Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Witam
Mam pytanie mam Dendrobium Nobile. Przekwitło wczesną wiosną a teraz z ziemi wychodzą dwa różne pędy. Ten gruby to psb a ten drugi to keiki ? Co będzie z tym keiki? Też będzie kwitło jak psb czy jakaś inna przyszłość go czeka ? Tak jakoś nie wiem czym one się różnią więc proszę kogoś bardziej doświadczonego o pomoc.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Czy przeczytałaś ten wątek od początku? Przecież masz wszystko w nim opisane.
Kwiaty pojawiają się na keiki, jak osiągnie dojrzałość. Mateczną roślinę zostawiasz, nawet jak zgubi wszystkie liście. Osobiście nie rozdzielam i zostawiam razem. Teraz do dobry czas na wymianę podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Przeczytalam wątek od początku jednak nigdzie nie znalazłam odpowiedzi kiedy taka keiki osiągnie dojrzałość bo rozumiem że psb osiągnie ją szybciej. I nadal tego nie wiem. Rozumiem że psb o ile urośnie osiągnie dojrzałości około jesieni a ta keiki kiedy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Żeby psb zakwitło potrzeba z dwa, trzy lata. W przypadku keiki może trwać mniej więcej podobny okres czasu. Czasami jednak może to trwać różnie w zależności od egzemplarza i warunków uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Bardzo dziękuję w końcu zaspokoiłam swoją ciekawości i uzupełniłam brak w wiedzy. Tylko ten okres czasu oczekiwania na psb mnie zmartwił. Fakt że to psb już widać od roku i dopiero teraz zaczęło znów rosnąć. No to może faktycznie tyle w sumie to trwać.
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Fioletowego mam już 3 lata. Chyba mu dobrze, bo "dzieli się" kolorem z innymi denbrobiami.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Asia
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Witam.

Jestem od jakiegoś czasu posiadaczką Dendrobium Nobile. Jest posadzony w kolorowej, nieprzezroczystej doniczce. Stąd moje pytanie: czy jest konieczność przesadzania owego storczyka do przezroczystej? I jak dbać o takiego storczyka?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Zapraszam do lektury tego wątku, do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz tutaj wszystkie odpowiedzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Pytanko odnośnie Dendrobium Nobile. Nie wystawiłam go na dwór wiosną. Nowe psb ładnie urosły i zbliżają się do dojrzałości. U mnie niestety nie da się wiosną i latem Dendrobium wystawić na dwór bo pełno u mnie różnego robactwa i zaraz coś obsiada roślinę.
Mam pytanie czy mogę jeszcze teraz wystawić rośliny ? Nie zrobie im krzywdy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

W ogóle to nie ma najmniejszego powodu, żeby wystawiać Dendrobium na zewnątrz, a zwłaszcza teraz kiedy kończy się lato i już są za zimne noce dla tych storczyków. Moje stały cały czas na parapecie w środku i wypuściło nie tylko kilka psb, ale także zakwitło na starym pędzie.
Wystawianie na zewnątrz to powielanie jakiegoś mitu, że wtedy będzie lepiej rosnąć. Nie, one będą rosły również w środku o ile zapewnimy podstawowe warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

A to mnie zaskoczyło co piszesz. W zeszlym roku moje Dendrobium Nobile kwitło w domu jednak słabo. Podobno bardziej okazałe są jego kwiaty jak się je przechłodzi, stąd chce wystawić je teraz. Ewentualnie uwazajac na początku żeby szoku nie doznało. Czytałam w różnych miejscach mniej i bardziej fachowychv ale jednak 90% hodowców zaleca wystawianie na dwór. Sądzę że jednak jest w tym jakiś sens.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Nie ma sensu, co ma temperatura do wielkości kwiatów? Bzdury. Jedyne na co ma wpływ to na długość kwitnienia, im wyższa to krótsze, im niższa tym dłużej się utrzymują na roślinie. I tyle.
Natomiast, że ktoś gdzieś napisał - papier wszystko przyjmie.
Dendrobium jest storczykiem tropikalnym, a nie klimatu umiarkowanego, więc teoretycznie na lato, gdy temperatura jest na podobnym poziomie jak w naturalnym można wystawić, ale wpływy na wzrost, czy kwitnienie nie ma większego.
To nie jest Cymbidium, które powinno być wystawione na zewnątrz, żeby zakwitło.
Ja skupiam się tylko na fachowej literaturze, a tam nic takiego nie znalazłem oraz na własnym doświadczeniu. Zresztą mam znajomego, który też uprawia Dendrobium tylko w środku i również bardzo ładnie rośnie i kwitnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Ok źle się wyraziłam miało być "okazałe kwitnie" a nie "okazałe kwiaty". Fakt to nie inicjuje kwitnienia tylko podobno więcej kwiatów ma.
Hmmm no nic to teraz muszę pomyśleć co z tym fantem zrobić...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”