Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Dziękuję:) Bardzo mi się te rośliny podobają; spróbuję więc je hodować.
Pozdrawiam
Agneska
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Witam serdecznie,

jest to mój pierwszy wpis na forum, więc prośba o wyrozumiałość. Jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałam o hippeastrum właściwie nic, nie miałam żadnego. Zupełnie przez przypadek trafiłam na wątek o hippeastrum i zakochałam się w tych pięknych kwiatach. W ciągu kilku dni zakupiłam 3 w markecie kropkowym i 3 kolibry w Tes...
Dokonując zakupów kierowałam się kolorem opakowania (tzn. zakupiłam biały, różowy i czerwony :D ). Teraz po dokładnym przejrzeniu wątków już wiem, że należy kierować się wyglądem i kolorem pąków, łodygi i itp. Postąpiłam z nimi zgodnie z radami podawanymi na forum... teraz czekam z niecierpliwością na kwiaty. W jednym hippeastrum z marketu kropkowego pękł pąk i powoli ukazuje się kolorek - pączek ma zabarwienie różowo-czerwono-zielone, z opakowania wynika, ze ma być czerwony, ale raczej nie będzie ;:306 . Nie obrażę się na żaden kolor, oby tylko nie były takie same.

Pozdrawiam wszystkich wielbicieli tych pięknych kwiatów i będę tu na pewno częstym gościem :D
Halina
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

onectica pisze: Ja tylko dodam, że niektóre kwitną własnie zimą, wtedy odpoczynek przypada na czas, kiedy na zewnątrz jest ciepło.

Hmmm, a czy okres spoczynku to nie jest okres przed kwitnieniem, czyli w okresie jesienno-zimowym?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

No przed kwitnieniem, zgadza się. Tyle, że niektóre kwitną mi w grudniu. Same tak decydują, a ja nie zmuszam ich na siłę do zmiany cyklu.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

W pośpiechu zamiast hippeastrum kupiłam amarylis belladonna ;:14
No i chyba będzie kłopot - sądząc po wpisach w tym wątku. Czy komuś bez problemów i regularnie udaje się doprowadzać amarylisa do kwitnienia w doniczce w domu?

--- 12 mar 2017, o 10:08 ---

Amarylis siedzi już w podłożu. Będę raportować co się dzieje.
Doniczka mała, aby tylko pomieściła cebulę. Cebula ok 1/3 wystaje nad podłożem. Przed sadzeniem namoczona w ciepłym roztworze rumianku przeciw grzybom i nicienion (gdzieś to wyczytałam). Na dnie doniczki dobry drenaż. Podłoże standardowe z rozluźniaczem. Solidnie podlałam. No i czekam na nagą łodygę z kwiatostanem lub liście (wolę to pierwsze :wink: ). Zeznania z netu różnią się; jednym wyrastał najpierw kwiatostan, innym liście...
Pozdrawiam
Agneska
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

Mam amaryllisa belladonna już kilka lat. Jeszcze mi nie kwitł. Ma inny cykl niż hippeastrum- rośnie zimą, odpoczywa latem. Widziałam kwitnącego na innym forum. Mam nadzieję, że mnie też kiedyś zaszczyci kwiatami :wink:
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Kolejna stara odmiana z pozdrowieniami dla Szarotki ;:196
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

A mój jednak będzie czerwony. Jeszcze chwileczka, jeszcze momencik i ... wstawię fotkę. Z drugiej cebuli też pąk pęka powolutku. Ten będzie różowy, albo biało różowy. To oczekiwanie ma swój urok ;:108
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Obrazek

Mam nadzieje że w tym roku zakwitnie bo wyglada na to że tak będzie i zdaje mi się że z jednej strony jest lekkie zgrubienie.

Jest to mój pierwszy hippeastrum i uczę się na nim już drugi rok oraz mam dodatkowe dwie cebule od rośliny matecznej.
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

U mnie niestety nie zakwitnie kolejny rok :(
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

Poczytałam trochę na temat uprawy amaryllisa belladonna w źródłach anglojęzycznych i wygląda na to, że:
- to bardzo chimeryczna roślina, nawet przy prawidłowej uprawie może nie zechcieć zaszczycić kwitnieniem przez dłuższy czas ;:195
- jest mniej przewidywalna z kwitnieniem w uprawie doniczkowej niż w gruncie (grunt oczywiście tylko w łagodniejszym klimacie)
- im dłużej jest poza podłożem tym trudniej może po tym kwitnąć (cebule z marketów są długo poza podłożem...) - były robione badania, które to potwierdziły
- generalnie nie lubi przesadzania i grzebania w korzeniach, po takim zabiegu może nie zakwitnąć
- w handlu rzadko dostępny jest już czysty gatunek, najczęściej są to mieszańce, które mogą zachowywać się nietypowo
- a tak w ogóle to patrz raz jeszcze na punkt pierwszy ;:191

Mój z O...i to też chyba mieszaniec a nie czysty gatunek bo łuska cebuli jest brązowawa a nie biało szara jak u gatunku...

No cóż, nie mam wielkich nadziei na kwitnienie w tym roku. Jak zakwitnie to będzie miła niespodzianka.

Ironia losu jest taka, że często ci, którzy chcą kupić prawdziwy amaryllis, dostają hippeastrum. A ja chciałam kupić hippeastrum, a w pośpiechu kupiłam amaryllisa. ;:306
Który na dodatek był podpisany zwartnica (amaryllis belladonna, zwartnica ;:154 ; na obrazku amaryllis belladonna a nie zwartnica). Ależ zamieszania robią producenci i sprzedawcy :!:


---17 mar 2017, o 06:47 ---

A jeszcze większa ironia losu może być taka, że chciałam kupić hippeastrum, kupiłam w pośpiechu amaryllisa, który okazał się hippeastrum! ;:191
Wygląda bowiem, że wraz z liśćmi rośnie gruby pęd kwiatowy. No chyba, że to jest taki już 'namieszany' amaryllis, że rośnie bardzo nietypowo.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Pochwalę się swoimi nowościami . Kwiatki małe , ale prześliczne .

RATATOUILLE
Obrazek

Obrazek

LOLLYPOP
Obrazek

Obrazek

DOUBLE GREEN
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Biało - różowe ładne, ale pozostałe to zjawisko, po prostu. Ktosiu, gratuluję tych piękności. No rewelacja i tyle.
Moje też rozkwitły :D Jutro postaram się pokazać zdjęcia.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”