Borówka amerykańska - 8 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Perek11
100p
100p
Posty: 147
Od: 10 mar 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olkusz

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Kiedys dodał ktos post cyt.
A co do zakwaszania gleby przed założeniem plantacji to tylko siarka pylista, granulowana lub Wigor S, a do interwencyjnego dokwaszania podłoża po posadzeniu roślin to tylko czysty kwas siarkowy o stężeniu pow.96% i rozcieńczony w stosunku 1 L kwasu na ok. 5000L wody wodociągowej o pH ok.7 ( pH. roztworu 3,5 -3,8).



A wiec
do zakwaszenia ziemi pod borowke uzywa sie kwasu siarkowego o stezeniu powyzej 96 % Moje pytanie jest takie czy gdy ten kwas zmieszam w proporcji 1-5000 z woda mogę podlewać linia kroplujaca czy może zaszkodzić to podlewajac zbyt blisko krzewu . I czy jak często mogę podlewac właśnie taką wodą.
Marcin?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

To jakie pH osiągniesz wlewając litr kwasu 96% do 5 tys. l wody zależy od tego czy użyjesz wody miękkiej czy twardej. Nie traktuj przytoczonego postu jak receptę na zakwaszanie.
Kwas tzw. "akumulatorowy" kupiony w sklepie też jest otrzymywany z kwasu 96% a ten z kolei z kwasu siarkowego dymiącego tzw. oleum o stężeniu 104,5 %.
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 132
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

A ja zapytam o nawożenie-proszę powiedzcie mi jakimi nawozami zasilacie swoje borówki od wiosny do jesieni?
Moje borówki są jakieś ospałe-nie wypuszczają z ziemi nowych pędów-ŻADNYCH!
Stare są już stare-a nowych nie ma :(
Jak zmobilizować krzewy,aby się rozkrzewiły???
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

szamanicaaa
Stare nie stare ale ważne by przycinać i odmładzać krzaki. Robisz to??? Wtedy w miejsce starych gałęzi pójdą nowe :)
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jeżeli chcesz mieć dużo przyrostów młodych pędów to dawaj siarczan amonu, Łyżka stołowa na 10 litrów pod krzak co 2 tyg.
Rimmon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 mar 2017, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Witam.W zeszłym roku posadziłem koło domu 8 szt.borówki.I teraz mam pytanie co do nawożenia,czy mogę jednocześnie podsypać krzew nawozem granulowanym do borówki i jednocześnie podlać siarczanem amonu?Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Rimmon pisze:Witam.W zeszłym roku posadziłem koło domu 8 szt.borówki.I teraz mam pytanie co do nawożenia,czy mogę jednocześnie podsypać krzew nawozem granulowanym do borówki i jednocześnie podlać siarczanem amonu?Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Znajomy tak zrobił i borówki były wielkości jabłek. Połamało gałęzie i w ogóle katastrofa. Nie polecam.
A tak na serio to na pudełku od nawozu dedykowanego dla borówki jest napisane jaką dawkę nawozu podsypać i na jaki okres czasu to wystarczy. Jak przedobrzysz z azotem to albo spalisz krzaczki albo przez zbyt intensywny wzrost zaatakuje je np szara pleśń. Przestrzegaj zalecanych dawek nawozu, szczególnie przy borówce.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jarowo pisze:Jeżeli chcesz mieć dużo przyrostów młodych pędów to dawaj siarczan amonu, Łyżka stołowa na 10 litrów pod krzak co 2 tyg.
Super! Zanim dasz taką radę, to najpierw spytaj, jakie jest pH i czy krzewy były cięte. To podstawa aby wyrastały nowe pędy. Jeżeli odczyn będzie 6 i więcej, to żeby były zasypane nawozem po czubki, nie będą rosły.
Tak wyglądają borówki na działce u sąsiada po kilkukrotnym podlaniu wodą pH=3,5 w minionym sezonie. Łatwo odróżnić nowe pędy, które wyrosły, to te czerwone. Nie dostały ani granulki nawozu i rosną w piachu, bo torf przez te kilka lat rozłożył się całkowicie. Jak widać są ściółkowane białym grysem, bo tak jest ładniej ;:306 .

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Arii
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 wrz 2015, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Witam, nowy rok, nowy sezon...

Chciałbym napomnieć o zakwaszaniu wody. Nigdy tego nie robiłem, borówki rosną ładnie, podlewam deszczówką, ale zaciekawił mnie jeden fakt.

Nie wiem czy ktoś coś słyszał o podlewaniu borówki z wywaru ze szczawiu? Może to się udać?? Robić wywar jak na gnojówkę z pokrzyw ? Ktoś coś może słyszał? Albo zna jakieś inne alternatywne, niedrogie sposoby ?
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

kaLo pisze:
Jarowo pisze:Jeżeli chcesz mieć dużo przyrostów młodych pędów to dawaj siarczan amonu, Łyżka stołowa na 10 litrów pod krzak co 2 tyg.
Super! Zanim dasz taką radę, to najpierw spytaj, jakie jest pH i czy krzewy były cięte. To podstawa aby wyrastały nowe pędy.
Mam dwie mini plantacje uprawiane tylko dla rodziny, jedna 9 lat i około 30 krzewów w zachodniopomorskim, druga 10 krzaków mazowieckie działka ROD, więc niestety mam tylko trochę doświadczenia praktycznego z borówką.
Pierwsza sadzona kompletnie bez jakiejkolwiek wiedzy na temat uprawy borówki, gleba gliniasta pH 6, odległość między borówkami około 2-3 metry, miejsce przewiewne. Sadzone w dół gdzie było wsypane wiadro torfu kwaśnego, wymieszanego z rodzimą glebą. Wysokość krzaków po 9 latach max 120 cm, nigdy nie przycinane, owoców tyle że gałęzie się mocno uginają, brak pędów jednorocznych, wiem po trzech latach pędy powinny mniej owocować i może i tak faktycznie jest, ale naprawdę owoców ma sporo i przede wszystkim duże. Nawożenie to 2 razy w roku garść nawozu typowego dla borówki i pół wiadra kwaśnego torfu, brak trocin, kory. W zeszłym roku zrobiłem próbę na dwóch krzakach, podlewałem co dwa tygodnie siarczanem amonu i mam 4 przyrosty jednoroczne, bez wycinania starych pędów.
W przypadku kolegi przyjąłem że przeczytał minimum informacji na temat borówki oraz to że pH jego gleby nie powinno mieć mniej niż 4, dlatego taka propozycja.
Wcześniej kolega już mu poradził żeby wyciąć stare pędy więc się nie powtarzałem.
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Witam :D czy już Wasze borówki w tym roku przywitały siarczan amonu :wit ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jarowo bez urazy, ale pomiędzy czytaniem o niskim pH i koniecznością odmładzania krzewu a stanem faktycznym jest przepaść. Nawet jeśli ktoś robił pomiar , to nie wiadomo czy prawidłowo i czy zrobił to odpowiednim miernikiem. 90% problemów z borówką to za mało kwaśna ziemia.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

kaLo pisze:
Jarowo pisze:Jeżeli chcesz mieć dużo przyrostów młodych pędów to dawaj siarczan amonu, Łyżka stołowa na 10 litrów pod krzak co 2 tyg.
Super! Zanim dasz taką radę, to najpierw spytaj, jakie jest pH i czy krzewy były cięte. To podstawa aby wyrastały nowe pędy. Jeżeli odczyn będzie 6 i więcej, to żeby były zasypane nawozem po czubki, nie będą rosły.
Tak wyglądają borówki na działce u sąsiada po kilkukrotnym podlaniu wodą pH=3,5 w minionym sezonie. Łatwo odróżnić nowe pędy, które wyrosły, to te czerwone. Nie dostały ani granulki nawozu i rosną w piachu, bo torf przez te kilka lat rozłożył się całkowicie. Jak widać są ściółkowane białym grysem, bo tak jest ładniej ;:306 .

Obrazek Obrazek Obrazek

Trochę bida u tego sąsiada z nowymi przyrostami. Zrobiłem przed chwila kilka fotek moich borówek żeby pokazać ile młodych pędów mają.
Pierwsze zdjęcie przedstawia borówkę która rośnie u mnie niecały rok ale była kupiona jako sadzonka 4letnia w markecie tyle że bardzo zaniedbana. Wiele młodych pędów zostało usunięte w lutym, ich pocięte kawałki widać pod krzakiem.
Na kolejnych trzech zdjęciach widać borówki kolejno: Bonifacy, Spartan, Spartan również sporo przycięte a mimo to nadal za gęste.
Na piątym zdjęciu odmiana Duke która ma ponad 175cm wysokości i rośnie u mnie jeden pełny sezon.
Na ostatnich dwóch zdjęciach odmiana North Country która rośnie u mnie od prawie roku. Zobaczcie jak jest obsypana pakami kwiatowymi.

http://imgur.com/a/aG3sZ
http://imgur.com/a/U7MtH
http://imgur.com/a/5br0Q
http://imgur.com/a/4ooKH
http://imgur.com/a/Zvpv8
http://imgur.com/a/xw7Bi
http://imgur.com/a/Q99Le

Arii najtaniej i najlepiej zakwaszać elektrolitem do akumulatora czyli kwasem siarkowym. Pisałem już o tym wiele razy. Koszt 4zł z 1l a to wystarczy do zakwaszenia setek litrów wody w zależności od tego jaka masz wodę.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”