Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

Marszczą ci się dalej niż na 10 cm od wosku w dół? jak nie to się nie martw.
Awatar użytkownika
kaskasz
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 lut 2013, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

Sprawdzilam dokladniej,a jednak to większy obszar,wyglada to bardzo niepokojaco,proszę powiedz ze można coś jeszcze zrobic,zeby pinki uratowac
Obrazek

Ale nie dochodzi do 10 cm,ale mały piniek na gorze przy wosku,tam gdzie jest najwiecej pomarszczone zrobił sie miekki ;:174
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

Możliwe że to efekt postępujący zalania rośliny. Odetnij do zdrowej tkanki,zalej ponownie woskiem, wywal z doniczki obejrzyj system korzeniowy jak wygląda, jak zalany może nic nich nie być, jak zdrowy posadź w suche podłoże i zero podlewania przez najbliższy miesiąc.
Awatar użytkownika
kaskasz
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 lut 2013, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

Wywalilam wszystko z ziemi,niestety pare korzonkow gnije ;:145
Ale niektore sa ok.Czy poucinac te gnijace? Ten wiekszy pinek jest w lepszym stanie,ale zapach z tego mniejszego jest powalajacy ;:222
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

Masakra włóż to w wodę jak korzenie zaczną się krzewić posadzisz w podłoże może być też to już tak postępujący stan zagnicia że nie da się uratować trzeba się z tym liczyć.
Awatar użytkownika
kaskasz
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 lut 2013, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

A czy uciąć te korzenie,czy zostawić tak jak jest?

Czarodzieju jednak dziś obcielam korzenie i pinki z gory pod tymi pomarszczonymi,zapach był ok.Wsadzilam pinki do wody.Myslisz ze jeszcze coś z nich będzie?będę o nie walczyć jak lew ;:134

Problem mam z tym pierwszym pinkiem,który siedzi w sloiczku z woda 10 dni,ma niemily zapach (od gory tam gdzie zalane woskiem) i góra tez pomarszczona ;:174
Co robić?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

na razie bym nic nie ruszał. Obiektywnie na to patrząc ta dracena mogła być w takim stanie zagnicia wewnątrz miazgowego pni że jest prawdopodobieństwo iż nawet cięciem odmładzającym niewiele wskórasz ale próbować trzeba. Zmieniaj co 4 dni wodę na świeżą.
Awatar użytkownika
monstera123
50p
50p
Posty: 92
Od: 26 lut 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

A czy woda w tej sytuacji nie pogorszy stanu gnicia?
Ja zawsze kawałki swoich dracen wkładałam bezpośrednio do ziemi. Zawsze ze 100% skutecznością się przyjmowało.
Awatar użytkownika
kaskasz
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 lut 2013, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

Czy pęknięcie zwiastuje rozetke? ;:138 Jeśli tak to czy teraz mam założyć na słoik worek np.foliowy żeby z pinka wybiły 2 rozetki?
Awatar użytkownika
monstera123
50p
50p
Posty: 92
Od: 26 lut 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

To nie jest to. ;:185
Najpierw robi się takie małe wybrzuszenie a potem ono pęka i widać mały zielony czubeczek.
Tutaj jest to ładnie pokazane http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &p=2102650
Kophura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 30 sie 2012, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dzień dobry, około 2 tygodnie temu kupiłam dracenę obrzeżoną, od tamtego czasu zrzuca liście od dołu. Liście które spadły są zielone, niektóre mają trochę jaśniejszy (żółtawy) odcień, jednak u 90% to jest intensywny zielony kolor. Co może być przyczyną tego stanu? Jakiś tydzień temu zauważyłam że podłoże ma dosyć wilgotne, więc podsuszyłam je żarówką (nie wiedziałam jak inaczej to zrobić) w każdym razie teraz podłoże jest chyba dobre. Dracena stoi na szafce między dwoma oknami, więc słońce nie pada na nią jakoś bardzo, ale też nie ma ciemno, nie ma też przeciągów. Co może być przyczyną zrzucania jej liści? Co mogę zrobić? :(
Pozdrawiam

Zapomniałam dodać! W domu mam raczej chłodno, np. teraz temperatura ma ok 18 stopni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona zrzuca zielone liście od dołu.

Post »

Pierwsze co bym zrobił to zmienił ziemię, ta w której są sprzedawane rośliny jest delikatnie mówiąc do niczego. Poszukaj ziemi do palm, będzie odpowiednią mieszanką. Co do słońca, to właśnie draceny ją preferują, w ostateczności może stać na stanowisku, gdzie będzie miała jasno. Przy przesadzaniu możesz ocenić stan korzeni. Kolejna sprawa, nie wkładaj doniczki w osłonkę, z której nie ma odpływu wody. Jeśli woda będzie stała w osłonce, korzenie będą gnić, a draceny to nie roślinki bagienne :wink: . Niższa temp. i przelana ziemia to nie najlepsze dla wielu roślin. Dogrzewanie żarówką niewiele da. Po przesadzeniu odczekaj kilka dni, zanim podlejesz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jajcek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lip 2017, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena obrzeżona

Post »

Cześć,

jakoś rok temu kupiłem sobie swojego pierwszego kwiatka do hodowli i wybór padł na dracenę obrzeżoną. Wygląda ona dzisiaj tak (trochę opadły liśnie dolne, ale jak na pierwszy kwiatek chyba nie jest tak źle :)):
https://drive.google.com/open?id=0B7x6g ... 25GR2x2MzA

W związku z tym miałbym kilka pytań:

1. Niedawno jakby korzenie mi wychodziły z ziemi (nie pod spodem doniczki) takie jakby bez wierzchniej powłoki (te zielone), wcześniej tego nie było, zdjęcie: https://drive.google.com/open?id=0B7x6g ... zd0bUw5RjQ

Czy to doniczka jest za mała? Czy mam dosypać więcej ziemi?

2. Ziemia jest jakaś taka biała na wierzchu, wyczytałem w internecie, że to może być za twarda woda lub pleśń, wygląda mi to na wapno z twardej wody, co Wy o tym myślicie? Mam zebrać wierzch i dosypać ziemi? Jeśli tak to ile tego wierzchu zabrać?

3. Jak oglądam zdjęcia dracen w internecie to mają dużo dłuższy pień, a moja jest niby bujna ale z krótkim pniem, tak ma być?

Pozdrawiam i dzięki z góry za odpowiedzi!
Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”