Parzeniszcza Harviego

ODPOWIEDZ
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Nieźle wyrosła ajlostera :wink: Czekam, aż zakwitnie w tym roku ;:65
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Bardzo ładnie wyrosła :) ale niech już kwitnie bo ma bardzo efektowny kolor kwiatów :D
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

3 lata temu zawiązał się owoc i zebrałem nasiona, które od tamtej pory przeleżały w szufladzie. W tym roku wysiałem i z ponad 60 nasion wykiełkowały... 3 sztuki.
Lepiej chyba nie zapylać jak się nie chce wysiewać, bo po co osłabiać roślinę :?: Często ogrodnicy jako porady przy pelargoniach albo różanecznikach i wielu innych zalecają by obcinać kwiaty nim zawiążą nasiona by roślin nie osłabiać. Roslinki bardzo ładne -kształtne , niepowyciągane , zapewne to zaleta parzeniska ;:333
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Owoc się zawiązał bez mojej pomocy. Ręki do tego nie przyłożyłem, ale jak już zauważyłem, że jest to pozwoliłem mu dojrzeć i wybrałem nasiona. W tym roku robiąc wysiewy przypomniałem sobie o nich i je wysiałem. Kiełkowalność lipna, ale to chyba kwestia czasu leżakowania nasion w szufladzie. Chyba Tomek kiedyś pisał, że nasiona rebucjowatych szybko tracą zdolność do kiełkowania.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Sądzisz kaktusy do samego żwirku?
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Nie sądzę. ;:306
Przeczytaj to http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=29595

Dostałem info od Dohnalika, że zamówienie moje przygotował do wysyłki. Będzie więc jeszcze późne sianie. :) Oczywiście gymnole... i trochę Meksyku.
W kolekcji po dzisiejszym słonecznym, gorącym dniu zauważyłem na roślinach oparzenia - mimo cieniowania. Kilka małych siewek raczej z tego nie wyjdzie. :(
Większość roślin została także podlana. Ciekawe ile z nich po tym padnie. Zawsze mam problem z pierwszym podlaniem. ;:222
Zdjęć dzisiaj nie będzie. ;:224
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20129
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Harvi napisał(a):
Będzie więc jeszcze późne sianie. :) Oczywiście gymnole...
;:333
i trochę Meksyku.
;:218
W kolekcji po dzisiejszym słonecznym, gorącym dniu zauważyłem na roślinach oparzenia - mimo cieniowania.
A to niedobrze. ;:202
Nieco dziwne, bo rośliny pomimo nie najlepszej pogody tej wiosny już miały czas przyzwyczaić się do słońca. U mnie stoją już na stanowiskach wegetacyjnych więcej niż miesiąc! Żadnych śladów oparzeń w tym roku nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Aylostera sp. f. pastell Blüte z dnoniczki się nie wylewa, ale widać jak urosła, ma śliczny kolorek kwiatków ;:215 osiem pąków to wspaniale się zapowiada ;:65
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

hen_s pisze:
i trochę Meksyku.
;:218
No cio? Trochę odmiany nie zaszkodzi. :lol:
hen_s pisze:
W kolekcji po dzisiejszym słonecznym, gorącym dniu zauważyłem na roślinach oparzenia - mimo cieniowania.
A to niedobrze. ;:202
Nieco dziwne, bo rośliny pomimo nie najlepszej pogody tej wiosny już miały czas przyzwyczaić się do słońca. U mnie stoją już na stanowiskach wegetacyjnych więcej niż miesiąc! Żadnych śladów oparzeń w tym roku nie zauważyłem.
Ja wyniosłem rośliny z początkiem kwietnia, ale tylko te większe. Oparzenia dotyczą siewek (0,5-1cm średnicy), które wyniosłem dosłownie 3 dni przed tym słonecznym dniem i efekty jakie są takie są. Oparzeliny. Kilka zgonów już jest. :evil:
Aileen pisze:Aylostera sp. f. pastell Blüte z dnoniczki się nie wylewa, ale widać jak urosła, ma śliczny kolorek kwiatków ;:215 osiem pąków to wspaniale się zapowiada ;:65
Pierwsze cztery pąki "wybuchną" w weekend. Niestety wyjeżdżam i jeśli ktoś z domowników nie zrobi foto to nie zobaczę tego, ani nie zaprezentuję na forum. :?

W końcu pojawiły się pierwsze kwiaty i u mnie. :heja
Obrazek
Rebutia sp.

Obrazek
Rebutia sp.

A tu metamorfoza roślin po pierwszym podlaniu po spoczynku zimowym. Zdjęcia po lewej to po 7 miesiącach abstynencji, po prawej dwa, trzy dni po podlaniu.
Obrazek
Lobivia calorubra v. aguilari HJW 167

Obrazek
Lobivia pugionacantha v. culpinensis TB 54.1

Obrazek
Lobivia cardenasiana TB 205.1 Przy tej to mnie ciekawość zżera czy kwiat będzie różowy, czy też może trafi mi się na biało kwitnąca.


Były jeszcze bardziej spektakularne metamorfozy, ale nie wpadłem wcześniej na pomysł by obfocić więcej roślin przed podlaniem. Niektóre rośliny to dosłownie nie były widoczne i "wychodziły" z substratu dopiero po "jednym głębszym". ;:306
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Super Lobivki ;:215 tak sobie myślę że Twoja Rebutia sp. to chyba Rebutia senilis f. lilacinorosea :)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20129
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Lubię lobivie, coraz bardziej lubię. Mam ich u siebie już całkiem sporo i staram się o następne...

Twoje roślinki bardzo ładne chociaż młode. Ich metamorfoza zaś jest nawet dla wtajemniczonych zadziwiająca. ;:333
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Pierwsze kwiaty zawsze bardzo cieszą :wink:
Są przez nas długo wyczekiwane a także są zwiastunem rychłego nadejścia kolejnych :) Tak więc czekamy :wink:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Parzeniszcza Harviego

Post »

Lobivie w pąkach czy jeszcze za małe?
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”