Cambria - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - uprawa

Post »

Witam, moja cambria już rok czasu nie kwitnie. Ktoś wie co może być przyczyną?
Pozdrawiam Paula
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - uprawa

Post »

Gdy mój motylnik nie kwitł, wyrzuciłam go wiosną pod krzaki i tkwił tam do późnej wiosny (zapomniałam o nim i chyba nawet przeżył z jeden przymrozek). Po przyniesieniu do domu zmienił zdanie i wypuścił pęd kwiatowy. Teraz wygląda tak:

Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - uprawa

Post »

Zakwitła Beallara Peggy Ruth Carpenter Dwa kwiaty, ale dość duże :wit
Obrazek
aligator40
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 lip 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - uprawa

Post »

Witam serdecznie. Mam problem z moją Cambrią, ponieważ musiałam na tydzień wyjechać z domu ale w dzień wyjazdu została ona wraz z innymi storczykami podlana tak, jak zwykle a samo podlewanie wypada około raz na tydzień. Po powrocie zauważyłam, że liście w najstarszej bulwie zaczynają żółknąć od końcówek do podstawy. To samo dzieje się z liściem u młodej bulwy, która wypuszcza kolejną młodą bulwę, więc ten liść może po prostu gdzieś się oderwał podczas wzrostu młodej bulwy i stąd to żółknięcie. Wracając, niepokoi mnie stan liści najstarszej bulwy, ponieważ zażółcenia sięgnęły już bulwy a dzisiaj jeden z liści odpadł. Poniżej zdjęcia całej rośliny jak i liścia, który się z niej ewakuował. Storczyk posadzony jest w korze.

http://imgur.com/a/jPJhS
http://imgur.com/a/Og9Aj
http://imgur.com/a/Urh0p
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cambria - uprawa

Post »

Trzeba by zajrzeć w korzenie. Nie stała ostatnio w przeciągu? Jakie ma stanowisko? Podlewanie raz na tydzień o tej porze roku może być trochę za często.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aligator40
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 lip 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - uprawa

Post »

Podlewana jest zawsze kiedy podłoże przeschnie wystarczająco a że stoi w pobliżu kaloryfera to wychodzi to tak właśnie mniej więcej na tydzień. Nie stała także na przeciągu a stoi na oknie północnym/ północno-wschodnim
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cambria - uprawa

Post »

Storczyki nie lubią suchego powietrza od grzejnika. Dobrze jest postawić doniczkę na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
Swoje cambrie podlewam w tym okresie raz na dwa tygodnie, z tymże nie włączam zimą grzejnika - temp 18 -20 stopni. Wilgotność powietrza około 50-60 %. Jeśli jesteś pewna, że korzenie są w porządku, problemem jest zbyt suche powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aligator40
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 lip 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - uprawa

Post »

Muszę sprawdzić korzenie ale Cambria stoi również koło akwarium więc w jego otoczeniu powietrze jest wilgotniejsze. Nie wiem właśnie czy żółkniecie nie jest objawem szoku termicznego, ponieważ kiedy nie było mnie w domu to temperatura była w granicach 16-18 stopni gdy zazwyczaj jest między 19-21. Czy to może być powód stanu liści?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cambria - uprawa

Post »

Jeśli chodzi o tą najstarszą pseudobulwę, to może po prostu przyszedł jej czas i stąd traci liście. Natomiast dziwne, że ta sama sytuacja jest z młodą. Może faktycznie coś jest nie tak z korzeniami albo to od grzejnika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aligator40
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 lip 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - uprawa

Post »

Te liście, które zżółkły właśnie odpadły ale inne nie zaczynają zasychać tak że może faktycznie najstarsza bulwa po prostu gubi liście. Co do najmłodszej to w sąsiedztwie uschniętego liścia wyrasta nowa bulwa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cambria - uprawa

Post »

Czyli wychodzi, że wszystko jest chyba w porządku. Zima to niekorzystny okres dla storczyków, trzeba jeszcze trochę poczekać, a Cambria powinna zacząć lepiej wyglądać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aligator40
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 lip 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - uprawa

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Cambria - uprawa

Post »

Witam, mam problem z moimi Cambriami, zaczęły się pojawiać prześwitujące plamy z kropką w środku (widać je jak się da liśc pod światło) oraz ciemniejsze plamy, nie wiem co to może być....

Obrazek

Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”