Wielkanoc na stole

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Ooo u nas też coś podobnego się robi nawet nieświątecznie - taki sernik ziołowy na ostro, bez mąki i takich tam.., ale chyba ubita piana z białek jest dodawana, tak mi się coś kołacze.
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Słyszałam o kilku zwyczajach świątecznych i myślę nad wdrożeniem ich u siebie.
We Włoszech serwowane jest U sciuscieddu obtaczane w parmezanie pulpety w rosole, które po przykryciu ubitą pianą z białek opieka się w piekarniku, przekładaniec z jajek, chleba, grzybów, cebuli, buraków i parmezanu.
W Szwecji Janssons frestelse zapiekanka szwedzka z ziemniaków, cebuli i szprotek z dodatkiem śmietany i białego pieprzu , bułeczki pszenne z kminkiem lub cynamonem nazywane semlorami, zalewane na talerzu gorącym mlekiem lub bitą śmietaną, tort marcepanowy.
Z babci wspomnień wiem,że dawniej przed postem wygotowywano z resztek tłuszczu wszystkie garnki z wodą i kamieniami.
Ser suszony, który od lat robimy na święta jest mielony, doprawiany, nakładamy go do lnianego lub bawełnianego rożka i przez całą noc odcieka przyduszony 20 kg.np.cukru, następnego dnia, jeśli nie ma opadów , wywieszamy go na dworze i przez cały dzień schnie na słońcu.Gotowy ser wkrajany do żurku jest słony i ma kremową konsystencję.
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 132
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Wielkanoc na stole

Post »

EDITA-ja też lubelskie-stąd chyba podobny serek :)
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Wielkanoc na stole

Post »

EDITA pisze:Słyszałam o kilku zwyczajach świątecznych i myślę nad wdrożeniem ich u siebie.
We Włoszech serwowane jest U sciuscieddu obtaczane w parmezanie pulpety w rosole, które po przykryciu ubitą pianą z białek opieka się w piekarniku, przekładaniec z jajek, chleba, grzybów, cebuli, buraków i parmezanu.
Ja również znam to danie i nieraz robię, jak mam jagnięcinę, potrawa pochodzi z Sycylii, robi się małe pulpety jagnięce lub baranie, osobno ricottę łączy się z parmezanem żółtkami, gałką, solą, pieprzem, dodaje się pianę z białek. Pulpety gotuje się w rosole, potem dodaje się ser i wszystko zapieka. Jest trochę pracy, ale danie zacne.
Rzeczywiście jest to tradycyjne Wielkanocne danie rodem z Płd.Włoch.
Moje wątki
Festina Lente
amery
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 17 lip 2008, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Ser + jaja+ sól do smaku, to wszystko mieszam. Proporcje jaj do sera- daje na oko, ale nie ma sie co obawiać że jajek będzie za dużo. Biorę w worek i pod kamień do ocięknięcia z serwatki.Nastepnie wykładam ser na blaszkę wyłożoną papierem i do piekarnika. Po obsuszeniu gorący z powrotem w worek i pod kamień. Smacznego. Ser dodaje do żuru, smaczny jest i sam.
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 132
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Wielkanoc na stole

Post »

A tu są moje tegoroczne mazurki kajmakowe:


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Piękne :) U mnie chleb upieczony, babka majonezowa wyjęta z pieca :) Jeszcze makowiec do zrobienia :)
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Zaciekawiła mnie ta babka majonezowa,może podasz przepis?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Szklanka mąki pszennej,
3/4 szklanki mąki ziemniaczanej,
cukier waniliowy( ja mam robiony swój ale może być wanilinowy też)
ok 3/4 szkl majonezu -Winiary ja daję.
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
6 jaj dużych lub 8 małych
szklanka cukru.
Wszystko miksujemy, konsystencja musi być taka płynno ciągnąca :), te proporcje starczają na dwie małe keksówki ;)
Później wstawię foto ;)
Jest pyszna a majonezu wcale nie czuć ;)
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Dzięki Justynko ;:196
A cukier waniliowy jak sama robisz,w jakich proporcjach?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Ja kupuje cukier i miele go w takiej starej maszynce do kawy żeby był drobny, do dużego słoika dam kilo i 2 laski wanilii przekrojone i po kilku dniach cukier pięknie pachnie wanilią, ale dla niektórych może zapach być zbyt intensywny więc można dać sam ten środek z wanilii, codziennie przez kilka dni tym słoikiem trząsam, a potem to jak mi się przypomni :)

Obrazek
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Obowiązkowo święconka, czyli żurek na serwatce z dużą ilością chrzanu, wędliną z koszyka, jajkami - mniam.
Na zimno tradycyjnie sałatka jarzynowa, galaretka z kurczaka lub wieprzowa. Ćwikła, chrzan z jajkiem, wędliny, jajka - obżarstwo. Na słodko babka drożdżowa, sernik.
Beata
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Już myślicie o Wielkanocy?
Nie mam dostępu do serwatki, więc u mnie zawsze biały barszcz na zakwasie + śmietana, zakwas nie tak trudno zrobić.
A ten podsuszany ser wart jest grzechu, chyba skorzystam z waszych przepisów. Moja teściowa kiedyś taki robiła, było to coś pysznego, pikantny podsuszony ser dodawany do wielkanocnego żurku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”