Ukorzenianie krzewów i pnączy

Drzewa ozdobne
roisyb
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 lut 2012, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wysokie k. Nowego Sącza

Akebia, jaśmin stefana rozmnażanie

Post »

Akebia, jaśmin stefana rozmnażanie

Mam takie pytanie odnośnie wymienionych roślin, czy rozmnażał je ktoś z sadzonek półzdrewniałych?
Pytam bo po wycięciu niektórych gałązek zostaną mi ścięte pędy i szkoda by było je zmarnować, ciął będę początkiem drugiej dekady lipca.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Akebia ukorzenia się długo,ale pewnie,jaśmin bez żadnych kłopotów,każda sadzonka.
inseeder
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lut 2016, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ukorzenianie gałązek jarzębiny - możliwe?

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Wróciłam przedwczoraj do domu i zobaczyłam, że ścięto przepiękną jarzębinę przed naszą kamienicą. Jest mi bardzo smutno, bo drzewko było piękne i zdrowe, jesienią dawało dużo owoców i wabiło wiele gatunków ptaków, nie rozumiem, kto podiął decyzję o jego ścięciu. Chciałabym symbolicznie nadać drzewku drugie życie, sadząc je na działce.

Przechodząc do meritum - nazbierałam kilka gałązek po drzewku - czy istnieje szansa na ich ukorzenienie? Trzymać gałązki w wodzie, ukorzeniać ukorzeniaczem, a może szczepić na innej jarzębinie? Nie mam w ogóle doświadczenia w tej kwestii i byłabym wdzięczna za wszelkie sugestie! Dziękuję z góry za odpowiedzi!

Ania
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie gałązek jarzębiny - możliwe?

Post »

Próbuj jak winorośle, najlepiej nogi w cieple, głowa w zimnie http://winnicakapitana.blogspot.com/201 ... gu_30.html
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Ukorzenianie gałązek jarzębiny - możliwe?

Post »

Jarzębiny się łatwo zrastają i jeśli masz podkładki to nawet nie mając doświadczenia możesz próbować szczepić. W jarzębinach często jest 100% udatności. A z ukorzenianiem nie wiem, wiem jednak że nikt nie ukorzenia w szkółkach jarzębin, a z oczywistych względów produkuje się taką metodą aby było najwięcej przyjętych roślin.
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Pozyskiwanie i ukorzenianie sadzonek drzew

Post »

Chciałbym pozyskać kilka sadzonek drzew ponieważ od dawna myślę o ich hodowli a wysiew z nasion poszczególnych gatunków w moim przypadku jest niemożliwy. Proszę więc o przybliżenie zagadnienia o pozyskiwaniu takich pędów, porze pobierania, ukorzenieniu roślin i wielu innych wątków z tym związanych ;:215
Interesujące mnie gatunki to:

Wiąz holenderski
Klon srebrzysty
Tulipanowiec amerykański
Ambrowiec balsamiczny
Cypryśnik błotny
Brzoza papierowa
Perukowiec podolski
Magnolia drzewiasta
Klon czerwony
Kasztan Jadalny
Platan Zachodni
Sosna wejmutka
Cedr libański
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 770
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie sadzonek różnych drzew i krzewów

Post »

Są jakieś efekty ukorzeniania?
Ja w tym roku pod koniec marca wstawiłem do ukorzeniarki razem ze sztobrami winorośli fragmenty gałązek jabłoni i gruszy. Dzisiaj podniosłem 2 z perlitu (1 jabłoni i 1 gruszy) i widzę bardzo ładne kalusy, a do tego ruszyły już pąki. Na razie wysadziłem je do doniczek. Resztę zostawiam w ukorzeniarce razem z kilkunastoma sztobrami winorośli, które wstawiłem do ukorzeniania później niż pierwszą partię ponad 120 szt. Te 120 szt. sztobrów winorośli z pięknymi kalusami poszło właśnie do doniczek. Z gałązkami drzew owocowych czekam aż rozwiną się korzenie i pogoda ustabilizuje się na tyle, bym mógł je na noc zostawiać w doniczkach.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

mirzan pisze:Akebia ukorzenia się długo,ale pewnie,jaśmin bez żadnych kłopotów,każda sadzonka.
A jakby gałązkę nie odcinając przysypać ziemią to coś jest w stanie przyspieszyć czy nie ma znaczenia?
Ewentualnie z nasion.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”