Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Justysiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2017, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną

Post »

Witam,

Mam nadzieję, że dobrze umieszczam swój post.. Posadziłam 20 tuj około 2 tygodnie temu, większość żółknie i wygląda na uschnięte.. Proszę o radę co mogę zrobić żeby je uratować jeśli jeszcze nie jest za póżno..Na początku dużo je podlewałam bo tak mówili w szkółce, ale chyba przelałam bo tam ziemia jest trochę gliniasta w niektórych miejscach.. ogólnie wykopany jest rów i wsypana dobra ziemia, w dołki też była wsypana dobra ziemia, na to agrowłóknina i kora..dziś kupiłam preparat zakwaszający ziemię, ale nie wiem czy to pomoże, jestem laikiem w tym temacie i nie chce działać w ciemno a muszę je uratować bo sporo kasy i pracy w to włożyłam a to moje drugie podejście :( drzewka ze szkółki o dobrej opinii kopane z gruntu więc powinny być ok. Proszę o radę. Może powinnam zdjąć tą tkaninę? i zostawić tylko korę?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Brązowiejące tuje smaragd

Post »

Na pierwszym zdjęciu podobny objaw na igłach sosny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną

Post »

Zbyt późny o co najmniej dwa miesiące termin na sadzenie roślin kopanych z gruntu.W maju można sadzić tylko z doniczek. Słońce je zbyt szybko wysuszy, a zalewanie korzeni tylko sprawę pogarsza pod tą włókniną.
Justysiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2017, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną

Post »

aha, tego w sklepie mi nie powiedzieli...a można je jeszcze jakoś ratować? ściągnąć włókninę i coś jeszcze mogę zrobić? a jak ściągnę włókninę to wysypać korę czy też nie?
poshbilly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 maja 2017, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Czy możliwe jest, że tuje przemarzły podczas majowych przymrozków (-7 przy gruncie)?
Stąd niektóre gałązki zbrązowiały...
Jeden ogrodnik twierdzi, że zdążyły puścić soki, a przymrozek był na tyle duży, że poparzył niektóre gałązki.
Trochę mi się to klei, bo brązowe przebarwienia pojawiły się na tych nieosłoniętych, na przeciągu, a wszystkie znajdujące się bliżej domu w zaciszu są bez uszkodzeń.
Co o tym sądzicie?
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Tuja usychajace koncowki

Post »

Zerknij czy nie ma jakiś robaków. Jeśli gałązki usły a od środka widać nowe pędy, to rozważyłbym obcięcie tych uschniętych aby doświetlić nowe :)
:)
jagusia111

Re: Usychające tuje

Post »

A mnie sąsiad opryskał tuje rundupem. Przyszedł pryskać kiedy był silny wiatr i opryskał swoje chwasty i moje tuje. Od dołu były zasłonięte drewnianym płotkiem więc do wysokości płotka są ok, a to co wystawało nad płotek położyło się już na płasko. Te co dostały mniej może dadzą radę bo walczą, a dwie największe i najładniejsze najwyraźniej padną. Hodowałam je od szczepki. Miały już trzy lata. Ech, musiałam się wyżalić ;:202 .
Mateo92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 maja 2017, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szmaragd- wysycha :(

Post »

Witam Forumowiczów !

Pilnie potrzebuje Waszej pomocy ! W tym roku posadziłem kilkanaście Tui Szmaragd.W sklepie poprosiłem Pana , by od razu dobrał mi dobrą ziemię do nich(nieważny koszt ziemi). Posadziłem i wyglądały pięknie, ale do czasu. Jakieś 3 tygodnie temu zaczęły mi lekko brązowieć gałązki, a po czasie schły. Znajomy powiedział, że taka kolej rzeczy i że tuja po posadzeniu musi wychorować, przyjąć się. Troszkę mnie to uspokoiło, dlatego też oderwałem te zeschnięte i zacząłem je obserwować. Niestety schną i inne... Życie ktoś się z tym spotkał ? Jakieś porady ? Nie używałem na razie żadnego nawozu i zastanawiam się czy to nie był błąd. Czekam na porady od ekspertów ! Pozdrawiam
spoon
50p
50p
Posty: 52
Od: 2 lut 2013, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kutno

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Moje nowo posadzone (w marcu) też tak wyglądają. Tam gdzie bardziej wiało są brązowe, a te osłonięte całe zielone, myślę że przemarzły. Ale z tych brązowych już wyrastają zielone końcówki :)
poshbilly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 maja 2017, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) brązowieją

Post »

To tak jak u mnie - też z tych brązowych zaczynają wyrastać zielone igiełki :)
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żywotniki (tuje) brązowieją

Post »

Macie pomysł co się dzieje z moimi Tujami?

Obrazek

Obrazek

Dzieje się tak od strony północnej, wysokość drzewek 150 cm, trzeci sezon od posadzenie, wcześniej żadnych problemów.
Podsypałam nawóz przeciw brązowieniu, ale jak widać brak efektu.
spoon
50p
50p
Posty: 52
Od: 2 lut 2013, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kutno

Re: Żywotniki (tuje) brązowieją

Post »

Jeśli pojawiło się to po kwietniu/maju (przymrozki) to patrz poprzednie posty.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żywotniki (tuje) brązowieją

Post »

Dzięki za odpowiedz, może masz rację, że przymrozek je trochę ściął.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”