Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Kraskafari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2017, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

W "beton" może ci zmieniać podłoże z zawartością zbyt drobnego piasku, albo elementy gliny w tym piasku. Piasek do mieszania z ziemią powinien być grubszej granulacji.
Wszystkiego dobrego
Robert
cypher
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 29 mar 2017, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Mam pytanie dotyczące proporcji ziemi i piasku/żwiru/keramzytu dla określonych gatunków kaktusów.
Niedawno przesadzałem swoje kaktusy w mieszanke ziemi Kronen wymieszaną z drobnym keramzytem 1-4mm i na dno doniczki grubszy keramzyt jako drenaż.
Większość moich roślin pozytywnie odebrała tą zmianę oprócz Melocactusa, który zaczął się marszczyć i odwadniać. Nie wiem jak mu pomóc i czy przesadzić go ponownie do samej ziemi dla kaktusów. W internecie wyczytałem że Melocactusy wolą żyźniejsze podłoże. Do przesadzenia mam jeszcze Parodie, a one też ponoć wolą jak podłoże całkowicie nie przesycha. Czy te gatunki faktycznie wymagają bogatszego podłoża? Proszę mi coś doradzić żeby tych roślin nie zasuszyć na śmierć.
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Kaktusa zaszuszyć na śmierć? Hmm.. u mnie stały od 1 września bez wody, podlane w zeszły czwartek dopiero ( dodam, że cały wrzesień było po 30 stopni, więc mocno przesuszone poszły na zimowisko) czyli prawie 8,5 miesiąca (!) stały bez wody. W to wliczam także dwuletnie siewki. Owszem wypadło mi 3-4 roślinki ale przez zimę zazwyczaj niestety tak się dzieje, niekoniecznie przez przesuszenie, bardziej jakiś grzybek czy coś. Podsumowując, naprawdę wielka to sztuka zaszuszyć kaktusa.. Owszem może zasychać ale powodem nie jest tutaj brak wody(wilgoci od podłoża), czy jego żyzności (kaktusy rosną często na czystej skale).
Bardziej doszukiwałbym się tutaj jakichś problemów z samymi roślinkami ( kondycja korzeni? ). Odczyn ziemi powinien być ok jeśli używasz ziemi do kaktusów Kronena. Dodam że Parodie owszem wolą wilgotniejsze środowisko, ale żeby cały czas miały mieć wilgotno to na pewno nie - to jednak kaktusy. W melakach nie pomogę, jednak swoje Parodie traktuję jak inne kaktusy i problemu nie ma. Mieszankka której używam to ziemia do kaktusów, żwir i piasek w proporcjach 1:1:1 ( choć zaczynam kombinować z proporcjami 1:1,5/2:1 w podanej przeze mnie kolejności)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Oczywiście, że ciężko jest zasuszyć kaktusa. Moje melokaktusy trzymam na sucho przez całą zimę i nic im nie jest. Jeśli marszczy się kaktus pomimo podlewania, to albo uszkodzeniu uległy korzenie albo kaktus powoli pada.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cypher
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 29 mar 2017, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Też mi się tak wydawało, ale wolałem zapytać bardziej doświadczonych hodowców. Wcześniej mój melokaktus był w marketowym torfie i czasami miał dość mokro i było ok, a teraz po przesiadce na mieszankę typowo kaktusową obserwuję że coraz bardziej się marszczy i to zbiło mnie z tropu. Może faktycznie z korzeniami coś się dzieje. Jutro wybiję go z doniczki i zobaczę jak to wygląda.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Podłoże torfowe nie nadaje się do uprawy kaktusów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Wyciąg z doniczki, osusz korzenie, jak coś jest nie tak możesz przyciąć je do żywej tkanki. Potem na pewno musisz dać im zagoić rany, czyli około tydzień wstawiony do doniczki bez ziemi korzeniami w dół(tak jakby wisiał) żeby wszystko doszło do siebie. Przez ten czas przygotujesz mieszankę i dokładnie ją osuszysz, a potem do ziemi. poczekasz jeszcze kilka dni i można spróbować podlać. Tak sobie myślę, że jeśli był w torfie a teraz trochę marnieje to może po prostu odchorowuje tamte warunki ? Czasem tak jest że kaktus przesadzony z takiego podłoża do prawidłowego musi się do niego przyzwyczaić, może trochę podmarnieć itp. Jest też druga mniej optymistyczna wersja - kaktus gnije, od środka lub przez korzenie, wtedy już może być ciężko cokolwiek zrobić.
Labaleszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 maja 2017, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podloze do kaktusow

Post »

Witam jestem nowym maniakiem kaktusow.Moj problem polega na tym ze mam kilka odmian kaktusow i sukulentow.I nie wiem czy przygotowywac podloze osobno do kazdego z nich czy po prostu wszystkim bedzie dobrze w zwirku.Chetnie dodalbym zdjecia kolekcji i zwirku czy sie nada ale jestem nowy na tym forum i jeszcze wszystkiego nie wiem.Na zwirku jest napisane zwir akwarystyczny plukany b2 te b2 to rodzaj grubosci zwirku przeplukalem go kilku krotnie w misce woda byla metna jakby mleko lub woda z mydlem.Teraz juz wody nie barwi zostawie na noc zwir w wodzie i tu moje pytania czy moge uzyc takiego zwirku.Docenie kazda odpowiedz poniewaz bardzo mi na nich zalezy.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Zapraszam do lektury tego wątku, a następnym razem proszę korzystać uprzednio z wyszukiwarki na górze strony. :idea:

PS. Proszę też o używanie wszystkich polskich liter.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Labaleszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 maja 2017, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki wielkie za naprowadzenie.Ale dalej mam pytanie co do żwirku ponieważ zdania
są podzielone chodzi mi głownie o rodzaj żwirku a nie o jego ziarnistość.
Przeczytałem lekturę i każdy posiada odmienne gatunki żwirku.
-Żwirek marmurowy
-Żwirek kwarcowy
-Żwirek rzeczny
-Żwirek dolomitowy
-Żwirek bazaltowy
Jaki waszym zdaniem nie będzie szkodził kaktusowi,który nie ma
żadnych trujących pierwiastków,które rozpuszczają się w kontakcie z wodą.
Dziś kupiłem taki czy się na da? Nie puszcza chemii? Jeśli się nie nadaje
to,który polecacie z wymienionych lub inny,który stosujecie.
Dodam,że będę potrzebował go do mieszanki.

A to zdjęcia dziś zakupionego żwirku:
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Marmurowy odpada, bo pod wpływem wody zmienia pH podłoża na zasadowy, czego sukulenty nie lubią. Najlepszy będzie kwarcowy, ale każdy ma inne doświadczenia i używa innego żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Mój krótki komentarz:
Żwirek marmurowy - nie nadaje się z uwagi na odczyn alkaliczny
Żwirek kwarcowy - ok., nie rozpuszcza sie w wodzie.
Żwirek rzeczny - zazwyczaj zbyt drobny, jeśli granulacja właściwa to zazwyczaj jest to kwarc, więc może być
Żwirek dolomitowy - nie nadaje się z uwagi na odczyn alkaliczny
Żwirek bazaltowy - może być, nie rozpuszcza się w wodzie

To co kupiłeś wygląda na marmur więc odpada.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Labaleszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 maja 2017, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Krótki ale konkretny dzięki.No właśnie mam też rzeczny ale jest drobniutki.Pomyślę nad bazaltowym i kwarcowym skoro są neutralne.
Miłego dnia ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”