Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
michal79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 mar 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Shit. Tak to jest jak się zaczyna. Mam nadzieję i tak polepszyłem staruszce sytuację. Pobrałem już kiełki do zaszczepienia za parę sezonów. Tylko monitorować, czy jakoś zadziałać z tymi moimi błędami?
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziękuje za odpowiedź.
ERNRUD pisze:trzeba by zaszczepić je wiązaniem żywym.
Wiązaniem żywym - czyli ? Chodzi o okulizację w połowie czerwca żywym oczkiem?
Prosiłbym o jakieś szczegóły jak to się robi, ewentualnie link do strony z wyjaśnieniem.
Szczepić centralnie w środku miseczki?

Nie nie ma na zdjęciach cementu. Farba emulsyjna z miedzianem 50WP.

Nie do końca zrozumiałem co się tyczy orzecha. To co na pierwszym zdjęciu orzecha wyczyściłem. Niestety nie cale bo jest za wąsko w dół jak i w górę. Nie mogę ręki włożyć. To co się dało wybrałem łyżką. Dużo tam było tkanki miekkiej, trocin itp. Dużo robactwa typu prosionki. Ogólnie dzióra zrobiła się dość duża. Była mokra w środku. Zrobiłem wylot wody (ale nie wiem czy nie za wysoko).

Wątek prześledziłem i często pojawia się DREWNOCHRON.
Problem w tym że na półkach sklepowych pod tą marką kryją się różne rzeczy, m.in. impregnat extra, lakiero-bejca, lakiero-bejca żelowa, lakier, lakiero-bejca extra, lazura do drewna, pokost lniany, impregnat gruntujący, lakier jachtowy.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
michal79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 mar 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

mathun pisze:Dziękuje za odpowiedź.
Wiązaniem żywym - czyli ?
Zgaduję, że chodzi o coś takiego:

https://images67.fotosik.pl/1076/e86de3b53ed70253.jpg
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziwna sprawa. Wszyscy używają i polecają ale chyba nikt nie wie co to jest ten DREWNOCHRON :)
Czas leci dlatego bardzo bym prosił o podzielenie się wiedzą tych którzy w wypowiedziach polecali ten "specyfik".
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Przepraszam, nie miałem czasu odpowiedzieć. michał79, funaben na miękkim drewnie w ubytku zacznie odpadać, więc i tak trzeba będzie go zdjąć.
mathun, jako drewnochron podaje się impregnat extra. Żadne bejce, bo preparaty tworzące tego typu powłokę mogą tylko pogorszyć sprawę, a ponadto są bardzo nietrwałe. W ogóle bardzo ważne jest, aby stosować go na drewnie tylko znacząco oddalonym od żywych tkanek. Orzech miał tą miseczkę? Myślę, że trzeba to tak zostawić, ale pilnować do końca życia statyki tego drzewa.
Żywe wiązania - Bridge Grafting. Polega to na wszczepieniu w literę T obu końców zraza poniżej i powyżej rany/ubytku przed rozpoczęciem wegetacji drzewa (najlepiej marzec). Można też kłaść oczko w sierpniu i wyprowadzać z niego w kolejnym sezonie pomost, ale to podwójna robota. W przypadku orzecha założenie takiego wiązania będzie niestety ekstremalnie trudne, więc dlatego polecam zostawić to w stanie obecnym.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD pisze: mathun, jako drewnochron podaje się impregnat extra.
... W ogóle bardzo ważne jest, aby stosować go na drewnie tylko znacząco oddalonym od żywych tkanek. Orzech miał tą miseczkę? Myślę, że trzeba to tak zostawić, ale pilnować do końca życia statyki tego drzewa.
Dziękuję za informację.
Tak orzech miał tę miseczkę. Impregnat będzie chronił przed robactwem?
To może chociaż przy okazji impregnowania ubytków impregnować miseczkę co jakiś czas?
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ale miseczka jest otoczona żywą korą, prawda?! Tam nie wolno stosować impregnatów. :!: Tam w ogóle nie ma żadnego ubytku ani martwicy. Wcale tego nie ruszaj. ;:186
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD pisze:Ale miseczka jest otoczona żywą korą, prawda?! Tam nie wolno stosować impregnatów. :!: Tam w ogóle nie ma żadnego ubytku ani martwicy. Wcale tego nie ruszaj. ;:186
Prawda. Nie będę ruszał. Tylko od czasu do czasu przeczyszczę z tego co naleciało. Dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
virtuals
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 cze 2017, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam serdecznie.
Mam na działce okazałą brzozę, ktoś kiedyś najprawdopodobniej próbował ją wyciąć bez zgody bo widać zabliźnione nacięcia na korze i też chyba czymś ją podlał dlatego zaczęła od środka obumierać i teraz jest tam ona spróchniała mniej więcej do wysokości 1,8 m i tu moje pytanie czy i jak mogę coś zrobić żeby ją uratować, na razie z zewnątrz tam gdzie nie ma już kory pomalowałem wapnem do bielenia drzewek a potem obłożyłem gliną, w środku gdzie mogłem na razie sięgnąć częściowo usunąłem miękkie spróchniałe kawałki żeby trochę osuszyć i zastanawiam się co teraz mogę dalej z tym zrobić. Proszę o jakąś podpowiedz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

virtuals
Zanim Ci jakiś specjalista odpisze możesz śmiało wyczyścić łyżką/wozówką dokładnie tkankę miękką ze środka.
Ciężko po zdjęciu stwierdzić, ale upewnij się że jest dobry odpływ (może na zewnątrz trzeba zdrenować). Woda po deszczu nie powinna stać w środku, powinna być dobra cyrkulacja powietrza.

Co do pozostałych spraw to poczekaj aż inni Ci odpiszą, domyślam się że ktoś poleci drewnochron do wewnątrz.
Ważne żeby przed impregnowaniem zabezpieczyć krawędź kulasa emulsją (żeby Ci się niechcący nie maznęło impregnatem w tym miejscu) - to gdzieś przeczytałem i wydaje mi się bardzo ważne, bo mi się maznęło po kulasie nie zabezpieczonym.
Ktoś z mądrzejszych ode mnie podpowie Ci jeszcze czy nie trzeba zastosować wzmocnień.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Wspaniała brzoza. To naprawdę stary okaz. Brzozy rzadko osiągają takie rozmiary. Jestem ciekaw obwodu pnia. :)

Z chirurgią brzóz to jest tak naprawdę osobna historia. Ciężko dobrać standardową metodę leczenia. Ich drewno jest bardzo delikatne i twardą chirurgią możemy narobić naprawdę sporo szkód. Problem leży w dwóch sprawach; brzozy bardzo słabo kalusują i tworzą bardzo niewydajne bariery fenolowe. Stąd silna ingerencja w tkanki podczas chirurgii może spowodować zwiększenie zasięgu zgnilizn.
Wybranie miękkiego próchna jest oczywiście czymś, co trzeba zrobić, ale drążenie odpływów i wyrównywanie ubytku ograniczyłbym tutaj do minimum.

Sam pomysł z gliną, nie chcąc pisać, że XIX wieczny, nazwałbym alternatywnym. 8-) Tak naprawdę wiele to nie pomoże, ale nie powinno też szczególnie zaszkodzić.. A może potencjalnie ta powłoka ochroni przed inwazją owadów drewnożernych.. No bądźmy dobrej myśli.

W przypadku brzozy nie polecam drewnochronu, bo po prostu ma za delikatne tkanki. Jest rozpierzchłonaczyniowa, mogłaby szybko przetransportować toksyny tam, gdzie sobie nie życzymy i spowodować martwice w zdrowych dotąd fragmentach pnia.

Jednocześnie muszę też zaznaczyć, że brzoza w tym wieku z takimi uszkodzeniami pnia jest już w fazie terminalnej i nie ma sensu łudzić się na to, że będzie w spokoju żyć wiele lat. Przy mocniejszym podmuchu może polecieć, ale to zależy oczywiście od ciężaru korony.

W jakim stanie fizjologicznym jest w ogóle to drzewo?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
virtuals
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 cze 2017, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam serdecznie

Przepraszam że dopiero odpisuje ale wyjeżdżałem i nie miałem jak zajrzeć na forum, od razu dziękuje za podjęcie tematu mojej brzozy, przeczytałem wcześniej na tym forum o metodach leczenia drzew poprzez zastosowanie drewnochronu i innych metod, ale z uwagi na to iż to inne drzewo nie chciałem ryzykować podjęcia błędnych kroków, natomiast co do tej gliny i wapna to na razie profilaktycznie chciałem coś zrobić bo znalazłem przy drzewie zakopane w ziemi może ze 30 jakichś takich białych z brązowymi główkami robaków grubości małego palca długości ze 2 - 3 cm, zapomniałem zrobić zdjęcie :-(, jeśli chodzi o kondycję drzewa to wydaje się że jeszcze w miarę dobrze się trzyma, spadają oczywiście suche gałązki co jakiś czas, rosną ze dwa lub trzy skupiska pasożytniczej jemioły i tak ogólnie poza tymi ubytkami kory i próchnem w środku drzewo chce żyć, dlatego chcę coś zrobić żeby mu pomóc. Drzewo w całej okazałości.

Obrazek

Proszę podpowiedzieć mi czy coś mogę zrobić żeby ograniczyć dalsze powiększanie się próchnicy oprócz pozbycia się już istniejącej, czy na razie mogę też w środku zastosować wapno żeby szkodniki nie powodowały dalszych szkód, czy to bardziej wina jakichś patogenów i wapno nic tu nie pomoże. A jeśli chodzi o fragmenty pnia bez kory czy mogę je pomalować farbą emulsyjną, bo niestety glina po paru deszczowych dniach się wypłukuje.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Można delikatnie podziałać, ale żeby nie przesadzić z chemią. :wink:
Ubytek jest już wstępnie ogarnięty. Jego brzegi - tam gdzie jeszcze jest szansa na regenerację zdrowej tkanki można byłoby pokryć funabenem. Następnie na twarde ścianki ubytku, jeśli chcesz go w ogóle impregnować (bo bez tego też się obejdzie - przy takim stopniu rozkładu nie zawsze opłaca się używać impregnatów) można nanieść jedną warstwę nietoksycznego oleju do drewna.
Najważniejsze jest natomiast odsłonięcie podziemnej część ubytku, czyli zebranie całej ziemi, wyczyszczenie i osuszenie drewna, a potem zasypanie żwirem lub po prostu pozostawienie niecki. To tam drewno będzie najbardziej zgniłe.
Fizjologicznie brzoza jeszcze daje radę, ale muszę uznać, że potrzebne jest solidne nawożenie, bo drzewo wkracza w fazę senilną, co widać po przerzedzonym ulistnieniu. Proponuję na przyszłą wiosnę ok. 40 kg nawozu mineralnego ze zwiększoną zawartością potasu lub jeszcze lepiej gdybyś miał dostęp do obornika - kilkanaście taczek. Równomiernie pod drzewem w promieniu ok. 7 m od pnia.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”