Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

W zeszłym roku zasadziłam 2 hortensje bukietowe - grandiflorę i vanille fraise. Obie kwitły. Chciałam uzyskać zwarty pokrój i przycięłam na 2 oczka na wiosnę. Drugie ,wyższe oczka zostały odmrożone. Z niższych wypuściły, i wyszło tak jakbym zostawiła po 1 oczku. Wypuściły piękne, grube, wielkie łodygi, ale do tej pory nie kwitną. Co jest nie tak ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Gdy się zbyt mocno przytnie hortensje bukietową to ma za dużo do 'odrobienia' jak na jeden sezon i może nie zakwitnąć niestety.Zalecane jest cięcie umiarkowanie niskie.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Marzą mi się hortensje na działce, którą mam oddaloną od domu o prawie 200 km, to takie siedlisko. Jestem tam pierwszy raz po zimie na majowy weekend, to już chyba za późno na cięcie? A co się dzieje jeśli hortensji się w ogóle nie przytnie?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Poczytaj trochę ten i podobne wątki na forum i przytnij w czasie ostatniej jesiennej bytności na działce, najlepiej gdy nie jest się pewnym jak ciąć to kilka pędów przyciąć na 2-3 oczka a kilka wyżej.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

anida pisze:Marzą mi się hortensje na działce, którą mam oddaloną od domu o prawie 200 km, to takie siedlisko. Jestem tam pierwszy raz po zimie na majowy weekend, to już chyba za późno na cięcie? A co się dzieje jeśli hortensji się w ogóle nie przytnie?
Nie ma obowiązku cięcia hortensji bukietowej.Nie cięta(mam taką chyba to Tardiva prawie 10 letnią) rośnie podobnie jak lilak.Przecież to duży krzew wyrasta do ok.2m, z pąków obok nie obciętego kwiatostanu wyrastają pędy, liście, kwiaty.Nie obcięty kwiatostan zostaje zasłonięty przez liście i wykrusza się z czasem.U dużych, nie ciętych krzewów kwiatostany są mniejsze, więc ich nie obcięcie nie razi.Tak samo rosną lilaki, póki młode czasami obcina się przekwitłe kwiatostany, potem gdy trudno dosięgnąć rzadko to się robi.
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Szpaler z hortensji bukietowych

Post »

Witam. Postanowiłam założyć wzdłuż ogrodzenia szpaler z hortensji bukietowych. Wybór padł na odmianę WIM'S RED . Powiedzcie czy to dobry pomysł ? Dodam że stanowisko jest słoneczne, ziemię będę mieszać z torfem na to agrowloknina i kora. Szpaler ma mieć długość 21 m ,potrzebuję więc 15 roślin jeśli mam je sadzic co 1.5 metra. Czy to dobra odległość? Czy wystarczy jej szerokość rabaty 2m czy poszerzyć? No i jeszcze sprawa sadzonek. Kupować takie większe i starsze czy doniczki po i 2 pędy wystarczą na początek? Może macie jakieś sprawdzone miejsca gdzie warto kupić? A może jeszcze jakieś sugestie? Coś o czym nie pomyślałam?


Zapomniałam dodać że w tym szpalerze znajdą się już tam rosnące 3 akacje umbraculifera. Ale to chyba nie będzie problem prawda ? Chciałam też od strony ogrodu wsadzić jakiś żywopłot zimozielony taki do max wysokości 50 cm . Co nie będzie przeszkadzało hortensji?
Magda - pilna uczennica Matki Natury
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Pomocy jak hortensja Limeliht zachowa się po ścięciu?
Czy można robić bukiet .
Ile dni wytrzyma - wasze spostrzeżenia
Co kwitnie na 3 sierpnia ?
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
KasiaM_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 maja 2019, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

hortensje bukietowe - problem ze wzrostem i wiednieciem

Post »

Witam wszystkich :D

Jestem tu nowa, tematem ogrodu rowniez zaczelam interesowac sie od paru miesiecy. Obecnie intensywnie projektuje ogrod, aby ze wszystkimi pracami zdazyc przed narodzinami coreczki :D

Ale do rzeczy - otoz 1,5 miesiaca temu kupilam malutkie hortensje bukietowe. Od razu je wsadzilam do ziemi. Podsypalam kwasna ziemia, dwa razy dalam nawoz specjalny do hortensji i rowniez dwa razy dalam im obornik bydlecy. Sa juz 1,5 miesiaca w ziemi i wydaje mi sie, ze nie wzrastaja, stoja w miejscu. Dodatkowo w jednej zwiedly wszystkie listki z jednej galazki, w drugiej listki sa zdrowe. Nie wiem o co chodzi. Chcialabym je jakos odratowac, ale nie wiem jak. Podlewalam je obficie, co drugi dzien.

Nizej wstawiam zdjecia. Zdjecie pierwsze przedstawia zdrowa roslinke (moim zdaniem), ale w ogole nie rosnie. Moze ktos fachowym okiem zobaczy co z nia jest nie tak, a czego ja nie widze. Drugie zdjecie przedstawia hortensje, ktora nie rosnie i, w ktorej listki wiedna. Prosze o pomoc :) Pozdrawiam


Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Niepotrzebnie kombinujesz z nawozami, obornikiem, kwaśną ziemią.Małe sadzonki należało posadzić do takiej ziemi jak masz na działce (byle nie ciężka glina to wtedy trochę rozluźnić np. piaskiem) i zrób to jak najszybciej bo je stracisz.Za dużo je też podlewasz, trzeba gdy przeschnie, już widzę oznaki zalania.Szkodzi młodym roślinom też od razu podany nawóz, czy obornik.Hortensje bukietowe nie potrzebują kwaśnej ziemi i specjalnych zabiegów. U mnie zdrowo od lat rosną w takiej jak jest na działce, u mnie piaszczysto gliniastej.Niczym ich nie nawożę, tylko podlewałam w czasie letniej suszy gdy były młode, teraz same sobie radzą.Malutkie sadzonki robione w zeszłym sezonie rosną teraz na razie na warzywniaku posadzone tam jesienią.
KasiaM_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 maja 2019, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Czyli co mam teraz z nimi zrobic? Da sie je w ogole odratowac? Dzisiaj rano wsadzilam je do malych doniczek z normalna ziemia i postawilam na balkonie. A moze dac je normalnie do gruntu tylko w inne miejsce niz byly tam gdzie ziemia jest normalna a nie zakwaszona? Chcialam dobrze, a widocznie przesadzilam z zabiegami...


Proszę o poprawną pisownię na forum.
bab...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Do gruntu w inne miejsce.To są małe sadzonki, więc lepiej na razie gdzieś na warzywnik, czy jakiś zapasowy zagon, a wiosną przyszłego roku jak podrosną to posadzisz w docelowe.Hortensje bukietowe akurat lepiej rosną w gruncie od małego niż w doniczkach.Ja kiedyś miałam sadzonkę w doniczce, męczyła się jakoś i żółkła, dopiero jak poszła w grunt to odżyła.
KasiaM_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 maja 2019, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

A jeszcze mam pytanie - czy te powiedle listki urwac czy zostawic?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Zostaw, same uschną, a może się pozbierają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”