Podkładki wegetatywne - samodzielnie ukorzenianie pędów pół i zdrewniałych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Miałem podobnie jak ty w pierwszym sezonie chciałem mieć jak najwięcej podkładek. W każdym następnym było ich coraz więcej :wink: .
Okulizacja latem będzie też dobrym rozwiązaniem, szczepienie w ręku (zimowe) przez stosowanie też się dobrze sprawdza. Podkładki w pierwszym roku będziesz miał raczej dość delikatne, w kolejnych sezonach będą mocniejsze,część nadziemna jest odzwierciedleniem korzeni (im bardziej rozwinięte korzenie tym większa korona). :)
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

jarson64 pisze:Miałem podobnie jak ty w pierwszym sezonie chciałem mieć jak najwięcej podkładek. W każdym następnym było ich coraz więcej
A to wszystko dlatego że zaczynam budować się w tym roku i mam w planach nabyć większa działkę, na która mógłbym czym prędzej poprzesadzać moje obecne drzewka i również podkładki poszczepione odmianami z mojej 17letniej eksperymentalnej jabłoni "przechowalni odmian" - i do końca budowy może już będę mógł pożytkować jakieś jabłuszka :) Bo inaczej będę miał łysy ogród.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Nietypowe ukorzenianie jabłoni

Post »

A ja próbuje chociażby po to że mam na czyimś polu za domem stare odmiany jabłoni które pewnie niebawem będą wycięte, dorodnych zrazów zz nich nie pobiorę bo same krótkopędy. Może jedynie oczka, ale to czekanie aż urośnie jest denerwujace. Jakby udało mi się coś ukorzenić to byłby materiał do dalszych szczepień na podkładkach. Sam też próbuję w ukorzeniarce rozmnażać podkładki M9, M26 bo w obecnym sezonie już ich raczej nie dostanę a resztki tych podkładek mam jako odpad po szczepieniu więc może na coś się przydadzą i będą na następny rok.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Czy w metodzie wiaderkowej można wykorzystać troty? Jeśli tak, to czy mogą być prosto z tartaku, czy trzeba jakoś fermentować?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

A czy ktoś z Was próbował produkcji drzewek na własnych korzeniach?
Czy jest sens?
Rozumiem że jak zaszczepimy to wiemy przynajmniej czego można się spodziewać, ze względu na dany system korzeniowy, ale przecież te rośliny gdzieś kiedyś rosły na własnych korzeniach i owocowały, więc może warto spróbować. Co o tym myślicie?

Pisze w tym temacie, bo tak sobie pomyślałem ,czytając Wasze sposoby, że jakby zostawić czop rośliny "matecznej" z kilkoma oczkami odmiany szlachetnej, to teoretycznie przy sposobie "wiaderkowym" można by uzyskać drzewka z oryginalnym systemem korzeniowym.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 892
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Pytasz, czy jest sens na własnych korzeniach mieć jabłoń.
Wybierz sobie jakąś odmianę, następnie zrazami tej odmiany zaszczep na
podkładce karłowej, półkarłowej, wysokopiennej oraz posadź wyhodowane z tej odmiany na
własnych korzeniach. Po dwóch , trzech, latach będziesz już mógł porównywać
oraz wyciągać wnioski.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Jakie wnioski można wyciągnąć po trzech latach? chyba tylko takie że z karłów już owoce można będzie pojeść i ewentualnie będę mógł stwierdzić czy i jak szybko rosną na mojej glebie. Nie będę mógł stwierdzić natomiast jak będzie za 10, czy nawet 40 lat.
Jeden jest na pewno plus że nie będzie niezgodności..nie wyłamie się po pewnym czasie :)
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Między jabłoniami nie ma chyba aż takiej niezgodności jak pomiędzy morelą, a ałyczą.
Zresztą większość odmian jabłoni w opisach ma wzrost określony jako silny. Taka jabłoń pewnie urośnie 8-10 m na wysokość. Jak tu jabłka zerwać, czy opryskać. Co prawda jabłonie szczepione na siewce antonówki pięknie się prezentują szczególnie, gdy kwitną w roku intensywnego owocowania. Tylko są kłopoty w pielęgnacji klik Z tych największych nie idzie jabłek zerwać :( jabłka robaczywe, a w tym roku nie było nic, w przyszłym tony.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

jarson64 pisze:
dedert pisze:Pewnie obwiązywanie drutem u nasady niewiele tu pomoże, jak to ma miejsce przy rozmnazaniu podkładek z doniczki?
Myślę, że masz rację, nie pomoże ponieważ one nie będą rosnąć.
A mi się wydaje że Lex-owi chodziło o coś takiego:
"odkład ścieśniony tem się różni od poprzedzających, że gałązkę dość łatwo puszczającą korzonki, przewiązuje się mocno poniżej oczka lub kolanka nawoskowaną nicią lub drutem, skutkiem czego tworzy się nad przewiązaniem obrączkowata nabrzmiałość, z której prędko puszczają się korzonki."
Powszechne ogrodnictwo M. Czepiński 1868 str. 168

Sam sposób uzyskiwania podkładek też jest bardzo stary:
"Odkłady z wypustków służą do rozmnażania wielu zwłaszcza silnych drzew. Tym sposobem najlepiej rozmnożyć można pigwę na pieńki przydatne do szczepienia na nich gruszy. W tym celu zrzyna się na wiosnę pieniek drzewa lub krzewu równo z ziemią i nią się go przykrywa, przez co powstanie z niego wiele młodych pędów, puszczających korzenie naokoło w ziemię, których większą część w następnym już roku odjąć można."
Powszechne ogrodnictwo M. Czepiński 1868 str. 167
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

dedert pisze:M9 i M26 się trudno ukorzenia? Będę miał okazje się przekonać bo właśnie siedzą w ukorzeniarce. Czytałem że zrazy jabłonek łatwo się ukorzeniają w ukorzeniarce, gorzej z rajskim jabłuszkiem. Pewnie obwiązywanie drutem u nasady niewiele tu pomoże, jak to ma miejsce przy rozmnazaniu podkładek z doniczki?
dedert puściły jakieś korzenie podkładki? U mnie M26 przez cały sezon wsadzona w maliny miała tam cień i wilgoć, nie puściła żadnego korzonka, jedynie to to troszkę Callus'a w miejscu cięcia. A nadzieje były spore, bo miała jakieś mikro liście... w każdym razie sadzonka była zagłębiona w ziemi aż po pierwszy cierń.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Aż się boje zapytać bo laik jestem na razie , mam ściętą starą jabłoń bardzo późno miała jabłka i z ściętego pnia wyrosło pełno odrostów i tu mam pytanie co na takiej jabłoni można szczepić i co się przyjmie ? np inne jabłka , sliwy , gruszki czy tak się da ? proszę mi powiedzieć co warto i idzie szczepić ? wszystko co możliwe
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Może być tak że odrosty idą z części naszczepionej, wtedy będziesz miał możliwość odbudowania drzewa owej starej odmiany.
Ja na jabłoni szczepię tylko jabłoń, ale podobno można też gruszę, tak dla zabawy.


Nie cytujemy odpowiadając bezpośrednio pod postem osoby do której się zwracamy.
bab...
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Drzewo jabłoni było całkiiem ścięte do ok 1,5 metra o średnicy ok 1 metra bo zagrażało domowi i w zeszlym roku wypuściło ok 40szt i teraz to już gąszcz i grube na 3cm , oczywiście chodzi mi aby tam zaszczepić co tylko się da dla zabawy tylko nie wiem co z czym można szczepić ? bo ja najchętniej bym tam poszczepił wszystko co tylko ma owoce łącznie z winogronami ;:124
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”