dzemie, dodatku do herbaty, a nawet olejku do ciala :) poprosze o porady co do kaktusa

https://iv.pl/image/GtJeK5U
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opuncja figowa

Post »

To jest dział poświęcony wyłącznie uprawie, tutaj jest wątek:

viewtopic.php?f=30&t=36519&hilit=Opuncja+figowa

albo ten:

viewtopic.php?f=30&t=41646&hilit=Opuncja+figowa
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”