Kiedy i jak nawozić?

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Nie zapominajmy, że nawożenie to tylko jeden z aspektów udanego kwitnienia, innym ważnym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła. Być może zadziałało tutaj po przeprowadzce również zmiana stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

norbert76 popieram Twoją wypowiedź. Dodatkowo uważam że nie ma czegoś takiego jak "wymuszanie kwitnienia" poprzez nawożenie. Moim zdaniem u barwla zadziałało zmiana stanowiska puls zmiana podłoża.
Można stymulować kwitnienie u zdrowej rośliny, ale nigdy wymusić.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

A ja mam kilka storczyków na jednym parapecie, nawożę i podlewam równocześnie wszystkie, ponieważ mają identyczne warunki. Jedne kwitną długo i obficie jak szalone, inne w tym samym czasie zdążą 2 razy wypuścić pędy i przekwitnąć. Uważam, że poza odpowiednią pasującą im pielęgnacją, dużo zależy od właściwości osobniczych samej rośliny, od jej predyspozycji genetycznych itd.

Oczywiście trafiły mi się także egzemplarze, które pomimo długo okresu wyczekiwania nie zakwitły w trakcie prawie 2 lat. Także moje podejście do kwitnienia jest już zweryfikowane. Optimistic fantazy kwitnie mi zawsze i wszędzie, na każdym oknie bez względu na warunki. Ten typ tak ma.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Dokładnie, poszczególne egzemplarze zachowują swoją indywidualność pomimo zapewnienia im identycznych warunków uprawy. Jeśli zapewniny storczykom podstawowe warunki uprawy, a dany egzemplarz będzie zdrowy to pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i tyle. Nie zapominajmy, że nie jesteśmy producentami roślin, którzy stymulują sztucznie kwitnienie, a tylko je uprawiamy. Nie ma gwarancji, że roślina w domu będzie identycznie kwitnąć jak ją kupowaliśmy. Dlatego odradzam jakieś specjalne nawożenie żeby wymusić kwitnienie oprócz standardowego, bo więcej zaszkodzimy, niż pomożemy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Chciałbym się podzielić swoimi wnioskami odnośnie nawożenia. A dokładnie czym nawozic. Niestety nie mam dużego porównania, ale od połowy maja stosuje nawozy Peters Professional BB i GM oraz PS. Oczywiście nie wszystkie na raz i każdego storczyka w zależności od jego potrzeb traktuje odpowiednio.
Po 1.5 mc stosowania jestem miło zaskoczona. ;:oj Wszystkie storczyki zaczęły puszczać nowe liście i przedłużać korzenie, jak i puszczać nowe korzonki. Miałam takiego starego skorczyka 3 liście na krzyż a w korzeniach cisza - i tak od 1.5 roku. Po 1.5 mc podlewania biedaka mam nowy listek i korzonki ruszyły.
Miałam kiedyś inny nawoz chyba florovitu ale dopiero ten dał im "kopa". Czy kwitnienie się poprawiło to ciężko mi powiedzieć, ale wiadomo, że ilość i jakość korzeni i liści przekłada się na jakość kwitnienia, więc pewnie na efekt trzeba poczekać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

A ja jako ciekawostkę podam fakt, że w zeszłym roku jednego storczyka w ogóle nie nawoziłem, a rósł i w tym roku na wiosnę nawet zakwitł. Wypuścił ładne duże zdrowe liście i korzenie. :)
Natomiast druga ciekawostka, byłem ostatnio w palmiarni w Krakowie i tam osoba, która opiekuje się storczykami powiedziała, że nawozu dają raz, dwa razy w miesiącu i... storczyki również rosną i kwitną.
Tak więc, z tym nawożeniem należy podchodzić z małym dystansem i nie musi ono obligatoryjne przy każdym podlewaniu, jak to wszędzie można wyczytać. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

oczywiście zgadzam się z Tobą. Sama nie daje za każdym razem, bo czasem z lenistwa nie chce mi się go rozrabiać i daje po prostu czystą deszczówkę. Jednak w niektórych przypadkach widać jest on potrzebny. W palmiarni to też pewnie bardziej korzystne warunki są i może storczyki nie mają takich potrzeb na nawóz jak w domu. No nic mi się Peters sprawdza jak na razie, zobaczymy jak będzie dalej. Może za jakiś czas będzie trzeba coś zweryfikować. Czas pokaże.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Po prostu nawożąc, trzeba uwzględnić że producent musi zarobić, a także to że są to epifity, więc nie są to żarłoczne rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
m_ucha
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 lut 2015, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Witam. Używał ktoś poniższego nawóz? Może ktoś coś o nim powiedzieć? Sprawdza się dla roślin kwitnących, jak i tych w fazie spoczynku?
Obrazek
Aktualnie od kilku nawożeń używam tego żelu, ale czy są efekty czy nie - trudno mi powiedzieć...

Obrazek
Kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno
Pozdrawiam
Justyna :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Używam tego ostatniego, myślę że nawozy niezależnie od producenta będą spełniać swoją funkcję. Bardziej istotne jest zapewnienie właściwego oświetlenia i wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

A jak dostarczacie wapień storczykom?
Z magnezem problemu nie ma, można psiknąć czasem siarczanem magnezu, ale wapień? Macie jakieś patenty?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Do deszczówki raz na jakiś czas do moczenia dodaje kranówki. Niektórzy do podłoża storczyków lubiących wapń dodają muszelki..
.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Trochę poczytałam i widzę, że każdy ma swój sposób..do prysznicowania kranówką całej rośliny włącznie. Wapień się słabo przemieszcza w roślinie to może ma to sens. Nie doczytałam, żeby ktoś stosował jakiś dolistny. Tak mi chodzi po głowie czy nie spróbować mrówczanem wapnia w płynie, najwyżej będę pierwsza :) Przećwiczę na zwykłym marketowym phalaenopsis
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”