Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Malidomi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 maja 2015, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Podpowie ktoś amatorowi pomidorów?

Malidomi pisze:Proszę o podpowiedź co to takiego i jak z tym walczyć.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Radek2705
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 lip 2017, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Ostatnio dodałem zdjęcie pomidora w kropki, dzisiaj zauważyłem jesczcze na liściach brązowe uschniecia czy nadal jest to szara plesn. Ciągle coś się dzieje z moimi pomidorami. Dodam że są w foliaku, ostatnio spryskalem topsin m na brunatną plamistość . Pomocy
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Ta palm to wygląda jak ZZ ale nie jestem pewna . Natomiast te kropki na wczesniejsych zdjęciach ,to może być jakiś niedobór żelaza,albo bakterilozia
Asia
a najlepiej to widź w ten wątek i pogolądaj zdjęcia http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 42&t=52707
Malidomi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 maja 2015, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Oglądałem właśnie tylko się na tym nie znam, dlatego proszę o podpowiedź kogoś kto się na tym zna.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Radek2705 ten pomidor na ostatnim zdjęciu to widmowa plamistość owoców i jest symptomem tego, ze krzaki są porażone przez Szarą Pleśń.
Powiedz mi po co pryskałeś na Brunatną znalazłeś jakieś plamy?
Ta plama na liściu może być zarówno plamą ZZ jak i Szarej, nie jestem w stanie rozpoznać na Twoim zdjęciu.
Malidomi nie umiem powiedzieć co to jest, musiałabym zobaczyć więcej niż liście np cały krzak a potem ten fragment. Na teraz przychodzi mi do głowy tylko jakiś szkodnik ssący od spodu liścia.
Pelasiu myślę, że nie dłużej niż 10 dni, ale wszystko zależy od warunków pogodowych.
bologno nie mam doświadczenia z chelatem żelazowym więc tu Ci nie pomogę. Kwaskiem podlewałam kiedyś maksymalnie 3 razy w sezonie ale to było tylko raz kiedy na początku wegetacji nie zadbałam odpowiednio o pH gleby. Teraz traktuję to jako pomysł interwencyjny.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
bard4
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 wrz 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie Chełm Śląski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Witam serdecznie!
Kilkanaście dni temu forumowicze na podstawie wrzuconych przeze mnie zdjęć odmiany Bawole Serce zdiagnozowali suchą zgniliznę wierzchołkową (pomidory uprawianie w szklarni).
Zgodnie z zaleceniami zastosowałem oprysk samych owoców 0,5% roztworem saletry wapniowej (do tej pory 2 opryski w odstępach tygodniowych).
W załączniku umieściłem zdjęcie pomidora który ma największą plamę na wierzchołku (zdjęcie I), jeżeli chodzi o pozostałe owoce to ich kondycja jest całkiem niezła - część ma wierzchołki całkowicie wolne od choroby, na części są bardzo niewielkie zmiany.
Martwią mnie niestety dwa pomidory na których widoczne są odbarwienia na znacznie większej powierzchni (zdjęcie II).
Bardzo proszę o informację czy w ich przypadku nastąpiła propagacja SZW czy może jakaś inna choroba je dopadła?
Na liścia póki co nie zauważyłem żadnych zmian.

W imieniu kolegi, który uprawia pomidory drugi sezon prosiłbym również o diagnozę zmian widocznych na zdjęciu III.
Pomidory kolegi uprawianie w gruncie. Z tego co mi wiadomo w tym sezonie wykonał dwukrotny oprysk miedzianem.
Pozdrawiam i proszę o cenne uwagi.


Zdjęcie I
Obrazek

Zdjęcie II
Obrazek

Zdjęcie III
Obrazek
Awatar użytkownika
Fiolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 cze 2013, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomidory

Post »

POtrzebuję pomocy na moich pomidorach w szkalarni pojwiło się coś takiego , a są już dosyć spore pomidorki
Obrazek ,

Obrazek

Co to jest ? czym to zwalczać ? jakieś domowe sposoby na zwalczanie , czy chemiczne? Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Jeden oprysk, czy dwa saletrą wapniową nie wyleczy od razu suchej zgnilizny wierzchołkowej, ponieważ już w czasie zawiązywania owoców był brak wapnia. Trzeba by opryskiwać te już co zawiązane owoce, aby uniknąć w przyszłości ich do zapadnięcia na szw.
Radek2705
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 lip 2017, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Stwierdziłem brunatną plamistość po tym że liście miały żółte plamy z brązowymi w środku, wcześniej dodawałem zdjęcia i ktoś mi tak podpowiedział i też tak mi się wydawało. Powiem tak moje pomidory ostatnio zaczęły chorować jak nie żółte brunatne liście to kwiaty odpadają, to białe plamki na pomidorach , to uschnięte plamki na liściach . Nie wiem już za co się brać.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory

Post »

Zaawansowany niedobór magnezu. Oprysk 0,5% siarczanem magnezu
melody in home
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 lip 2017, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

bard4, ale o jakie zmiany Ci chodzi na zdjęciu nr III? O te skorkowacenia przy szypułce? To niedobór boru
pozdrawiam, Iwona
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Radek2705
Te wszystkie problemy wynikają z małego przewiewu. Mają w tunelu za duszno, za wilgotno .
Pomidory muszą mieć przewiew i dużo powietrza, nie mogą być w ciasnocie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
bard4
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 wrz 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie Chełm Śląski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

melody in home pisze:bard4, ale o jakie zmiany Ci chodzi na zdjęciu nr III? O te skorkowacenia przy szypułce? To niedobór boru
Tak chodziło mi o zmiany przy szypułce. Dziękuje za diagnozę.
W przypadku zdjęcia II jak rozumiem to SZW objęła swym zasięgiem większą część owoców?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”