Podkładki pod jabłonie

Drzewa owocowe
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Pomidek pisze:Pamiętaj, że największe owoce osiągniesz na podkładkach m9 i antonówce. M26 jest najbardziej uniwersalna ale owoce są trochę mniejsze.
Faktem jest że współczesne owoce z handlu są czasem gigantyczne, tylko czy to potrzebne?
Booskop na M26 rośnie duży. Przerwać zawiązki w razie potrzeby - wystarczy. Na P2 też duży.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Mi się wydaje, że różnica jest widoczna ale pewnie też wszystkie odmiany tak reagują.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Pomidek, widoczna - ok, 10%? 20%? Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony z M26 i nie przeszkadza mi że jednym jabłkiem nie obskoczę śniadania i obiadu ;) Nie zwracałem na to uwagi czy jabłka są odrobinę mniejsze, dlatego się zdziwiłem i zapytałem czy wystarcza przerywanie - bo ja mniejsze owoce składałem na karb zbyt dużej ilości owoców.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

To wnioskuję, że na M26 warto by zaszczepić Zorzę?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Nie wierzę w prawdziwość stwierdzeń w rodzaju - ta podkładka zwiększa owoce, a tamta zmniejsza. Bo brakuje określenia warunków eksperymentu, czy są one jednakowe?
Przypuszczam że w podobnych warunkach, na średniej glebie, wszystkie wymieniane podkładki dadzą podobnej wielkości owoce. Jeśli jednak jedną z nich umieścimy na nawadnianej i silnie nawożonej parceli, przerwiemy zawiązki i będziemy pryskać, to te owoce będą na pewno duże.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Ja rozumiem że sama podkładka ma zmieniać wielkość owoców. Na tych samych warunkach odpowiednich dla obydwu podkładek. Bo trudno mówić o sensownym porównaniu jakiegoś m9 z a22 na piachu w okolicach Bełchatowa. Kiedyś czytałem że m26 może powodować drobnienie owoców np szarej renety. Jednak było to dość lakonicznie opisane.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Tak właśnie.
M9 i P22 na piachu najpewniej wypadnie po kilku latach, a na wyrośniętym drzewie rzeczonej Szarej Renety zaszczepionej na siewce Antonówki, przerzedzanie zawiązków brzmi jak fikcja. Na M9 lub P2 - jak najbardziej można to zrobić, dlatego owoce na nich będą większe i łatwiejsze będzie utrzymanie regularnego plonowania.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Obrazek
M27 w pełni sezonu. Rośnie nawet dobrze, choć mszyce ją uwielbiają parcha jak widać też złapała na liściach. Zastanawiam się czy ją szczepić, gdyż mam dwie sztuki.
Obrazek
M26 jak widać przyrosty większe niż u M27 mszyce nie oblegają jej aż tak i nawet na liściach parcha ne widać. Dodatkowo ma bardzo ładny kolor ciemnej zieleni. I jej oczko wszczepię w koronę starych jabłoni, gdyż kuszą mnie jej owoce klik W tle widać drugą i one posłużą mi jako matecznik.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Witam czy mógł ktoś mając jabłoń antonowke wysłać mi pestki bo w okolicy mnie nikt nie posiada?
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Kamil, wstawiłeś zdjęcie jabłka , które urosło na M26.
Z wyglądu ładne. Może wiesz, jaki ma smak, oraz jaka jest pora dojrzewania.
Rośnie u mnie pewnie już trzeci rok i zastanawiam się , czy ją zostawić.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Tego dokładnie nie wiem ale sądząc po opisach, to pewnie zimowe, gdyż M26 zaczyna i kończy wegetacje późno. Dlatego chciałbym doczekać się owoców ze swoich i sprawdzić organoleptycznie smak, tylko muszę wszczepić wiosną w koronę dorosłej jabłoni, bo w tym roku okulizacja nie wyszła. Natomiast na tej stronie znajdują się zdjęcia większości popularnych podkładek, ich kwiatów i owoców nawet jest 3 podkładki z serii P :)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
jagusia111

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Na m26 mogą być zarówno odmiany wczesne czyli letnie jak i wczesno i późnojesienne. Termin zbioru zależy od odmiany, a nie od podkładki. Na poszczególnych podkładkach różnica w dojrzewaniu może być około 10 dniowa.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Jagusia , nie zrozumieliśmy się.
Mnie i Kamilowi chodzi o owoce które wyrosną na jabłonce-podkładce M26.
Jeśli podkładka nie zostanie zaszczepiona, tylko kilka lat będzie rosła, to
w końcu jakieś jabłuszka urodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”