Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Serdeczne dzięki, mam co czytać.

Znajdę tam sugestie odnośnie żwirku, jaki byłby najlepszy?

Mam jeszcze jedno pytanie - czy do tak przygotowanej mieszanki mogę przesadzić, prócz tych sukulentów z tego wątku jeszcze innych nieszczęśników posadowionych w zwykłej, ciężkiej (uniwersalnej) ziemi, czyli:
- Opuncję (nie wiem, jaka odmiana, postaram się niedługo wrzucić zdjęcie do identyfikacji)
- Gasterię
- Znalezionego maleńkiego grubosza
- Wilczomlecza ze zdjęcia poniżej? (Wilczomlecz jest świeżo przesadzony do ziemi uniwersalnej)

Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

1. Co do żwirku, masz odpowiedź Tomka.
2. Wilczomlecze nie mogą rosnąć w uniwersalnej, ani żadne inne sukulenty. Tego wilczomlecza będziesz musiał teraz znów przesadzić.
Użyj proporcji około 1:2 (ziemi do sukulentów - najlepiej jeszcze dodatkowo przesianej w stosunku do żwirku).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jestem bardzo rozczarowana, obeszłam trzy sklepy ogrodnicze i w żadnym nie było żwirku! Był tylko tłuczeń na alejki i keramzyt, oraz perlit. :(
W desperacji poszłam do zoologicznego po taki do akwariów - okazało się, że sklep zlikwidowano. Co za pech.
Pozostaje Castorama albo jakiś inny duży budowlany market.
Czy tam jest szansa dostać?

Dlaczego przesiewać ziemię?
Czy dobrze rozumiem - 1 część ziemi 2 części żwirku?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dla sukulentów: 1 część (ok 30%) ziemi, pozostałe dwie (60-70%%) frakcja nieorganiczna (można połączyć - żwirek, gruby piasek, agroperlit, drobniutki keramzyt, seramis, pemza, czy co tam jeszcze w ręce wpadnie).
Dla kaktusów: ciut mniej ziemi, więcej reszty.
To dotyczy tzw. uniwersalnej, bo jak masz dedykowaną do kaktusów, to trochę mniej składników nieorganicznych.
Jak w 'ziemi' nie ma kawałków, to ja nie przesiewam.
A żwirek w małych ilościach w zoologicznym, albo jak potrzeba dużo - na składzie budowlanym.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki, to idę znów na zakupy, myślę, że już sobie podstawy przyswoiłam, zastanawia mnie jeszcze konieczność płukania i prażenia żwirku i piasku.
Wypłukać nie problem, z wyprażeniem mogę mieć kłopot, ale jeśli trzeba - coś wykombinuję.

Ehhh... że też wcześniej nie trafiłam na to forum - tyle cennych informacji. Ocalałby wiele roślinnych istnień, teraz widzę jasno wszystkie błędy.
A co najgorsze - porady niektórych osób z kwiaciarni np. Posłuchanie ich było przepisem na klęskę :( Szkoda gadać...
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja bym sobie płukaniem a zwłaszcza prażeniem głowy nie zawracał, to nadmiar ostrożności stosowany głównie do podłoża do wysiewów. Ale i tam nie jest to konieczne.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Co za ulga, chętnie sobie daruję, i tak mam już dość, obeszłam kilka sklepów ogrodniczych i pojechałam do Castoramy, bo żwirku nigdzie nie było.
A co w Castoramie? NIC!!!
Grys marmurowy w różnych rozmiarach, głównie dużych i wielkie kamulce. Szok. I piasek do piaskownic w wielgachnych worach. Mokry.
Kamulce różnej maści w worach też mokre. Wszystko mokre. Po co?! Żeby nikt nie mógł podnieść takiego wora choćby do wózka? :shock:

Ostatnią deską ratunku okazał się zoologiczny, gdzie wydałam więcej na żwirek do akwariów, niż na same rośliny. A ile się nadźwigałam mokrego dziada (nie można sprzedawać suchego?!).

Jakaś mania z tą mokrością. Nie łatwiej transportować suchego?


Nie mam siły na przesadzanie. Zresztą - i tak wszystko za mokre, aż woda kapie z worków, a musi być suche do sadzenia, prawda? A przecież ziemia do kaktusów - też mokra... ;:222
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Wszystko sobie przemieszaj i zostaw, wyschnie.
To ile Ty tego żwirku kupiłaś?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Kilka opakowań, bo mam do przesadzenia jeszcze inne rośliny prócz nowych nabytków, w tym sporą opuncję i gasterię, a także wilczomlecz, co rośnie jak na drożdżach, planowałam tez dokupienie kilku sukulentów. Teraz nie wiem, czy dokupię, zraziła mnie trudność w kupnie czegoś tak, wydawałoby się prozaicznego, jak żwir.
Woreczki były ciężkie, ale małe, bo podana waga w kg, mokrego żwiru, dała niewielką objętość tak naprawdę, no i tak się nazbierało jakoś, a nie mam sił ani pomysłów, gdzie szukać, byłam pewna, że kupię żwir od ręki w każdym ogrodniczym sklepie!

A co ciekawe, sprzedawca proponował mi żwirek drobniutki i czarny innej firmy, o dziwo suchy, ale 5-krotnie droższy, mówił, że on sam go używa do kaktusów właśnie. Niestety, albo stety - nie było mnie stać ma mały woreczek za prawie 30zeta.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Za całkiem sensowny woreczek żwirku płacę w zwykłym zoologicznym 3-4zł (w sieciówkach zoologicznych jest "ładniejszy" ale kosztuje 5zł. Jeżeli chodzi o budowlane, to w Brico znalazłam niezły). Do tego dochodzi drugie tyle, albo półtoratyle piachu, trzecie tyle agroperlitu i czwarte tyle ziemi. To wszystko daje razem całkiem sensowną ilość podłoża.
Można tez domieszać keramzyt (taki drobniutki). Kupowałam niedrogo przez internet, sprzedają ci, którzy zajmują się hydroponiką.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Liczyłam właśnie na znane od dawna dwa zoologiczne w mojej okolicy, ale nie wiedziałam, że zostały zlikwidowane i kupiłam w jakimś wreszcie znalezionym i nie najtańszym niestety :/
Może mogłam poszukać dłużej, spędzić na tym kilka kolejnych dni, ale miałam już dość. Piachu też nie mam skąd wziąć, w Castoramie były ogromne wory.
Postanowiłam zrobić mieszankę tylko ze żwirku i ziemi ogrodniczej, w proporcji 70/30. Jeśli wyjdzie mi za mało mieszanki, dokupię perlit. Keramzytu odrobinę mam, ale po 1). jest 1cm a po 2). doczytałam, że ma zasadowy odczyn, a ja i tak mam mocno zasadową wodę.
Ewentualnie podkradnę coś z jakiejś piaskownicy, w razie braków (ale to już naprawdę w razie skrajnej desperacji).
Dziś mi było blisko do tego stanu :/

Ehh..
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Piaskownice - absolutnie nie :!:
Ja bym Ci jednak radziła część żwirku zamienić na agroperlit.
Najważniejsze, żeby ziemia była przepuszczalna, a dorzucać wszystkiego możesz spokojnie na oko, to nie apteka :wink:

Pemza jest obojętna 8-) i stosunkowo niedroga. Zobacz np. na allegro.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

OK, więc przejdę się po agroperlit, na szczęście jest przyjemnie lekki i widziałam w pobliskim ogrodniczym 3 rozmiary worków.

Tak planowałam na oko właśnie, ale mniej więcej na takie oko jak podałam - więcej żwirku mniej ziemi.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”