Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Przeciąłem kilka batatów na pół, oraz zanurzyłem w wodzie przeciętą stroną na parę centymetrów, często zmieniam wodę. Wcześniej wyszorowałem w letniej wodzie. Mija już prawie 3 tygodnie, a tylko dwie połówki wypuściły kilka małych korzonków, poza tym bulwy są gładkie, nie widać by miały wypuszczać pędy (nie widać również śladów pleśni). Jest jeszcze szansa, że coś z nich będzie?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Trudno powiedzieć czy ten batat był zaprawiony przeciw kiełkowaniu, ale jak nie gnije, to jest nadzieja a czasu jeszcze dużo.
Rynka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 mar 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Też wydaje mi się, że najlepiej umieścić bulwy od razu w ziemi. Nie ma co się bawić w wodę. Tak zrobiłam dwa sezony temu i z jednej sadzonki (tylko tyle zrobiłam) uzyskałam całkiem niezły plon (wrzucałam zdjęcie w tym wątku).
Jeżeli chodzi o wzrost pędów z oczek, to chyba najlepiej jest szukać takich bulw z których już zaczyna coś wyrastać. Chociaż wiem, że w większości batat jest wymoczony w jakimś preparacie i kiełków żadnych nie widać...
wujeksam Daj mu jeszcze trochę czasu. Jeżeli wypuścił korzenie, to niedługo powinny się pokazać liście. Może przenieść go do ziemi?
aria Piękne sadzonki!

Żeby nie było, że batat taki delikatny i trudny w obsłudze - w zeszłym roku sadzonek nie robiłam, ale na początku lipca odkryłam, że na grządce rośnie mi mała batatowa sadzonka. Często wiosną nie wyrzucam odpadów organicznych na kompostownik, tylko bezpośrednio wkopuję je do gruntu. W ten właśnie sposób na grządkę trafiła obierka słodkiego ziemniaka, a gdy zrobiło się trochę cieplej wypuściła liście. Była o wiele za mała na plonowanie, więc wylądowała na kompoście. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że liście batata też są jadalne.
gobi13
50p
50p
Posty: 91
Od: 25 mar 2012, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Też postanowiłem spróbować.
Znalazłem stare bataty w spiżarni, które były już trochę przesuszone i miały wypuszczone pędy.
Przekroiłem na pół wzdłuż i wylądowały w słoikach z wodą. Po dwóch dniach wypuściły korzonki, a teraz pojawiły się pierwsze listki.
gobi13
50p
50p
Posty: 91
Od: 25 mar 2012, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Mam problem z moimi batatami. Na liściach pojawiły się dziwne białe perłowe grudki.

Widać to dość dobrze na tych zdjęciach w dużej rozdzielczości, więc wstawiam same linki.

https://i.imgur.com/eZNba7y.jpg
https://i.imgur.com/NudWFFl.jpg
https://i.imgur.com/GkLFgB1.jpg
https://i.imgur.com/xyedjVs.jpg

Myślicie, że to sprawka jakichś robali?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Sadzonki batatów jadalnych można kupić w Leroy Merlin, nie ma podanej nazwy odmiany, szukajcie przy ziołach i rozsadzie pomidorów.
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Czy ktoś z Was w tym roku będzie uprawiał bataty? Jak duże macie już sadzonki?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Mam sadzonki różnej wielkości, ukorzenione w wodzie, młode w kubeczkach i metrowego potwora, z którego pobierałam sadzonki :D
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Mam wrażenie ze strasznie wolno to rośnie :) z początkiem marca włożyłam bataty do wody i zaczęły kiełkować, coś tam rosną ale od marca to i tak mało, tak mi się zdaje. Nie wytrzymałam i kilka urwalam i wsadzilam do wody by się ukorzenily.
Dziś wyglada to tak:

Obrazek

Obrazek
A Ty kiedy zaczęłaś kiełkować?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Poczytaj parę stron do tyłu. Wsadziłam do ziemi 26 stycznia i pobierałam sadzonki, chyba ze 30 szt, tylko nie mam już miejsca, muszą siedzieć w wodzie i posadzę od razu do gruntu.
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

aria pisze:Poczytaj parę stron do tyłu. Wsadziłam do ziemi 26 stycznia i pobierałam sadzonki, chyba ze 30 szt, tylko nie mam już miejsca, muszą siedzieć w wodzie i posadzę od razu do gruntu.
Wow, pięknie rosną Twoje bataty, wtedy, a co dopiero pewnie teraz :) ciekawe czy moje zdążą zawiązać owoce, jeśli są teraz tak małe.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Dziś wsadziłam rozsadę batatów do gruntu, mam nadzieję, że nie zmarzną :roll:
axyz1
50p
50p
Posty: 74
Od: 26 lut 2013, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

A moje już trzeci miesiąc siedzą do połowy w ziemi po długim moczeniu w wodzie. Nie mają ani pąków ani korzeni. Chyba muszę już zrezygnować z uprawy. Skutecznie zaprawione.
Pozdrawiam Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”