Borówka amerykańska: brązowienie i zasychanie liści, pędów

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Moim zdaniem jej już niewiele pomoże, na moje oko prawie uschła, nawóz pomijam.
Ok 3 tygodnie temu to jak pamiętam upały były, rozluźniłeś/aś korzenie? nawodnione były przed sadzeniem?
predii
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 cze 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Sucho na pewno nie miała. Otwory oczywiście są podlana byla siarczanem amonu 5% ok 0,5 litra a dodatkowo zauważyłem że w korzeniach były kuleczki nawozu wolno działającego więc póki co to obstawiam przenaworzenie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Rozluźniłeś korzenie?
predii
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 cze 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Korzenie rozluźnione, torf był wymieszany z nawozem przed sadzeniem 2 tyg po posadzeniu były podlewane ok 0,5l siar amonu 0,5% 25g na 5l drugi krzak identycznie traktowany żyje i rośnie ladnie
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Susza fizjologiczna, ugotowane korzenie..przyczyn wiele, teraz to bez znaczenia. Możesz dać mu szansę sadząc go w grunt w torf (z wiadra) w jakimś jasnym, w miarę przewiewnym miejscu, ale z dala od słońca. NIC NIE OBCINAJ ani nie usuwaj.
Nie powinno się nawozić w pierwszym roku po posadzeniu, krzak w doniczce ze szkółki ma tego dobra wystarczającą ilość. Poza tym przechodzi duży stres po zmianie warunków, musi mieć czas żeby się zaaklimatyzować.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Dla mnie te liście wyglądają na zagłodzone. Nadmiar azotu to najpierw liście stają się ciemnozielone a później zasychają od zewnątrz do środka. Te liście wyglądają jak jesienią kiedy borówka się ich pozbywa. To by trzeba zrobić analizę gleby żeby sprawdzić co tam si e wydarzyło z nawozami albo dokładnie obejrzeć korzenie czy jakiś czort nie podgryzł.

pelikano11 ja wszystkie rośliny nawoziłem w pierwszym sezonie i dzięki temu dużo urosły. Trzeba tylko przestrzegać zalecanych dla danej wielkości rośliny dawek.
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Mam prośbę o pomoc. Coś takiego dzieje się z moją borówką. Schnie w błyskawicznym tempie. Dodam, że pozostałe nie mają żadnych objawów. Zdjęcie poniżej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Odmiana Bluejay, stanowisko mocno słoneczne, jak myślicie co to jest:

Obrazek

Poparzenie słoneczne? Grzyb?
Widzę że kolega wyżej ma taki sam problem.
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Już nie pamiętam dokładnie ale może to być również Bluejay.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Borówka amerykańska: brązowienie i zasychanie liści, pędów

Post »

Proszę o identyfikację choroby.

na mojej borówce pojawiły się takie suche, zwinięte liście. Pod krzak sypie dedykowany nawóz i podlewam nie wiem czemu takie coś pojawia się na niektórych gałązkach ? Co to może być?

Obrazek
=============
Płeć: Męszczyzna
KorgielGo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2017, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska: brązowienie i zasychanie liści, pędów

Post »

Witam,
Proszę o zdiqgnozowanie moich krzaczkow. Posadzone w zeszłym roku na przygotowanym kwaśnym gruncie. W tym roku umierały jedna po drugiej. Czy jest szansa żeby coś nich jeszcze było czy powinnam zakupić nowe, jeżeli tak to jakie polecacie. Zdjęcia poglądowe w załącznikach, pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kubas21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 wrz 2013, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Borówka amerykańska: brązowienie i zasychanie liści, pędów

Post »

witam a moje borówki tzn mam 8 krzaków od 6-7 lat zawsze były średnie ale wytrzymywały nagorsze upały i owocowały . Trzy lata temu były przesadzone ze zbyt cienistego miejsca w większe słońce dostały po worku ziemi i co?W tym roku zauważyłem, że jeden usechł jeszcze zanim zaowocował na drugim i trzecim właśnie zauważyłem skręcanie się i usychanie liści?Nie wiem co to może być? wody u nas (lubuskie) na razie chyba nie brakuje a nawet jeśli to i tak podlewane?nawożone były 2-3 razy w odstępach miesięcznych wieloskładnikowym granulatem typowo do borówek?Dawka jak wskazania na opakowaniu podana pod sam korzeń?w załączeniu zdjęcia z góry dzięki za wszystkie sugestie
Obrazek
diterus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 gru 2014, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zółknięcie liści borówki

Post »

Dzień dobry.

Od kilkunastu dni zauważyłem marnienie mojej borówki amerykańskiej. Roslina jest na bieżąco nawożona granulkami dla borówek i podlewana codziennie. Mimo to liście zaczynają jej żółknąć a jagody są bardzo małe (zdjęcie). Doświadczonych ogrodników proszę o sugestie, jak uratować krzaczek?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/eabfb6f57c8d173d
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”