Cięcie winorośli cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Cięcie winorośli

Post »

Cięcie zależy nie tylko od odmiany i prowadzenia jej ale jest jeszcze wiele innych czynników
Np obciążenie, nawożenie, rodzaj gleby, wielkość liści i gron, ilość gron na latorośli, ilość latorośli na łozie i ile łóz na pniu itd
per aspera ad astra
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Cięcie winorośli

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio- mod/jokaer.

ok czyli nie doktoryzuje się i niech rośnie jak rosło 10 lat:)
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Cięcie winorośli

Post »

Nie przejmuj się ja też nie wszystkich zasad przestrzegam
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli

Post »

dsk121 pisze:
kapitan pisze:Można wymyślać 2, 3 ..10 pieter tylko po co? Chyba tylko po to żeby było trudniej. Latorośle wyrosłe z dolnych ramion już pod koniec czerwca, będą ponad tym rusztowaniem i będą się nakładać na te co wyrosły z górnych ramion tworząc w górnej części gąszcz trudny do opanowania. Latorośle z górnych ramion w swojej wyższej części nie będą już miały podpór i będą się kładły we wszystkie możliwe strony zgodnie z kierunkiem wiatru.
Dlatego kierunkuję je na druty i wiąże, pytanie brzmi czy i które pnącza ucinać?
Moja powyższa wypowiedz nie była do Ciebie :wink:
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Cięcie winorośli

Post »

Czy łozy z owocującymi latoroślami prowadzone jako sznur jednoramienny Guyot-a powinienem usunąć zaraz po zebraniu owoców, czy termin cięcia od czego innego uzależnić? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli

Post »

Nie należy wykonywać takiego cięcia w okresie wegetacji krzewu. Zbiór gron nie oznacza końca wegetacji. Po zbiorze krzew wykorzysta wszystkie produkty fotosyntezy do jak najlepszego przygotowania się do zimy dlatego każdy zdrowy liść jest bardzo ważny.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Cięcie winorośli

Post »

Ma ktoś może doświadczenie z Einset Seedless. Jak to jest z owocowaniem i przestrzelonymi gronami. Rok temu gdy sadzonka mała ok 4 lat miała jedno gronko z którego zrobiły sie rodzynki. w tym roku było kilka ale nieduże przestrzelone. Czy za rok powinno być już lepiej czy ta odmiana tak ma. Owoce bardzo smaczne. co zrobić by poprawić owocowanie? Czy przyczyną może być krótkie ciecie?
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Cięcie winorośli

Post »

Heja tylko zaznaczam wątek
:)
Awatar użytkownika
Sylwia88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 cze 2017, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Winorośl - jak uratować

Post »

Witam serdecznie. Niedawno nabyłam działkę po właścicielu, który przez kilka lat nic na niej nie uprawiał. Winorośl rosła sobie jak chciała, nie była przycinana. Chcę z nią zrobić porządek i doprowadzić do stanu, w którym wypuszczała by owoce. Natomiast jest chyba w złym stanie. Winorośl ma 25 lat, są przy sobie 3 korzenie idące z ziemi, jest zbudowany stelaż na którym pokrywa "dach" (teraz to już tylko same suche gałęzie) i wychodzi dalej do pobliskiego drzewa aż do samej korony na wysokość około 12 metrów w górę :shock:
Deski na zdjęciach będę wyrzucać i następnie o winorośl chcę zadbać.
Może pokażę zdjęcia, bo nic nie jest w stanie jej opisać lepiej:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy będzie trzeba wykonać cięcie radykalne aż do samego pnia, czyli ściąć całą górę liści i wszystkie te suche gałęzie? Proszę o pomoc i wskazówki, z góry dziękuję ;:180
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cięcie winorośli

Post »

Ciężka sprawa.
Przede wszystkim czy zależy Ci na tej winorośli?

Bo- pasowałoby ją ściąć prawie do zera. Po czymś takim ze dwa lata miną nim ona przyjdzie do siebie.

Nie wiem czy nie lepiej posadzić coś nowego?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Cięcie winorośli

Post »

Witam,a ja bym ukorzenił kilka łuz metodą Kapitana i wtedy ściąć stary krzew
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Cięcie winorośli

Post »

jokaer pisze:Ciężka sprawa.
Przede wszystkim czy zależy Ci na tej winorośli?
I to jest podstawowe pytanie. Czy to jakaś dobra odmiana warta zachodu, jeśli tak to ja też bym proponował wyciąć w całości jak pisze Jola, z jednym małym ale. Drugie zdjęcie choć jest niewyraźne i nie wiem czy ja dobrze widzę, że u podstawy wyrastają młode odrosty, jeśli tak to po wycięciu całej tej plątaniny przy samej ziemi, z tych młodych pędów latorośli próbowałbym odnowić cały krzew.
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Sylwia88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 cze 2017, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie winorośli

Post »

jokaer pisze:Ciężka sprawa.
Przede wszystkim czy zależy Ci na tej winorośli?

Bo- pasowałoby ją ściąć prawie do zera. Po czymś takim ze dwa lata miną nim ona przyjdzie do siebie.

Nie wiem czy nie lepiej posadzić coś nowego?
Dziękuję za odpowiedź.
Zależy pod tym względem, że fajnie osłania działkę od ścieżki i innych działek, chciałabym zostawić taką ścianę z winorośli, ale i tak będzie trzeba ściąć te gałęzie, a żeby ściąć suche gałęzie - trzeba zlikwidować te z liśćmi i koło się zamyka. Nie wiem jaka to jest odmiana, dlatego nie wiem jak cenna jest ta winorośl. Skoro przetrwała tyle lat bez pielęgnacji, to chyba jakiś gatunek dobrze przystosowany do pogody w Polsce itd. A czy da się dowiedzieć jaka to odmiana po wyglądzie liści?
swistak pisze:Witam,a ja bym ukorzenił kilka łuz metodą Kapitana i wtedy ściąć stary krzew
Dzięki za podpowiedź. Nie znałam wcześniej tej metody, widziałam, że tu na forum są wskazówki jak to się robi. Najpierw dobrze by było dowiedzieć się jaka to odmiana i pewnie nie pozostanie nic innego jak ściąć.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”