Pigwa - informacje o uprawie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Pirat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 kwie 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Rzeszowa

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

seedkris pisze:Witam. Pigwy na jarzębinie nie widziałem. Natomiast pigwowiec pośredni sam szczepiłem na Sorbus intermedia i S. acuparia. Efekty wspaniale, owoce sporo większe i wcześniej dojrzewające niż na własnych korzeniach. Mam nadzieję, iż w przypadku pigwy wieloowocowej będzie podobnie.
Witam serdecznie.
Seedkris, możesz napisać jaką metodą szczepiłeś pigwowce na jarzębinie, i w jakim okresie. Na którym Sorbus intermedia i S. acuparia. owoce są większe, i czy tak szczepione pigwowce wyrastają na duże drzewka.
Masz może fotki?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Szczepiłem w klin i w rozszczep. Do dziś zostawiłem tylko pigwowiec na gruszy i bereczki na S1. Resztę rozdałem. Nie mam gruntu do uprawy. Wszystko rosło w donicach. Tej wiosny na nim doszczelniłem grusze azjatyckie. Na własne potrzeby, to jedno drzewko wystarczy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Natka21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 sie 2016, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pigwa z pestki

Post »

Witam!


Moje doświadczenia z wysiewem pigwy pospolitej są następujące:

W październiku 2016 spośród wielu leżących pod drzewem na sąsiedniej, zaniedbanej działce wybrałam najokazalszy i najbardziej dojrzały owoc pigwy. W domu położyłam go na parapecie kuchennego okna, a gdy uzyskał zdecydowanie żółtą barwę (po ok. 2 tygodniach), rozkroiłam go i wydobyłam nasiona. Spośród nich wybrałam kilka najzdrowszych i największych i... wetknęłam je do dobrze wilgotnej ziemi w średniej skrzynce balkonowej - całość zostawiłam na balkonie, w zacisznym miejscu pod ścianą, przykryte kawałkiem dykty.
Ku mojemu zdziwieniu wczesną wiosną okazało się, że nasiona wykiełkowały. Odsłoniłam je, przeniosłam do mieszkania i umiarkowanie podlewałam. Po ustaniu przymrozków przesadziłam 5 zdrowych sadzonek do oddzielnych doniczek (każda 8 cm średnicy) i w celu zahartowania roślinek zaczęłam w cieplejsze dni wystawiać je w ciągu dnia na zewnątrz w osłonięte, jasne miejsce.
Obecnie sadzonki pigwy mają po ok. 10 cm, są ładne i zdrowe. 3 z nich już oddałam znajomym. Pozostałe 2 sztuki postanowiłam zatrzymać i jesienią (o ile osiągną wysokość 20-25 cm) wysadzę je na stałe miejsce na działce.

Z tego, co wiem, pigwy stanowią bardzo dobrą podkładkę pod grusze. A poza tym preferują lekko kwaśny odczyn podłoża, co w moim przypadku jest bardzo ważnym atutem (mam na obrzeżach działki siedem 50-letnich świerków, co eliminuje spod upraw sporo powierzchni). Zatem planuję jedną zachować w oryginale, zaś drugą przeznaczę do okulizacji gruszy w przyszłym roku.

Sorry, ale moim zdaniem, jeśli już coś się zaczyna, to i kończy. Dla użytkowników tego forum hodowanie roślin powinno być co najmniej przyjemnością, żeby nie powiedzieć wręcz pasją. Pytanie, czy warto się w to "bawić", skoro wiadomo, że najprawdopodobniej wysiew oznacza ożywienie nowej, znanej rośliny - uważam za niestosowne.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie :)
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Na mojej pigwie rozwija się jakaś choroba coś podobne do rdzy liści.

Co to takiego, czy jest groźne i jak temu zaradzić :?:

Poniżej zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo problematyczna ta moja pigwa. Dosyć że 7 rok od posadzenia nie wydała ani jednego owocu to jeszcze bardzo lubiana przez choroby jest.
Pozdrawiam Janek
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Brunatna plamistość liści (gruszy).

Z tego co obserwuję, od dłuższego już czasu, to bardziej cierpią od niej podkładki niż odmiany owocowe. Może to jest przyczyna braku owocowania?
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

A to ciekawe, tym bardziej, że wszystkie drzewa w tym grusze opryskałem środkiem SCORE 250EC. Na gruszach zero objaw choroby. Chyba że ten środek nie jest skuteczny akurat na plamistość na pigwie :?:

Odnośnie plonów to chyba nie ma wpływu, tym bardziej że drzewko nie ma na wiosnę ani jednego kwiatka (jeszcze nigdy nie zakwitło pomimo 7 lat) a wtedy liście i tak są w idealnej kondycji. Dopiero około połowy czerwca dopada ta plamistość i tak corocznie.

Jaki środek do oprysku polecicie :?:

Dodam że drzewko rośnie w miejscu pół-słonecznym, w miarę wilgotnym, w towarzystwie świerków, tuji i agrestów.
Pozdrawiam Janek
Pirat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 kwie 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Rzeszowa

Re: Pigwa - informacje o uprawie ,owocowanie

Post »

vader2 pisze:Ja też dorzucę tutaj swoje trzy grosze; mam obecnie cztery odmiany pigwy: Bereczki, Lescovac, Vranija i Miakkopłodnaja , drzewka są już dosyć duże , ponad 10-cio letnie , owocują obficie, prawie co roku.
Najlepiej wyrośnięte i najbardziej dorodne idą na nalewkę słodką z miodem lipowym, pozostałe przeznaczam na konfitury( 50% pigwa, 25%Antonówka i 25% grusza Bonkreta W.) i kompoty.
Pigwa jest też doskonała na kompoty ale łącznie z innymi owocami, takimi jak: jabłko, porzeczka czerwona, czy dereń jadalny. Oczywiście owoce ze skórką, tylko pokrojone i z usuniętymi gniazdami nasiennymi.
Witam,
Vader2
Czy z twojego doświadczenia pigwa Miakkopłodnaja rodzi faktycznie owoce miękkie, które można spożywać bezpośrednio z drzewa, czy nadal jest do owoc "przerobowy", i nie nadający się do bezpośredniego spożycia?

ps
Może koś inny z forowiczów ma tą odmianę pigwy, i może opisać swoje spostrzeżenia.
pozdrawiam
Pirat
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje o uprawie ,owocowanie

Post »

Pirat pisze:
vader2 pisze:Ja też dorzucę tutaj swoje trzy grosze; mam obecnie cztery odmiany pigwy: Bereczki, Lescovac, Vranija i Miakkopłodnaja , drzewka są już dosyć duże , ponad 10-cio letnie , owocują obficie, prawie co roku.
Najlepiej wyrośnięte i najbardziej dorodne idą na nalewkę słodką z miodem lipowym, pozostałe przeznaczam na konfitury( 50% pigwa, 25%Antonówka i 25% grusza Bonkreta W.) i kompoty.
Pigwa jest też doskonała na kompoty ale łącznie z innymi owocami, takimi jak: jabłko, porzeczka czerwona, czy dereń jadalny. Oczywiście owoce ze skórką, tylko pokrojone i z usuniętymi gniazdami nasiennymi.
Witam,
Vader2
Czy z twojego doświadczenia pigwa Miakkopłodnaja rodzi faktycznie owoce miękkie, które można spożywać bezpośrednio z drzewa, czy nadal jest do owoc "przerobowy", i nie nadający się do bezpośredniego spożycia?

Witaj
Moja Miakopłodnaja rodziła dopiero raz w zeszłym roku, niestety wielkiej różnicy w miękkości nie zauważyłem , w smaku tez nie odbiegała od innych. W tym roku zauważyłem, że na ten czas w stosunku do odmian takich jak Lescovac, Vranija, czy Bereczki ma wręcz gigantyczne już owoce na pędach, ponad trzy razy większe niż w/w odmiany. Nie wiem, jak będzie finalnie w czasie zbiorów, ale na te chwilę są naprawdę wielkie. Ja i tak nie spożywam pigw na surowo, traktuję je jako świetny owoc przerobowy. Co ciekawe, moja Miakopłodnaja nie rośnie samodzielnie tylko jest wszczepiona na Vraniji, a druga na Lescovac. Mimo wszystko uważam , że warto ją mieć. Jak chcesz to napisz na priva swój adres mejlowy, to wyślę Ci kilka fotek tej pigwy. Załączyłbym fotki na forum, ale już zapomniałem jak to się robi.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Czy taki meszek na owocu pigwy to normalne
Obrazek

Obrazek

Obrazek
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Tak, to nic złego nie jest. Zwykle taki meszek jest obecny zwłaszcza na młodych, niedojrzałych owocach. Z czasem ten meszek ulegnie starciu i powierzchnia owoców będzie gładka i błyszcząca.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Moja córka w wraz z ogrodem nabyła taka pigwe. Nigdy nie widziałam niedojrzalego owocu pigwy,więc się zdziwiłam jak to zobaczyłam na owocach. Dziękuję za odpowiedź
Asia
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Witam jakie odmiany pigwy polecacie?
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwa - informacje o uprawie

Post »

Ja mam Bereczki i jestem zadowolony z plonowania.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”