Nawożenie /zasilanie iglaków

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do iglaków - czym nawozić ,jak często?

Post »

Nie namawiam, ale możesz w przyszłym sezonie przetestować serię produktów dolistnych typu Plonvit. Ja nie wyobrażam sobie lepszego nawozu za taką cenę :lol: Kukurydza 1l koncentratu na 200 litrów wody. Tylko nie może być upałów.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
najdi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 paź 2012, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do iglaków - czym nawozić ,jak często?

Post »

jaki nawóz najlepszy na jesień zimę dla tuj szmaragdowych?
Grzegorz43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 maja 2017, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sanok

Re: Zasilanie iglaków zaraz po posadzeniu

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. Posiadam w swoim ogrodzie trochę tui i trochę świerków pospolitych. Świerki rosną na skarpie, mają ok. 1,5m wysokości, tuje podobnie. Niestety trawa skutecznie zagłusza ich wzrost, a koszenie między świerkami, na bardzo pochyłym wzniesieniu jest trudne. Myślę sobie-zastosuję nawóz i świerki pójdą jak oszalałe!! Poszedłem do centrali ogrodniczej i mówię; potrzebuję coś na szybki wzrost. Pan zaproponował Mocznik. Zrobiłem niewielki rowek pod każdym drzewkiem i wsypałem ok. 1 szklanki nawozu. Czy przesadziłem? Niektóre tuje bardzo zbrązowiały i zczerniały. Czy już po nich? Można je jeszcze jakoś uratować?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Zasilanie iglaków zaraz po posadzeniu

Post »

Najlepiej mieć zasadę, żeby jednorazowo nie przekraczać 50 g na 1 m2 wszystkich łączne nawozów. Oczywiście na tą powierzchnię, a przelicz, ile Ty dałeś w przeliczeniu na powierzchnię 1 m2.
Grzegorz43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 maja 2017, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sanok

Re: Zasilanie iglaków zaraz po posadzeniu

Post »

No tak. Trochę dużo. Wezmą się jeszcze, czy już do wykopania?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

Sadząc tuje odmiany brabant mogę dać na dno dołka garść nawozu o takim składzie?

AZOT 5%, FOSFOR 5%, POTAS 15%, WAPŃ 2%, MAGNEZ 5%, SIARKA 27%

Tuje są z gołym korzeniem.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Zasilanie iglaków

Post »

Masz odpowiedź dwa posty powyżej. Czy tak trudno zrozumieć, że garść, to powyżej 50 g i powinno ten nawóz zmieszać z glebą powyżej 1 m2. A jeśli takie duże stężenie jakie proponujesz i do tego na gołe korzenie istnieje prawdopodobieństwo spalenia korzeni przybyszowych, które to roślina musi wytworzyć przy ukorzenianiu.
kuba435
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 10 mar 2015, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawożenie iglaków jaki nawóz polecacie?

Post »

Jaki nawóz polećcie do nawożenia iglaków typu tuje szmaragd, sosny serbskie
Zenon D
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 16 cze 2020, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie /zasilanie iglaków

Post »

Ja jako działkowiec amator dodam od siebie:

Cztery lata temu na mojej posesji postanowiłem stworzyć żywopłot z iglaków. Chciałem tanio, więc kupiłem w Lidlu sadzonki tui szmaragd, maleńkie. Po roku zdechły wszystkie.

W kolejnym roku podszedłem do sprawy bardziej racjonalnie. W pewnym markecie budowlanym kupiłem szmaragdy o wysokości 30cm, a zanim je posadziłem, za radą kolegi z roboty prewencyjnie zakwasiłem glebę siarczanem amonu, wziętym z tejże roboty. W kolejnych latach drzewa nawoziłem Azofoską a na jesień tzw. nawozem jesiennym. Nawożenie zgodnie z instrukcją na opakowaniach, nawozy odważałem wagą, choć z Azofoską pofolgowałem sobie. Stan na dzisiaj wygląda tak (z dwunastu posadzonych drzew):

- trzy sztuki około 1,7m wysokie, książkowe stożki, z piękną barwą; posadzone na dawnym stanowisku usuniętych krzaków pod nazwą pigwowiec
- jedna sztuka wysokość około 50 cm, czyli przyrosty nikłe; rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie modrzewia
- dwa zdechły, nie wiem dlaczego, podejrzewam zasięg korzeni chorej wiśni lub nieodpowiednie pH lub jedno i drugie; uzupełniłem nowymi
- reszta to średniaki

Dzisiaj na sprawę patrzę inaczej i gdybym miał sadzić to jeszcze raz, zrobiłbym tak:

- zbadał pH gleby osobno dla każdego punktu sadzenia i w przypadku konieczności podregulował; na rok przed sadzeniem
- zastanowił się nad wpływem roślin sąsiadujących; te niekorzystne usunąłbym, albo pogodził się z ich niekorzystnym wpływem
- nie nawoziłbym w pierwszym roku po posadzeniu
- podlewał, podlewał i jeszcze raz podlewał

Obecnie zignorowałem sprawę nawożenia moich tui, jedyne co robię, to usuwam regularnie chwasty spod nich i intensywnie podlewam ? w bezdeszczowe dni każde drzewko dostaje dwunastolitrowe wiadro wody co dwa dni.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Nawożenie /zasilanie iglaków

Post »

Zenon D pisze: - jedna sztuka wysokość około 50 cm, czyli przyrosty nikłe; rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie modrzewia
.
Wydaje mi się, że modrzew wyciąga sporo wody ze swojej okolicy.
Zenon D
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 16 cze 2020, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie /zasilanie iglaków

Post »

wiridiana pisze:
Zenon D pisze: - jedna sztuka wysokość około 50 cm, czyli przyrosty nikłe; rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie modrzewia
.
Wydaje mi się, że modrzew wyciąga sporo wody ze swojej okolicy.
Pewnie masz rację, tylko że metr od tego modrzewia, ale w drugą stronę, już u sąsiada, rośnie tuja czterometrowa. Fakt, że była sadzona, kiedy modrzew był mniejszy.

W ogóle, i na marginesie, uważam, że wyprowadzenie iglaków to jest wielka sztuka. U mojego sąsiada rosną tuje 3-4m, ale to są chaszcze - żadnej regularnej formy nie mają za to mają przebarwienia - zieleń, seledyn i brąz. Dziesięć metrów dalej, w pobliskim domu działkowca, rosną tuje 6-8m. Ogromne, piękne, smukłe, regularne stożki; zielone a na górze seledynowe. I na obu tych posesjach posadzone w tym samym czasie.

Odmiana, gleba, nazwożenie, podlewanie, cięcie?
cox409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lip 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie /zasilanie iglaków

Post »

Mam pytanie odnośnie nawozu do tuji.

Kupiłem taki naw?z , w opisie do iglak?w.

https://imageshack.com/i/po4vsBe3j

I tu mam 3 pytania :

Zastosowałem go w zalecanych dawkach pod młode sadzonki w doniczkach , wys. ok 10 cm .
Było to początkiem wiosny , do chwili obecnej brak efektów widocznego wzrostu. Jaka jest przyczyna ?

Drugie: czy jest to nawóz zakwaszajacy glebę ?

Trzecie : Zastosowałem go także pod palmę , czy to nie było błędem ?
cox409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lip 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie /zasilanie iglaków

Post »

Iglaki : strona południowa, stoją na zewnatrz., doniczki spore, ziemia do iglak?w, podlewane codziennie, nawożone w/w nawozem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”