ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

klasa gleby

Post »

Witam,
czy można jakoś ocenić "na oko" klasę gleby? Jak nie, to jakie badanie trzeba wykonać i gdzie można to zrobić?

Dostałam mapę z typami i podtypami gleb w mojej gminie, w mojej miejscowości przeważają gleby zaklasyfikowane jako "mady" i "gleby brunatne właściwe" i na obrzeżu "mursze", czy to są jakieś żyzne gleby, czy raczej niskiej klasy?

Najbardziej oczywiście interesuje mnie jaka jest jakość ziemi we własnym ogródku, ale tak dokładnej mapy nie mam :roll: .
Po 60-70 cm żyźniejszej warstwy zaczyna się miejscami piach, miejscami piach z gliną albo glina. Ziemia na wierzchu jest nierówna, ale na oko niebrzydka, brązowa, zgrudkowana. Na pewno nie piach.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: klasa gleby

Post »

Badanie można wykonać w Stacji Chemiczno Rolniczej na pl Macieja 5. Z bramy na podwórko i w lewo, dzwonić.
Tam też ci wypożyczą laskę Egnera do pobierania próbek i pouczą jak je pobrać. Koszt badania kilkanaście złotych. Drugie tyle zalecenia do nawożenia korekcyjnego.
jagusia111

Re: klasa gleby

Post »

Oficjalną klasę ziemi na danej działce można sprawdzić w wydziale geodezji, powinni mieć naniesione na mapy. Natomiast do upraw bardziej praktyczne będzie wykonanie badania zasobności gleby, które można wykonać w najbliższym Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Mady i gleby brunatne to dobre gleby.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: klasa gleby

Post »

Pytałam o to mieszkającego niedaleko architekta, ale wyjaśniał mi, że to tylko dla działek rolnych można taką klasyfikację dostać, a dla działek budowlanych nie, więc sprawdzenie tego dla przydomowego ogródka byłyby trudne. Chyba że coś źle zrozumiałam, bo słabo jestem w temacie ;:173 .

Analiza chyba się faktycznie bardziej przyda.

jagusia111 bardzo dziękuję ;:180
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
jagusia111

Re: klasa gleby

Post »

No fakt jeśli budowlana to raczej klasy nie będzie, ale myślę, że analiza laboratoryjna da Ci odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące jakości gleby.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: klasa gleby

Post »

dziadek22 pisze:Badanie można wykonać w Stacji Chemiczno Rolniczej na pl Macieja 5. Z bramy na podwórko i w lewo, dzwonić.
Tam też ci wypożyczą laskę Egnera do pobierania próbek i pouczą jak je pobrać. Koszt badania kilkanaście złotych. Drugie tyle zalecenia do nawożenia korekcyjnego.
Tobie również bardzo dziękuję za dokładne namiary ;:180
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Korab
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 mar 2017, o 07:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pobieranie i badanie próbek gleby,interpretacja wyników

Post »

Obrazek

Gleba prawie nie nawożona, zastanawia mnie stosunek K:Mg. Według mojej wiedzy powinien wynosić 4~5. Co robić? Jak nawozić?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pobieranie i badanie próbek gleby,interpretacja wyników

Post »

Dla warzyw brakuje jeszcze zawartości azotu i wapnia, a także przydałoby się zasolenie i także jaką roślinę chcesz uprawiać.
Jeśli jest mało azotu, to można zasilić saletrą amonową i po jakimś czasie wegetacji saletrą potasową, dawka uzależniona od rodzaju rośliny.
Korab
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 mar 2017, o 07:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pobieranie i badanie próbek gleby,interpretacja wyników

Post »

Z azotem i wapniem sobie poradzę, martwi mnie stosunek K:Mg. Przy <3,5 magnez blokuje pobieranie potasu, a u mnie wynosi on poniżej 1. Zastanawiam się jak to poprawić przy bardzo wysokim poziomie magnezu. Nie chcę przenawozić potasem, który i tak jest już wysoki. ;:131
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pobieranie i badanie próbek gleby,interpretacja wyników

Post »

Można wspomóc roślinom opryskami dolistnymi, np. saletrą potasową. Tak samo nadmiar wapnia, też może blokować potas. Dlatego ważne jakie jest zasolenie gleby, bo wtedy można zdecydować nieco podnieść potas bez szkody dla roślin.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8523
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pobieranie i badanie próbek gleby,interpretacja wyników

Post »

Mam i ja swoje badanie . Chyba nie jest dobrze . ;:145 pH 7,03 , azot azotanowy 29 , azot amonowy
14, fosfor 179, potas 348 , wapń 2720 , magnez 171 , chlorki 32 , zasolenie 1,70.
Zalecenie mam takie by swoją glebę wymieszać z jałową . ;:131 Jak mam to zrobić ?
Jak uzupełnić azot nie zwiększając zasolenia ? Jak obniżyć zasolenie ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pobieranie i badanie próbek gleby,interpretacja wyników

Post »

Jak na mnie, to są dobre wyniki, przypuszczam, że ziemia zawiera obornik, to azot będzie sukcesywnie przez niego uzupełniany. Zasolenie nieco wysokie, ale jeśli ziemia nie będzie przesuszana, to będzie dobrze i z upływem czasu zasolenie spadnie. Później prosi się o zasilenie siarczanem amonu, a ja raczej sztucznego nawozu bym nie dawał, wolałbym nieco mniejszy plon. Można, jeśli będą oznaki niedoboru azotu, zasilać dolistnie np. saletrą amonową.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5754
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Posiadam miernik do badania gleby pH i wilgotności ziemi ,taki wskazówkowy. Maił ktoś taki? Czy wyniki są miarodajne?
Glebę zalewa się naczyniu wodą i do takiego błotka wsadza sie sondy i miernik wskazuje pH
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”