Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Awatar użytkownika
karolca
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 maja 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Ja mam takiego mini storczyka i mam ochotę go przsadzić do większej donicy bo ma mało miejsce. Ale ma on inne podłoże niż te duże takie ja by ziemia i mech. Jak myślicie lepiej przesadzić do takiego samego czy mogę do kory tej specjalnej co te zwykłe duże przesadzam?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Pamiętaj, że storczyki lubią ciasne doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dorota72 podlewam go o wiele rzadziej od reszty, ponieważ już wyczytałam że sphagnum dłużej trzyma wilgoć. Z doświadczenia wiem że robienie czegoś na czuja jak się nie ma dużego doświadczenia jest złym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Mam dwie botaniczne małe odmiany phal., rosną w standardowym podłożu bez żadnego spagnum. Moje zdanie na temat użycia mchu w podłożu, żeby dłużej trzymało wilgoć powinno mieć miejsce wtedy, jak ma się większe doświadczenie w uprawie storczyków. Dłuższe zaleganie wilgoci w podłożu szczególnie jak na stanowisku nie ma wyższych temperatur albo jest zacienione, może z czasem zaszkodzić niż lekkie jego przesuszenie.
Poza tym zauważyłem, że część sprzedawanych storczyków jest z użyciem tego spagnum, najwidoczniej jego cel jest taki, żeby storczyki przetrwały dłuższy transport oraz okres przed zakupem (w marketach różnie bywa z podlewaniem roślin). Osobiście zawsze wymieniam takie podłoże na standardowe, czyli mieszankę kory. Dodam, że zawsze po zakupie, najlepiej po przekwitnięciu powinno wymienić się podłoże, żeby przy okazji sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
AliceWhite
100p
100p
Posty: 105
Od: 5 wrz 2013, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Casale Monferrato(AL) Italia
Kontakt:

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Witajcie!

Mam dwa mini storczyki. Jeden , z bialymi kwiatkami, kupilam jakies dwa miesiace temu w supermarkecie . Trzyma sie calkiem dobrze. Drugi natomiast ma zielone kwiatki, kupilam go w ta niedziele.


Oto zdjecia moich pociech.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=100849" onclick="window.open(this.href);return false;
wiolussiek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 paź 2016, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GB
Kontakt:

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dzień dobry, mam dwie prośby o poradę:
1. Mam dwa storczyki miniaturki, oba rosną w spagnum, i jako że jeden z nich powiększa swoje rozmiary (chyba będzie z niego normalny storczyk? chciałabym) zastanawiam się nad jego przesadzeniem. Orchidea ma jeden stary pęd, ale teraz nie kwitnie. Ma także grube korzenie, które wyłażą poprzez dziurki w doniczce i ogólnie wyglądają na chętne do rozrostu i takie dzikie ;P
Czy ktoś mógłby mi doradzić, czy pomysł z posadzeniem w większej doniczce jest trafiony? Będę także wdzięczna za podpowiedź w czym i jak posadzić kwiatka. Mam zwykłe podłoże do storczyków z firmy KiK Krajewscy. Dopiero co kupione i jeszcze nie otwierałam, więc jeszcze nie wiem jakie duże kawałki kory itd. ale mam nadzieję, że się nada bo inaczej to pieniądze wydane na darmo... Ale dobro kwiatków idzie przodem, więc proszę o poradę.
Podsyłam zdjęcia roślinki. (W tle bonus - druga miniaturka, która ma dziwne kwiaty - jakieś potrójne, jeden normalny, jeden poczwórnie płatkowy ;))
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2. Druga rzecz przy okazji aby nie zakładać osobnego wątku. Mam sadzonkę phal. Dreich Star, na początku była bardzo malutka, teraz trochę powiększyła listki. Zastanawia mnie za to jej położenie - mianowicie to, że tak krzywo była posadzona, to raz, a dwa, że przechyla się coraz bardziej pod ciężarem nowych listków. Kory jakby brakuje u góry? Jakoś ma jej mało, tak ma być? Korzeni nie jest dużo w doniczce, mało, jednak roślinka wytwarza nowe. Jak mogę jej pomóc? Czy powinnam ją trochę naprostować? Czy lepiej byłoby dodać trochę kory?
Kolejnym zmartwieniem są dwa najstarsze liście, które zaczęły żółknąć, możliwe że to uszkodzenie mechaniczne - roślinka jest taka delikatna, ale nie jestem pewna... To się okaże samo czy odpadną czy nie i jak sobie bez nich poradzi, ale trzymam za nią kciuki :)
Obrazek
Obrazek
Tak wygląda z góry:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Taki troszkę smutasek z niego:
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

1. Falenopsisy, szczególnie typowe hybrydy nie potrzebują specjalnego podłoża - czyli kawałków kory o określonej frakcji i zmieszanej z konkretnymi dodatkami. Nie znam co prawda podłoża od Krajewskich, ale myślę że powinno się spokojnie nadać.
2. Przechyla się, bo użyłaś do posadzenia zbyt dużych kawałków kory. Jeśli masz małą doniczkę, wybieraj mniejsze kawałki + plus standardowe w podłożu do storczyków dodatki. Ponadto storczyk ma słabo rozwinięty system korzeniowy, a że korzenie stanowią formę kotwicy w podłożu, storczyk co naturalne będzie się w takim przypadku przechylał pod swoim ciężarem.
Żółknięcie pojedynczych dolnych liści (o ile korzenie są zdrowe) jest zjawiskiem naturalnym w przypadku storczyków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiolussiek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 paź 2016, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GB
Kontakt:

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Czyli lepiej przesadzić storczyka nr 1 ze spagnum do kory? Upewniam się :)
A tego co się przechyla to nie ja sadziłam, kupiłam w sklepie online taką sadzonkę i właśnie od początku jakoś intuicyjnie mi się te wielkie kawałki kory nie podobały. Przesadzić go czy tylko dosypać trochę mniejszych kawałków??
Pozdrawiam, Wiola.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Oba przesadź do standardowego podłoża do storczyków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Norbercie, czy wątek jest jeszcze aktualny?
Moje storczyki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Zawsze....
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Cóż chciałbyś wiedzieć?
Grzegorz
Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Chcę wiedzieć coś o grzybni (z taką został dzisiaj kupiony) na trzonie mojego mini (prawdopodobnie mieszaniec z rodzaju Doritaenopsis), który został wypryskany środkiem na grzyby i pleśnie... Został przesadzony do kory, z kory ale bardzo drobnej i mokrej. Wygląda ładnie, zdrowo ciągle przedłuża pędy i ma jędrne liście.
Obrazek


Cała roślina :uszy:
Obrazek

Więcej na moim wątku ;:136.
Moje storczyki
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”